Rūta Vasiliauskienė: Jurbarko išskirtinumas – geografinė padėtis prie trijų upių

Straipsnis  0 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Jurbarko rajono savivaldybė gyvena dideliais pokyčiais įvairiose srityse – ekonominėje, švietimo, socialinėje, žemės ūkio. Savivaldybės teritorija yra labai įdomi, kaip ir jai keliama urbanistinė vizija. Pietinė savivaldybės teritorijos riba – Nemuno upė, tad ji atlieka nemažą vaidmenį, kuriant miesto viziją. 

Jurbarko rajono savivaldybė dalyvauja žurnalo STRUCTUM organizuojamame nacionaliniame architektūros ir urbanistikos konkurse „Išmanusis miestas 9“. Portalas Structum.lt kalbina konkurse dalyvaujančių miestų žinomus žmones ir šį kartą pristato pokalbį su "Mūsų laiko" žurnaliste Rūta Vasiliauskiene, kuri jau ilgus metus gyvena šiame jaukiame miestelyje.

Kaip pati Rūta sako, ji tikra jurbarkietė – Jurbarke gimė ir užaugo. „Jei jaunystėje ir galvojau apie didmiesčius, tos mintys, matyt, nebuvo rimtos, nes niekada net nepabandžiau išvažiuoti gyventi kitur. Gyvenimas taip susiklostė, kad pastaraisiais metais tapau lyg ir Jurbarko metraštininke: iš pradžių – dirbdama Jurbarko kultūros centre, o vėliau – laikraštyje „Mūsų laikas“, o ypač – gyvosios istorijos žurnale „Jurbarko laikas“, kuriame publikuojami didelės apimties ir profesionaliai parengti straipsniai istorinėmis ir kultūrinėmis temomis, pasakojama apie iškilius iš šio krašto kilusius žmones, dalijamasi regiono gyventojų „sėkmės istorijomis“. Rašydama apie mūsų miesto praeitį ir dabartį, čia gyvenusius ir tebegyvenančius žmones dar labiau pajutau tas šaknis, kurios nusitęsia šimtmečius į praeitį, jungia mus su praėjusiomis kartomis ir maitina dabartinį, trijų upių santakoje įsikūrusį mano miestą ir jo žmones“, - pasakoja pašnekovė. Žurnalistės nuomone, Jurbarko išskirtinumas – jo geografinė padėtis prie trijų upių: Nemuno, Mituvos ir Imsrės. Pasak jos, Jurbarkui visada ypač svarbus buvo Nemunas – daugiaamžė pagrindinė vandens arterija, pagal kurią stovėjo gynybinė pilių grandinė kovų su kryžiuočiais metu viduramžiais, o vėliau vyko susisiekimas su tolimiausiais kraštais: sruvo nesustojantis krovinių ir keleivių srautas. Tuomet Jurbarkas, vienas iš didžiausių Nemuno uostų, buvo reikšmingas, čia kūrėsi pramonė, virė gyvenimas. Vėliau, kai pagrindine krovinių ir keleivių pervežimo priemone tapo geležinkeliai, Jurbarko reikšmė sumenko, nes šis kelias į šiuos kraštus taip niekada ir neatėjo.

„Žinoma, geležinkelio nebuvimas Jurbarką išgelbėjo nuo tapimo dideliu ir triukšmingu pramoniniu miestu, nes sovietmečiu čia buvo ketinama statyti naftos perdirbimo gamyklą, vėliau pastatytą Mažeikiuose, cemento bei aliuminio fabrikus. Neabejotina, kad tuomet visas miesto grožis ir rekreacinis potencialas būtų buvę sunaikinti, nes sovietmečiu miestų plėtrą vykdė žmonės, kuriems jie, tie miestai, visiškai nerūpėjo. Sakykime, Jurbarke visos didžiosios gamyklos buvo suprojektuotos ir pastatytos vakarinėje miesto dalyje, pušynuose, tarpukariu buvusiuose miestelėnų poilsio ir atostogų vieta“, - sako Rūta. 

Pašnekovės tikinimu, atgavus nepriklausomybę Jurbarkas, nors gal ir ne taip greitai, kaip norėtųsi jurbarkiečiams, tampa tikru turistiniu ir rekreaciniu miestu. Visų upių – Nemuno, Mituvos ir Imsrės – pakrantės pritaikytos miestiečių ir svečių poilsiui, įrengti pėsčiųjų ir dviračių takai, poilsiavietės, vaikų žaidimų aikštelės. Rūta džiaugiasi, kad dviračių takais jau galima apvažiuoti visą miestą bei panemune pasiekti Skirsnemunę, Šilinę, Panemunės ir Raudonės pilis ir išvardija visą eilę miestelio privalumų. 

Nemune kiekvienais metais vis daugėja upinių bei pramoginių laivų ir netgi baržų. Sutvarkytas Dvaro parkas, dabar įrenginėjamas pažintinis takas tarp Mituvos upės ir uosto. Jurbarke saugomas ir puoselėjamas čia gyvenusių žymių žmonių paveldas, įamžinamas tarpukariu gausios žydų bendruomenės atminimas, o Sinagogų aikštėje įrengtas Izraelio skulptoriaus Dovydo Zundelovičiaus sukurtas Memorialas neturi analogų pasaulyje. Dvaro parke įsikūrusiame skulptoriaus Vinco Grybo memorialiniame muziejuje, kuriam vadovauja jo anūkė Rasa Grybaitė, ne tik yra didelė šio iškilaus menininko kūrinių ekspozicija, vyksta profesionalių tapytojų ir skulptorių parodos, bet galima sudalyvauti ir įvairiose edukacijose, kuriose kiekvienas norinti išmoksta pasigaminti papuošalų bei dovanų iš stiklo, molio, odos ar šilko ir netgi – kurti vitražus.

