Prie Sinagogų aikštės Memorialo pagerbė žydų gelbėtojus
Išgelbėsi vieną gyvybę, išgelbėsi visą pasaulį. Žydų žodžius priminė istorijos mokytoja Danguolė Juščienė, paraginusi prisiminti baltąsias šalies istorijos dėmes - Lietuva Europoje yra antroje vietoje pagal daugiausiai išgelbėtų žydų skaičių. Jurbarkiečiai paraginti labiau įsigilinti į Jurbarko krašto žydų istoriją ir jų gelbėtojus - proga apie tai pasikalbėti Žydų gelbėtojų dieną, kuri šiandien buvo paminėta prie Sinagogų aikštės Memorialo.
Jurbarko krašte žinoma apie 80 jurbarkiečių, kurie gelbėjo Jurbarko krašto (ir ne tik) žydus. Gelbėtojų vardai įamžinti ir pačiame Memoriale.
Žydų gelbėtojai Lietuvoje – tai drąsūs ir įtakingi asmenys, kurie, nepaisydami nacių okupacijos ir grėsmių savo gyvybei, rizikavo savo ir savo šeimos gyvenimais, siekdami išgelbėti žydus nuo mirties. Daugelis iš jų buvo apdovanoti Žūvančiųjų Gelbėjimo Kryžiumi ir Pasaulio Tautų Teisuolio apdovanojimais, kurie yra aukščiausi apdovanojimai už žygdarbius gelbstint žmones Holokausto metu. Šie apdovanojimai simbolizuoja ne tik išskirtinę drąsą, bet ir žmogaus atsakomybę už kito gyvybę, nepriklausomai nuo rasės, religijos ar tautybės.
Priminsime, kad Kovo 15 d. minima Lietuvos žydų gelbėtojų diena, kurią į Atmintinų dienų sąrašą LR Seimas įtraukė 2022 metais. Ši diena buvo pasirinkta vienos iš žydų gelbėtojos – Onos Šimaitės – garbei. Ji buvo pirmoji lietuvė, kuriai 1966 metų kovo 15 dieną suteiktas Pasaulio Tautų teisuolės vardas. Ona Šimaitė dirbo Vilniaus universiteto bibliotekoje, buvo Vilniaus geto ryšininkė, slėpė pabėgėlius ir juos aprūpino maistu, ginklais, padėjo išsaugoti žydų kultūros vertybes.1941–1944 m. Lietuvoje, kaip ir kitose tuo metu Vokietijos okupuotose valstybėse, buvo vykdomas Holokaustas: šalyje gyvenę žydai žudomi arba vedami į getus, priverstinio darbo stovyklas. Nepaisydami grėsmės savo laisvei ir gyvybei, dalis vietinių gyventojų gelbėjo žydus, padėjo jiems slapstytis.
Antrojo pasaulinio karo metais Lietuvoje buvo nužudyta apie 195 tūkst. žydų. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, iki Antrojo pasaulinio karo Lietuvoje gyveno apie 208 tūkst. žydų. Skaičiuojama, kad nacių okupacijos metais Lietuvoje buvo slepiami apie 2 500-4 000 žydų, o juos gelbėti padėjo apie 25 000 žmonių.
Plačiau skaitykite kitame „Mūsų laiko“ numeryje.
Skirsnemunės bendruomenė
Bendruomenėms šalia Jurbarko vėjo parko – reikšminga finansinė parama