Po konteinerių gaisrų ėmėsi rimtesnės atliekų rūšiavimo kontrolės
- UAB „Jurbarko komunalininkas“ atstovai, lydimi TRATC kontrolierės, liepos 8 dieną tikrino, kaip pakuotes rūšiuoja Girdžių ir Pavidaujo gyventojai.
- UAB „Jurbarko komunalininkas“ direktorus Vaidotas Tamulis pasidžiaugia, kad gyventojai pradėjo rūšiuoti, bet kai kurie tai atlieka ne iki galo.
- Kai kuriems gyventojams pakuočių atliekas reikės išrūšiuoti teisingai: po patikrinimo ant jų neištuštintų konteinerių, buvo paliktos štai tokios instrukcijos.
Svarbu gyventojus šviesti bei tinkamai ir laiku reaguoti – tuo įsitikinusi UAB „Jurbarko komunalininkas“ komanda, reaguodama į įvairius iššūkius. Savalaikių sprendimų reikėjo reaguojant į atliekų konteinerių gaisrus Jurbarke. Kalba eina apie birželį užsiliepsnojusius pakuočių konteinerius Miškininkų gatvėje ir aikštelėje Nemuno gatvėje. Pirmuoju atveju gaisrą sukėlė įmesta nuorūka, o antruoju atveju gaisro šaltiniu tapo kartono lakštai, sukrauti prie popieriaus pakuočių konteinerio. „Gaisro būtų pavykę išvengti, jei kartonas būtų sumestas į konteinerį, o ne paliktas prie jo. Gyventojai turi žinoti, kad jų neatsakingas elgesys gali baigtis labai liūdnai“, – „Mūsų laikui“ sakė UAB „Jurbarko komunalininkas“ direktorius Vaidotas Tamulis, paaiškinęs, kodėl būtent į šiuos gaisrus reaguodamas jis inicijavo atliekų konteinerių patikrinimą, vykusį liepos 8 dieną. Išvažiuojamame patikrinime dalyvavo įmonės gamybos vadovė Liljana Dragūnavičienė, lydima Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) atliekų skyriaus kontrolierės Martinos Skierienės bei stebint žiniasklaidos atstovei. Buvo tikrinama, kaip Girdžių ir Pavidaujo kaimų gyventojai rūšiuoja pakuotes ir antrines žaliavas – tą dieną vežėjai būtent šiuo maršrutu tuštino gyventojų konteinerius. Vykome paskui įmonės atliekų išvežimo automobilį, tikrindami konteinerius ir paženklindami specialiu raudonu lipduku „Neištuštinta. Išrūšiuota neteisingai“ tuos, į kuriuos sumestos netinkamos atliekos.
Priminsime, kad būtent UAB „Jurbarko komunalininkas“ aptarnauja Jurbarko rajone esančius pakuočių konteinerius, paženklintus užrašais „Popierius“, „Plastikas“, „Metalas“.
Vyko ne bausti, o padėti
Vežėjų ir TRATC atstovai iš karto perspėja ir nuramina gyventojus, kad važiavo siekdami ne bausti, o pagelbėti, informuoti gyventojus, kurie neteisingai rūšiuoja nežinodami, kaip tinkamai tai padaryti. Radus ant konteinerio užklijuotą raudoną lapelį, nereikia išsigąsti. Tereikia teisingai išrūšiuoti atliekas, kurios bus be jokių problemų išvežtos kito išvažiavimo metu. Teisingai išrūšiuoti pagelbės instrukcija, kurią vežėjų atstovai užklijuoja ant konteinerio (dangčio vidinėje pusėje). Jei ir tada nežinote, kaip elgtis ar norite konkrečiai sužinoti, kodėl nebuvo ištuštintas konteineris, paskambinti nurodytu telefono numeriu – jums bus ramiai paaiškinta. Kai kurie girdžiškiai ir pavidaujiškiai paties patikrinimo metu prieidavo prie kontrolierių, klausdami, kokias netinkamas atliekas į jį įmetė. Abi specialistės jiems ramiai viską paaiškindavo – be jokių piktumų abi pusės, supratusios viena kitą, išsiskirdavo. Kai kurie gyventojai pasidomi skambindami telefonu.
Rūšiuoja, bet ne visada teisingai
Tądien raudonai paženklintų konteinerių Girdžiuose ir Pavidaujyje nebuvo daug. „Padėtis tikai nėra bloga“, – reziumavo situaciją pirmadienį vykusio patikrinimo pabaigoje TRATC atstovė, palygindama su situacija kituose regiono rajonuose. Jos akimis, Jurbarko rajono gyventojai rūšiuoja pakuotes, tik ne visiems dar pavyksta tai daryti tinkamai: neteisingai rūšiuoja ne iš blogos valios, o iš nežinojimo, mat piktybinių atvejų yra vienetai.