Jurbarko Kristijono Donelaičio evangelikų liuteronų bažnyčioje kasmet vyksta sakralinės muzikos festivalis „Jubilate“, o netoli esančioje Panemunės pilyje šiemet pradėtas rengti Senosios muzikos festivalis.

"Išvardijau tikrai ne visus Jurbarko privalumus. Mano nuomone, Jurbarkas išskirtinis pirmiausiai savo praeities ir dabarties derme, gražiu žmogaus ir gamtos susiliejimu bei harmonija, o kad jis yra nuostabi vieta apsilankyti ir puikus gyventi, patvirtina kasmet vis didėjantys turistų srautai ir daugybė čia gyvenančių ir labai šį miestą mylinčių žmonių“, - pabrėžia Rūta Vasiliauskienė.

IGNĖ DUTOVA, UAB "STRUCTUM PROJEKTAI" inf.

Rekomenduojami video:
Straipsnis  0 komentarų
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Žievėgraužis tipografas

Jurbarko rajone jau užfiksuoti keli pavojingo medžių kenkėjo invazijos atvejai  1

Miesto autobusas stos kitose vietose

Miesto autobusas stos kitose vietose  0

Atnaujinta Vytauto Didžiojo skulptūra

Atnaujinta Vytauto Didžiojo skulptūra  0

Eržvilko seniūnijos  seniūnaitijų seniūnaičių kanditatų sąrašas

Pateikti seniūnijų seniūnaitijų seniūnaičių kanditatų sąrašai  0

Autobuso maršrutas Jurbarkas – Viešvilė nauju laiku

Autobuso maršrutas Jurbarkas – Viešvilė nauju laiku  1

Demografinės situacijos pristatymas

Demografinės situacijos pristatymas  0

Jurbarko autobusų stoties atidarymo iškilmės – kitą savaitę

Jurbarko autobusų stoties atidarymo iškilmės – kitą savaitę  4

Jurbarko delegacija išvykstą į kasmetinę Frankų liaudies šventę Krailsheime

Jurbarko delegacija išvykstą į kasmetinę Frankų liaudies šventę Krailsheime  0

Šiaurės ekspedicijų dalyvis bus priglaustas Jurbarko kapinėse

Šiaurės ekspedicijų dalyvis bus priglaustas Jurbarko kapinėse  0

Rajono darbdaviai noriai dalyvavo jaunimo vasaros užimtumo programoje

Rajono darbdaviai noriai dalyvavo jaunimo vasaros užimtumo programoje  0

Naujai įsikūrusios bendruomenės pirmininke išrinkta Arijana Zairienė.

Įsisteigė nauja bendruomenė  3

Sielių valtį atplukdė į Jurbarko kraštą

Sielių valtį atplukdė į Jurbarko kraštą  0

Švęskime rugsėjo 1-ąją drauge!

Švęskime rugsėjo 1-ąją drauge!  0

Prisiekė naujas savivaldybės tarybos narys (NUOTRAUKOS)

Prisiekė naujas savivaldybės tarybos narys (NUOTRAUKOS)  0

Opozicijos lyderiu deleguotas socialdemokratas Algirdas Pieniuta.

Oficialiai pasiskelbė savivaldybės tarybos opozicija  4

Prasideda penkias dienas truksianti Jurbarko krašto šventė

Prasideda penkias dienas truksianti Jurbarko krašto šventė  0

Jurbarkiečiai iš tarptautinio šachmatų turnyro grįžo su aukso medaliu (NUOTRAUKOS)

Jurbarkiečiai iš tarptautinio šachmatų turnyro grįžo su aukso medaliu (NUOTRAUKOS)  1

Seredžiaus bažnyčia pasipuošė gėlių kilimu

Seredžiaus bažnyčia pasipuošė gėlių kilimu  0

Skirsnemunės autobusų stotelę papuošė mokinio piešinys

Skirsnemunės autobusų stotelę papuošė mokinio piešinys  0

Sausra rajono grūdų augintojų nenuskriaudė

Sausra rajono grūdų augintojų nenuskriaudė  0

Uždaromi Šumsko ir Tverečiaus pasienio kontrolės punktai

Uždaromi Šumsko ir Tverečiaus pasienio kontrolės punktai  0

Ketvirtadienį kviečia leisti su šauliais: renginys skvere prie bibliotekos

Ketvirtadienį kviečia leisti su šauliais: renginys skvere prie bibliotekos  0

UAB Jurbarko autobusų parkas skelbia nuomos konkursus

UAB Jurbarko autobusų parkas skelbia nuomos konkursus  0

Situacija rajono darbo rinkoje: norinčių dirbti daugiau, darbo vietų mažiau

Situacija rajono darbo rinkoje: norinčių dirbti daugiau, darbo vietų mažiau  0

Mūsų partneriai