Pavidaujyje plečiasi nelegalus sąvartynas
Pavasarį bebaigiantis nutirpti sniegas vis ryškiau atidengia po juo ilgą laiką buvusias šiukšles. Žmonės vis naudojasi galimybe atsikratyti namuose sukauptais nereikalingais daiktais. Būtent taip ir atsiranda savavališki sąvartynai. Vienas iš tokių yra ir Pavidaujo k., Girdžių sen., Jurbarko r. Kadaise toje vietoje stovėjo kolūkio fermos, tačiau apie jas liudija tik sąvartyne stūksantys griuvėsiai. Pasak Girdžių seniūno Dariaus Juodaičio, ši sąvartyno problema - pakankamai sena, tačiau žmonės nelabai paiso draudimų. Manoma, kad šiukšles gabena vietiniai kaimo gyventojai.
Kartu su seniūnu D. Juodaičiu ir Jurbarko rajono Aplinkos apsaugos agentūros vyresniuoju specialistu Airidu Balšaičiu lankėmės šiame sąvartyne. Ir ko tik jame nėra: padangų, šiaudų rulonų, fotelių, triušių narvų, automobilių detalių ir net krūvos mėšlo, kurios, bėgant laikui, vis didėja.
Seniūnas „Mūsų laikui“ pasakojo: „Dar prieš trejus su puse metų, vos tik pradėjus dirbti šiame darbe, vienas iš pirmųjų mano susitikimų vyko su Pavidaujo kaimo bendruomene. Tada žmonės klausė būtent dėl šio sąvartyno. Kalbėta, jog kažką reikia daryti, kad jis daugiau nesiplėstų ir būtų sutvarkytas. Normaliems žmonėms, kurie yra tvarkingi ir rūpinasi savo gyvenamąja aplinka, neramu, kad netoliese atsirado šiukšlynas ir jis vis plečiasi. Žmonių, verčiančių šiukšles neleistinoje vietoje, tikrai negalima gailėtis, juos reikia bausti, nes šiukšlynas nelegalus. Tai visų mūsų aplinka, ir jeigu ją stengiamės gražinti remiami Europos Sąjungos, organizuojame įvairias talkas, tai negalima tiesiog paimti ir sugadinti. Vienur tvarkysi, o kitur niokosi, tai kokia iš to bus nauda?“
Netoliese šiukšlyno sutikome ir seniūnijoje viešuosius darbus dirbančius žmones, kurie tvarko aplinkui esančius krūmynus. Vieno iš jų pasiteiravome, ar jis yra kada nors pastebėjęs tuos, kurie čia gabena šiukšles. Pasak darbininko, jis kartais pastebi čia važiuojančius traktorius. Manoma, kad tai vietiniai ūkininkai: „Žmonės tiek visko daug turi, kad neturi kur dėti nei šieno, nei malkų, nei šiaudų rulonų. Viską veža čia“.
Kartu su D. Juodaičiu ir aplinkos apsaugos vyresnuoju specialistu Airidu apsilankėme dviejų vietinių ūkininkų namuose, kurie įtariami ten gabenantys šiukšles, tačiau abu tvirtai savo kaltę neigė. Airidas įspėjo ūkininkus, kad tai daryti draužiama ir už tai gręsia administracinė atsakomybė.
Maždaug prieš metus šiuo šiukšlyno sutvarkymo klausimu buvo kreiptasi ir į Tauragės atliekų tvarkymo centrą, kuris priėmė prašymą, tačiau šiuo metu sąvartyno sutvarkymo klausimu centras padėti negali. Susisiekėme su Taurgaės atliekų tvarkymo centro plėtros skyriaus vadove Edita Vaitkiene. Pasak jos, prašymai dėl sąvartyno sutvarkymo buvo priimti, tačiau vadovės teigimu, pagal finansavimo sąlygų aprašą, atliekų tvarkymo centras iš Nacionalinės žemės ūkio tarnybos turi gauti pritarimą vykdyti darbus valstybinėje žemėje. Dar 2012 metų spalio 10 d. Nacionalinės žemės ūkio tarnybos Jurbarko skyriaus, Tauragės atliekų tvarkymo centras gavo raštą, kuriame buvo informuojama, jog negalima pritarti pageidaujamų sąvartynų uždarymo darbams Jurbarko rajono savivaldybės teritorijoje. Tarp šių sąvartynų buvo nurodytas ir šiukšlynas Pavidaujo kaime: „Šiukšlynai, esantys Būtrimų ir Pavidaujo kaimuose, Girdžių seniūnijoje, Jurbarko rajone, bei šiukšlynas esantis Rimšų kaime, Eržvilko seniūnijoje, Jurbarko rajone, yra nesuformuotose valstybinės žemės sklypuose, tačiau patenka į buvusias paukštyno, fermų bei statinių teritorijas, kuriose yra statinių, kurių šeimininkai nėra žinomi, todėl negalime pritarti teritorijos tvarkymo darbams, kol nėra aiškūs pastatų (statinių) savininkai, ar pastatai nėra pripažinti bešeimininkiais pastatais“. Pasak vadovės, privačių asmenų teritorijoje esantį šiukšlyną turi susitvarkyti patys žemės savininkai. Jeigu tai būtų valstybinė žemė, tuomet būtų kitaip. O ES skirtų lėšų privačių asmenų valdos sutvarkymui naudoti negalima. Tai numatyta tik valstybinei žemei. O pastatus (statinius) norint pripažinti bešeimininkiais, reikia kreiptis į Jurbarko rajono savivaldybės administracijos Urbanistikos skyrių ir tik vėliau bus galima imtis tolimesnių veiksmų.
Reikia tikėtis, kad ateityje ši problema galų gale bus išspręsta ir šis šiukšlynas visgi bus sutvarkytas, o tokios pilietiškumo ir aplinkos tvarkymo akcijos kaip „Darom“ nebus vykdomos veltui. Juk mes patys kuriame aplinką, kurioje gyvename. Tokiais savo poelgiais kenkiame tiek sau, tiek ir aplinkai, o vėliau skundžiamės įvairiomis alergijomis ar kvėpavimo sutrikimais. Gamta yra visų mūsų namai, tad reikia ją mylėti ir gražinti.
Daugiau nuotraukų - fotogalerijoje.
Mere, kokių konkrečiai įstaigų veiklai skiriamos sutaupytos administravimo lėšos? Numesite vedėją Ra...
Muziejų darbą paralyžiuoja vidiniai nesutarimai