Tą pirmadienį neaptarnauti tie pakuočių ir antrinių žaliavų konteineriai, buvę Girdžių ir Pavidaujo kaimo maršrute, į kuriuos gyventojai metė automobilių, statybines atliekas, tekstilės gaminius, tualetinį popierių, sauskelnes, žaliąsias atliekas ar tepalais bei kitais teršalais užterštas pakuotes. Tai yra dažniausios klaidos ne tik Jurbarko rajone. TRATC ir vežėjų atstovai dar kartą pabrėžia, kad statybines ir automobilių atliekas reikia vežti į didžiųjų atliekų surinkimo aikštelę (DASA aikštelę) Statybininkų g. 4E, Jurbarke, pabrėžiant, kad į šią aikštelę atliekos iš gyventojų priimamos NEMOKAMAI. Tokias atliekas kaip tualetinis popierius, sauskelnės, įklotai, higienos priemonės, respiratoriai ir visa, kas nerūšiuojama – mesti į mišrių atliekų konteinerius. Visos mišrios atliekos yra deginamos, o pakuotės ir antrinės žaliavos – perdirbamos, tad svarbu, kad šios nebūtų kuo užterštos ar su maisto likučiais.
Tvarką griežtina ir perdirbėjai
Kontrolė yra reikalinga. Pasak vežėjų ir TRATC atstovų, tokie patikrinimai yra (ir bus) reikalingi ir kad jais suinteresuoti bei turi būti teigiamai vertintini ne tik vežėjų, bet ir pačių gyventojų, nuo kurių elgesio priklauso ir aptarnavimo kokybė. UAB „Jurbarko komunalininkas“ vadovybė inicijavo būtent pakuočių konteinerių tikrinimą ir dėl dar vienos priežasties. Įmonė visas surinktas pakuotes veža į Tauragėje esančią perdirbimo įmonę „Ekobazė“, kuri dar kartą sugriežtino šių atliekų priėmimo tvarką. „Gavome (iš šios įmonės) įspėjimą, kad dar kartą griežtina, kas yra atvežama, raginant gerinti pakuočių rūšiavimo kokybę, nes kitaip bus apsuktas mūsų automobilis ir grąžintas namo, į Jurbarką“, – paprastai paaiškina gamybos vadovė. Tuoj pat patikina, kad taip dar nebuvo nutikę, bet gali nutikti – norima, kad ir gyventojai apie tai žinotų ir įsiklausytų – nes nuo rūšiavimo kokybės priklauso ir jų aptarnavimas.
Vadovas reziumuoja
„Šis patikrinimas patvirtino, kad rajono gyventojai pradėjo rūšiuoti, bet kai kurie tai padaro ne iki galo. Atrūšiuotas šiukšles atneša prie tinkamo konteinerio ir palieka, vietoj to, kad įmestų į jį. Jei padarei vieną žingsnį, padaryk ir kitą – reikia atlikti darbą iki galo“, - reziumuoja bendrą situaciją rajone UAB „Jurbarko komunalininkas“ direktorius V. Tamulis, tuo pačiu pabrėžęs, kad statybines atliekas reikia palikti ne prie konteinerių, o išvežti į minėtą DASA aikštelę.
Apie tai, kad gana sėkmingai rūšiuoja ir Jurbarko miesto gyventojai, įrodo ir kiti skaičiai. Pasak įmonės atstovų, neseniai buvo patikrinta 1,5 tūkstančio mieste esančių stiklo pakuočių konteinerių, iš kurių tik trys buvo netinkami aptarnauti.
Gyventojams pravartu žinoti ir dar kai ką. Ne visus nenaudojamus daiktus reikia išmesti: jais galima su kitais pasidalinti. Atkreipiamas dėmesys, kad nenaudojamus, bet sveikus indus, vaikų žaislus, baldus, tuos pačius tekstilės gaminius, dviratukus, šaldytuvus ir kt. galima atvežti į minėtą DASA aikštelę Jurbarke (Statybininkų g. 4E), kurioje yra dalinimosi daiktais erdvė „Padėk“. Jei jums nereikia to daikto, jis gali praversti kitiems.
Ką verta žinoti
Pakuočių ir antrinių žaliavų surinkimas Jurbarko rajono gyventojams nieko nekainuoja: vežėjai šias atlieka surenka nemokamai.
Į popieriaus, plastiko ir metalo konteinerius mesti galima tik tuos žaislinius plastikinius automobilius, kurie yra be variklio, baterijų, laidų ir pan.
Pakuotes mesti be maisto likučių. Svarbu, kad jos nebūtų užterštos tepalais ar permirkusios riebalais, aliejumi (pvz., popierinės pakuotės nuo picos).
Tualetinį popierių, sauskelnes, įklotus, higienos priemones mesti į mišrių atliekų konteinerį.
šiame tekste K. Vančienės frazę apie p. A. Račą „...išorės gal ir ne labai gražios buvo..." pasibai...
Kovo 11-osios akto signataras, dvikovoje gynęs Dievą