Pranešimai apie bėgančius globotinius – pagalbos šauksmas ar vaiko teisių pažeidimas?
Policijos suvestinėse kone kiekvieną savaitę pasirodo pranešimai apie iš Jurbarko rajone esančių globos namų išėjusius ir negrįžusius globotinius. Štai lapkričio 5 dieną, apie 22.20 val., globos namuose Smalininkuose, Parko gatvėje, pasigesta išėjusio ir negrįžusio 2009 m. gimusio globotinio. Lapkričio 7 d. apie pusę antros nakties iš globos namų Viešvilėje, Upelio g., išėjo globotinė, gimusi 2007 m. Lapkričio 11 dieną iš globos namų Smalininkuose, Liepų g., išėjo ir laiku negrįžo globotinė, gimusi 2007 m. Tą pačią dieną, iš tų pačių globos namų Smalininkuose išėjo ir, žinoma, negrįžo, globotinis, gimęs 2008 m. Lapkričio 19 dieną maždaug 10 min. po vidurnakčio iš globos namų Viešvilėje, Upelio gatvėje, išėjo ir negrįžo nepilnametė globotinė, gimusi 2005 m. Pasidomėjome, kaip šiuos bėgimo iš globos namų atvejus vertina, į juos reaguoja ir kokių veiksmų imasi rajono policijos pareigūnai, tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorius, vaiko teisių gynėjai bei pati globos įstaiga.
Problema aktuali ir kitiems rajonams
Jurbarko rajono policijos komisariato viršininkas Aivaras Dumčius atkreipia dėmesį, kad išeinantys ir laiku namo negrįžtantys globos namų auklėtiniai – jau ne vienerius metus egzistuojanti problema, aktuali ir kitiems rajonams, kuriuose yra įkurti vaikų globos namai. „Tą aiškiai galima pamatyti analizuojant apskrities policijos komisariatų įvykių suvestines”, – sako jis. Ir A. Dumčius teisus.
Suvestinėje juodu ant balto parašyta, kad lapkričio 18 d. iš bendruomeninių globos namų Kazlų Rūdoje išėjo ir negrįžo 17-metė globotinė. Tokių atvejų fiksuota ir Marijampolėje esančiuose globos namuose.
Tiesa, pasak A. Dumčiaus, atvejų, kai iš Skalvijos namų išeina ir negrįžta globotiniai ne daugėja, o atvirkščiai – sumažėjo. Mat po rugsėjį Smalininkų Lidijos Meškaitytės pagrindinėje mokykloje įvykusių keleto incidentų, kuriuose dalyvavo ir globos namų auklėtiniai, policijos pareigūnai taiko numatytas situacines ir individualias prevencines priemones tiek mokykloje, tiek ir Skalvijos namuose. „Todėl situacija pastaruoju metu yra ženkliai pagerėjusi, o pabėgimų skaičius netgi sumažėjęs“, – tvirtina policijos komisariato viršininkas.
Ką daro policija gavusi pranešimą apie dingusį globotinį?
Apie vaikų negrįžimą į globos namus laiku ar pasišalinimą iš jų policijai praneša Skalvijos namų darbuotojai. Policijos pareigūnai, gavę pranešimą apie išėjusį ir negrįžusį globotinį, veikia pagal patvirtintus algoritmus: apieškomos iš ankstesnių pabėgimų pareigūnams žinomos vietos, patikrinami visi galimi adresai ir vietovės pagal gautus duomenis ir, jei atlikus pirminius paieškos veiksmus nepilnamečiai nesurandami, pradedamas ikiteisminis tyrimas ir vykdomi tolimesni paieškos veiksmai. „Dažniausiai vaikai grįžta tą patį vakarą arba randami atlikus pirminius paieškos veiksmus, tačiau kartais tenka pradėti ir ikiteisminius tyrimus. Šiemet tokių bylų buvo 25“, – sako A. Dumčius. Dažniausiai bėgliai randami pas tėvus, giminaičius ar draugus. Kartais jie savo buvimo vietos nenurodo ir jos nepavyksta nustatyti, tačiau, pasak A. Dumčiaus, nepasitaikė atvejų, kad nepilnamečiai globotiniai būtų nukentėję nuo nusikalstamų veikų. „Yra atvejų, kai grįžę ar surasti nepilnamečiai būna neblaivūs. Tuomet aiškinamasi alkoholio įsigijimo ir vartojimo aplinkybės, nes už nepilnamečio nugirdymą numatyta baudžiamoji atsakomybė”, – priduria pašnekovas, paaiškindamas, kad policijos funkcija yra surasti dingusį asmenį ir išsiaiškinti dingimo aplinkybes. Jeigu situacija kartojasi, policija pateikia informaciją Vaikų teisių apsaugos skyriui, Skalvijos namų direktoriui ir savivaldybės administracijos direktoriui, kad vaikas būtų svarstomas Vaiko gerovės komisijoje ir taikomos minimalios ar vidutinės priežiūros priemonės.
Visą straipsnį skaitykite lapkričio 25 dienos numeryje.
I just want to share my testimony here. My name is Martha Pote. I want to give God all the glory for...
Lietuvos Prezidentas Gitanas Nausėda perskaitė pirmąjį metinį pranešimą (video)