Muziejus kviečia į pergalių kelią: nuo viduramžių iki šių dienų
Pastaruoju metu veiklą aktyvinantis Jurbarko krašto muziejus miesto gyventojams ir krašto svečiams siūlo naujas edukacijas ir veiklas. Neseniai jame pradėti eksponuoti krepšinio komandos „Jurbarkas-Karys“, 2023–2024 metų sezone ne tik debiutavusios antroje pagal pajėgumą Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL), bet ir netikėtai visiems tapusiai lygos čempione, trofėjai, muziejaus direktoriui Arvydui Griškui ir muziejininkei Mildai Prūsaitytei pakišo naujos edukacijos, susiejančios praeitį ir dabartį, mintį.
Edukacija „Nuo pergalių prieš kryžiuočius iki pergalės Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL)“, pasak Mildos, skiriasi priklausomai nuo to, kas joje dalyvauja – jurbarkiečiai, dažniausiai šiek tiek žinantys krašto istoriją ir beveik viską žinantys apie „Jurbarką-Karį“, ar rajono svečiai, beveik nieko nežinantys apie tai. Vis dėlto, sako Milda, įdomių faktų išgirsta ir naujų žinių pasisemia tiek vieni, tiek kiti.
Tikriausiai niekam ne paslaptis, kad Jurbarkas, kaip ir kiti panemunės atraminiai punktai, nuo pat XIII amžiaus vaidino didelę reikšmę lietuvių kovose su kryžiuočiais ir mūsų šalies valstybingumo formavimesi bei jo gynime. Apie tai ir pasakoja muziejaus darbuotojai savo edukacijoje, ne tik dalindamiesi istoriniais faktais, bet ir suteikdami galimybę prisiliesti prie istorijos: pasimatuoti senovės kario grandininių šarvų repliką, išbandyti senovinius ginklus.
„Jurbarko krašte nuo seno lankėsi Lietuvos didieji kunigaikščiai, – sako Arvydas. – Čia buvojo Gediminas, kuris ir žuvo prie Veliuonos, Kęstutis, Vytautas, o dabar čia atkeliavo kunigaikštis Povilas, vedantis į naujas pergales „Jurbarko-Kario“ vyrus“. Muziejaus direktorius ne tik taip originaliai pristato krepšinio komandą, bet ir parodo akmeninį, apvalų bombardos sviedinį, primindamas, kad pirmą kartą Lietuvoje bombardos panaudotos būtent mūsų krašte – LDK Kęstučio kariai iš jų šaudė, puldami kryžiuočių pilį Jurgenburgą. „Anksčiau lietuviai kovojo tokiais sviediniais, o dabar – tokiais“, – šypsosi Arvydas, rodydamas krepšinio kamuolį. Muziejaus lankytojai ant šio kamuolio, kuris jau rudenį bus padovanotas „Jurbarko-Kario“ komandai, gali pasirašyti, taip pat surašyti savo linkėjimus krepšininkams į tam skirtą knygą, nusifotografuoti su lietuvių ir vokiečių kariais, rėminančiais ekspoziciją.
Milda sako, kad muziejuje planuojama įamžinti ir kitas šio krašto gyventojų pergales. „Štai smalininkietė Jolita Štrimienė iškovojo bronzą Pasaulio stalo teniso veteranų čempionate Italijoje – argi tai ne istorinė pergalė?“ – retoriškai klausia Milda, kurios nuomone muziejuje turi būti fiksuojami ne tik seniausių laikų, bet ir dabarties įvykiai, netrukus tapsiantys istorija, taip susiejant praeitį ir dabartį.
Netikėti pasimatymai ir netikėtos erdvės
Dar viena, gan netikėtai gimusi, ekskursija taip ir vadinasi: „Netikėti pasimatymai Jurbarko dvaro svečių namuose“. Ją veda Arvydas ir Milda, pasivertę tarpukario Lietuvos laikų personažais. „Ši ekskursija – tai ypatinga kelionė laiku, kurią įsimins visi, nepriklausomai nuo amžiaus ir pomėgių. Ji skirta skeptikams ir optimistams, rimtiems vyrams ir žavioms damoms, linksmoms mergaitėms ir padūkusiems berniukams. Ekskursijos metu praeities personažai jums pristatys įdomias ir intriguojančias Jurbarko krašto istorijas. Susipažinsite su pačiomis žymiausiomis personomis ir kartu išgersite arbatos“ – taip ekskursiją pristato Milda.
Sudalyvauti šioje ekskursijoje neteko, tačiau neabejojame, kad ji įdomi, jau vien dėl to, kad krašto muziejuje jau kuris laikas atvertos naujos, netgi daugeliui jurbarkiečių dar nematytos erdvės: Parodų ir koncertų salės (cerkvės) rūsiai ir bokštas. Rūsiuose jau vyko keletas renginių – buvo pristatyta originali Sirvydo Griškaus paroda, vyko Jurbarko jaunimo išleisto žurnalo „Persona“ pristatymas ir šokiai. Pasak Mildos, tikimasi, kad jaunimas šiose erdvėse rengs ir kitus išskirtinius renginius.
O bokšte galima ne tik apžiūrėti ten eksponuojamas jurbarkiškio fotografo Eugenijaus Beržinsko nuotraukas, bet ir romantiškai pasėdėti ir net išgerti kavos viršuje esančiame kambarėlyje. Milda su šypsena prisimena jaunavedžių porą, kuriai tapo nemažu išbandymu galimybė siaurais ir stačiais laiptais užnešti du kavos puodelius. Vis dėlto, pasisėdėjimas bokšte, sako Milda, jauniems žmonėms labai patiko.
Laukia įdomūs renginiai
Prie muziejaus yra ir daugiau smagių, ypač vasaros metu, pasisėdėjimui tinkamų erdvių – lauko terasa kitapus oficinos pastato ir Mildos „lauko kabinetas“ ant cerkvės laiptų. Čia Milda pakviečia pasėdėti ant sėdmaišio ir paklausyti apie netrukus vyksiančius muziejaus renginius.
Rugpjūčio pabaigoje vyksiančios Jurbarko krašto šventės „Namo grįžtančios istorijos“ metu muziejus taip pat ketina jurbarkiškiams ir svečiams pasiūlyti daug įdomių veiklų. Rugpjūčio 22 d. cerkvėje bus atidaryta veliuoniškio menininko Šarūno Šimulyno, kurio metus šiemet minime, skulptūrų ir paveikslų paroda „Amžini keleiviai pagaliau sugrįžta“. Rugpjūčio 24-ąją, šeštadienį, prie cerkvės bei jos rūsyje bus įrengta Partizaninio pasipriešinimo meninė instaliacija, skaitmeninė paroda „Istorija ir teatras“, o Jurbarko kultūros centro Konstantino Glinskio teatras prie muziejaus įkurs teatralizuotą partizanų stovyklą. Visi šie renginiai skiriami jurbarkiškio partizano ir politinio kalinio Petro Paulaičio metams.
Ir tai tikrai ne viskas, ką bus galima šventės metu pamatyti ir patirti muziejuje ir prie jo, sako Milda, kviesdama ne tik per šventę, bet ir kitu metu visus atvykti į Jurbarko krašto muziejų ir su jo veiklomis susipažinti gyvai. Kviečiame ir mes. Bus įdomu.
Jei valstybinės žemės plotas priskirtas kavinei ir už jį moka žemės mokestį,tai nieko keisto, kad at...
Nesutarimai su prekybos centru paskatino imtis veiksmų