Retas reiškinys - pražydo alavijas
„Štai kokį žiedą padovanojo Lietuvoje nežydintis augalas! Noriu pasidalinti džiaugsmu!“, - rašė Nijolė Mačiulienė „Mūsų laikui“. Jos namuose pražydo alavijas. Džiaugtis tikrai yra pagrindo, nes alavijas, liaudiškai vadinams alijošiu ir šimtamečiu, pražysta išties labai retai - atrodytų, kad vos kartą per šimtą metų. Juokaujama, kad jei pražydo alavijas, tai pražydės ir lazda.
Pamatyti pražydusį alaviją, dažnai vadinamą alijošiumi, - iš tiesų labai retas atvejis. O augdamas natūralioje gamtoje jis iš tiesų žydi dažnai - net keletą kartų per metus. Alavijas (Aloe Vera) - tai visžalis, daugiametis augalas, į mūsų kraštus atėjęs iš Rytų ir Pietų Afrikos dykumų ir pusdykumių. Yra žinoma daugiau nei 200 jo rūšių. Šis augalas priskiriamas lelijinių šeimai, nors dėl mėsingų lapų dygliuotais kraštais panašus į kaktusą. Savo tėvynėje Afrikoje alavijai kaip medžiai savaime užauga iki 4 metrų. Žydi oranžiniais, raudonais ar violetiniais varpelio pavidalo žiedais, susitelkusiais į tankią, 20-40 cm ilgio kekę, prisitvirtinusią ant ilgo žiedynkočio.
Mūsų sąlygomis auginami vazonuose alavijai pražysta išties labai retai - atrodytų, kad vos kartą per šimtą metų, todėl liaudis juos praminė šimtamečiais. Be to, kaip patys įsitikinome, kambarinėmis sąlygomis auginamo alavijo žiedai gerokai blankesni ir kuklesni nei laukinių. Beje, kaip dekoratyvinis augalas namuose dažniausiai auginamas medėjantysis alavijas (Aloe arborescens Mill). Jo nereikėtų painioti su tikruoju alaviju (Aloe Vera), kuris pasižymi gausybe gydomųjų savybių.
Kuo naudingas alavijas?
Apie alavijo gydomąsias savybes žmonės jau žinojo keletą tūkstantmečių prieš mūsų erą senovės Egipte. Manoma, kad šio augalo sultys padėjo išsaugoti grožį Nefertitei ir Kleopatrai, o Aleksandras Makedonietis alavijų sultimis gydė mūšiuose sužeistų karių žaizdas. Šiais laikais alavijo gydomosios ir kosmetinės savybės jau ištirtos ir patvirtintos daugybės mokslininkų, todėl augalas plačiai naudojamas homeopatijoje (skrandžio, vidurių, odos ligoms gydyti), kosmetikoje (kaukės, tepalai ir kt.), medicinoje (vidurių užkietėjimui, nudegimams gydyti) ir išoriškai (nudegus saulėje, susižeidus odą).
Mėsingų alavijo lapų sultyse yra mažiausiai 75 žinomos maistingosios medžiagos.
* Vitaminai - be daugelio kitų, taip pat yra ir antioksidantų, C, E, A, B12.
* Mineralai -magnis, manganas, cinkas, varis, chromas, kalcis, kalis, natris, geležis.
* Aminorūgštys -iš 22 žmogaus organizmui reikalingų aminorūgščių alavijas turi 20.
* Cukrūs -daugybė polisacharidų, stiprinančių imuninę sistemą.
* Augaliniai sterolai -trijų pagrindinių rūšių, veikia kaip stiprios medžiagos nuo uždegimų.
* Ligninas -sumedėjusi medžiaga, suteikianti alavijui savybę įsiskverbti giliai į odą.
* Antrachinonai -svarbiausi yra aloinas ir emodinas, o visi kartu jie veiksmingai malšina skausmą, turi antibakterinių požymių, kovoja su virusais.
Alavijas ir fengšui
* Fengšui išmanytojai alavijui priskiria svarbų vaidmenį - tinkamai naudojamas, šis augalas gali padėti žmogui gyventi geriau, sveikiau ir harmoningiau.
-
* Teigiama, kad alavijas padeda sutelkti energiją, tarsi suriša ją į kamuolį ir sustiprina.
-
* Šį augalą patariama auginti žmonėms, kuriems trūksta ryžtingumo, drąsos apsispręsti - jo skleidžiama energija svajotojus nuleidžia ant žemės, padeda priimti sprendimus ir ragina veikti.
-
* Alavijas taip pat šiek tiek apsaugo nuo aukštos įtampos linijų, elektros instaliacijos tinklų, radijo, televizijos aparatų, kompiuterių, mobiliųjų telefonų skleidžiamais elektromagnetiniais laukais užterštos aplinkos.
-
* Šis augalas sumažina kenksmingų medžiagų kiekį, naktį išskiria deguonį ir suvartoja anglies dioksidą, todėl ypač rekomenduojamas auginti miegamajame.
Naudingi receptai
Sabūras - šviežios sultys. Prieš ruošiant keletą dienų augalo geriau nelaistyti. Lapus susmulkinkite, masę sudėkite į kelių sluoksnių marlę ir išspauskite sultis. Jas pašildykite iki virimo, perkoškite. Pagaminus iškart reikia vartoti, nes ilgiau laikant mažėja veiksmingumas.
Imunitetui stiprinti. 50 ml alavijų sulčių, 250 g graikinių riešutų, 150 g medaus ir 1-2 citrinų sultys. Gerkite po 1 šaukštelį 3 kartus per dieną, pusvalandį prieš valgį.
Trauktinė. 15 ml alavijų sulčių užpilkite 30 ml degtinės (arba 15 ml 96 laipsnių spirito) ir palikite dviem paroms pritraukti. Rekomenduojama trinti dirglią odą, jei yra spuogų, egzemų, ilgai negyja žaizdos.
Veido odai. Lapus nuplaukite virintu vandeniu, apdžiovinkite ir 10 dienų laikykite tamsioje vėsioje vietoje (galima šaldytuve). Paruoškite sabūrą ir pasidarykite veido kaukę. Raukšlių profilaktikai naudinga daryti pavilgus bent 2 kartus per savaitę po 10 minučių.
Kompresai. Alavijų sulčių kompresai ir kaukės padeda sustiprinti plaukus, skatina juos augti, gerina audinių regeneraciją.
Dėmesio! Alavijų sultys ar kompresai kai kuriems žmonėms gali sukelti alerginių reakcijų, todėl iš pradžių rekomenduojama išmėginti ant mažo odos plotelio nelabai matomoje vietoje.
Geras klausimas :) Na, Morkus originale vadinasi Markas (Marcos), o lietuviškas žodis „morka“, teigi...
Šv. Morkus, Daržų diena