Į apleistą Jurbarko miesto pastatą sugrįžo kariai

   
Straipsnis  1 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

„Jei tai būtų Putino pakalikai, būtų baisu. O dabar gi čia saviškiai. Ramu“, – kalbėjo garbaus amžiaus jurbarkietis, reaguodamas į Jurbarke, Gedimino gatvėje, trečiadienio vidurdienį pastebėtą karinę techniką ir poškančius šūvius. Šio jurbarkiečio, kaip ir kitų, dėmesį lapkričio 23-ąją traukė Naujamiesčio gatvėmis riedantys šarvuočiai, kita karinė technika ir judantys kariai. Beje, šis vaizdas jurbarkiečių nenustebino, tuo labiau neišgąsdino, nes daugelis iš anksto žinojo, kad apleistame buvusio darželio „Šaltinėlis” pastate ir jo teritorijoje vyks karinės pratybos. Tądien pastatas vaiduoklis virto priešų, vadinamųjų separatistų, įsitvirtinimo vieta, šturmuota karinių pajėgų.

„Šiuo metu treniruojamės atremti hibridines grėsmes, o tai reiškia, kad mūšis vyks ne su konvencinėmis pajėgomis. Pastatas yra užimtas taip vadinamųjų separatistų, t. y. ginkluotų civilių, ir mūsų užduotis, remiant vietines policijos ir kitas pajėgas, šį pastatą užimti, suimti tam tikrus, kariams nurodytus, asmenis bei juos, kartu su sužeistaisiais, išgabenti į surinkimo vietą”, – „Mūsų laikui” paaiškino karinių pratybų vadovas kapitonas Ignas Ragačius. Pasak jo, atvykęs būrys apieškos pastatą, patikrins visas patalpas, suras, ką reikia surasti, nukaus, ką reikia nukauti, ir paims belaisvių, jei tokių bus. Belaisviai bus išgabenti į sutartą vietą, o kariai užsiims pastato apsauga ir lauks kitų nurodymų. „Teritorijoje bus išstatyti šarvuočiai, taip pat bus daug dūmų ir šūvių”, – prieš pratybas žadėjo I. Ragačius.

Pavojingus ginkluotus civilius, maždaug 20 asmenų grupelę, imitavo LDK Kęstučio motorizuotojo pėstininkų bataliono kariai, kurie objekte įsitvirtino pirmieji. Pastatą šturmavo kiti to paties bataliono kariai. Šarvuočiai buvo „gerųjų“ pusėje.

Iš vietinių – raginimai pastatą susprogdinti

Vietiniams ir praeiviams šios pratybos tapo įdomia pramoga – netoliese esančios Naujamiesčio progimnazijos mokiniai per pertraukas atbėgdavo pasižiūrėti į riedančius šarvuočius, susidomėję stebėjo veiksmą. Kai kurie praeiviai stabtelėdavo nufotografuoti ar nufilmuoti karinę techniką, arba net įsiamžinti šarvuočio fone. Mokiniai prašė karių, leisti pratyboms pasibaigus pašaudyti. „Ateikite į kariuomenę ir galėsite pašaudyti“, – jiems pavymui linksmai atsakė I. Ragačius.

Jurbarkiečiai praeidami juokavo, kad kariai galėtų per pratybas ant to liūdnai pagarsėjusio pastato granatų numesti ir jį susprogdinti, kad nė ženklo neliktų – toks jis visiems nemalonus po jame įvykdytos žiaurios žmogžudystės. Kariams vietinių raginimai pastatą pratybų metu susprogdinti kėlė tik šypseną, jiems kaip tik patogu, kad mieste yra tokių pastatų, antraip būtų daug sudėtingiau treniruotis.

Nešė katėms vandens 

Šalia buvusio darželio gyvenantys jurbarkiečiai juokavo, kad pratybos bus didžiausias stresas apleistame pastate įsikūrusiems katinams – ten jų daug prisiglaudę, nes esama vietinių moterų, kurios tais katinukais rūpinasi. Ir išties, viena katinais besirūpinanti moteris vos į karo veiksmų sūkurį nepakliuvo – įėjusi pro vartus, kuriuos atsirakino turimu raktu, ji ramiai žingsniavo į buvusio darželio teritoriją, kurioje jau aidėjo šūviai. Laimei, teritoriją stebėję kariai laiku ją pamatė ir iš pavojingos teritorijos išvedė. Ši prisipažino, apie pratybas nieko nežinojusi, tiesiog ėjusi katinams vandens įpilti. Pasirodo, kad darželio teritorijoje glaudžiasi ne tik katinai – kariai pastate rado ir įsirengtus guolius, spėja, kad gal čia ir vietiniai benamiai įsikūrę.

Buvo praeivių, norėjusių su budinčio šarvuočio ekipažu padiskutuoti apie karą Ukrainoje, bet Ignui mandagiai paprašius netrukdyti kariams, jie pasitraukė. Kai kuriems praeiviams, tarp jų ir moterims, atminčiai fotografavusiems šarvuočius, norėjosi daugiau garso ir veiksmo – prašė, kad šarvuočiai pašaudytų. „Norisi daugiau garso“, – juokėsi viena jurbarkietė. Tiesa, kariai ir į tokius pageidavimus dėmesio nekreipė – jiems rūpėjo atlikti savo užduotis. Vis dėlto dauguma gyventojų praeidavo ramiai, tarsi karinė technika ir aidintys šūviai jiems būtų ne naujiena. Stovintis šarvuotis nesutrukdė netgi sniegą valyti.

Amerikietiški šarvuočiai

Praeivių dėmesį labiausiai traukė šarvuočiai – iš viso penki, išsidėstę skirtingose vietose aplink apleisto pastato teritoriją. Vienas jų, su dviem vėliavomis, trispalve ir istorine Vyčio, ko gero, buvo daugiausiai filmuotas ir fotografuotas. Šarvuočiai, kaip paaiškėjo, yra amerikiečių gamybos, bet jau kiek senesni, nors dar gali dalyvauti koviniuose veiksmuose, tačiau juos ilgainiui pakeis nauji. Visi šie šarvuočiai atvažiavo iš Jurbarką iš Sakalinės. Paaiškėjo, kad koviniuose veiksmuose tą trečiadienį turėjo dalyvauti ir sraigtasparnis, turėjęs atskristi iš Kauno, tačiau dėl blogo oro ir matomumo jis negalėjo išskristi.

Šauktinių egzaminas

Jei vietiniams tokios karinės pratybos yra labiau pramoga, tai patiems kariams –savotiškas egzaminas. Koviniuose veiksmuose – apleisto pastato įtvirtinime ir šturme – dalyvavo profesionalių karių vadovaujami šauktiniai, atitarnavę beveik 6 mėnesius. Jiems tai buvo bene pirmos tokios rimtos pratybos. Šauktinių praeivių žvilgsniai tikrai netrikdė – jiems terūpėjo tinkamai atlikti užduotis. Mat, juos, pasiskirsčiusius grupelėmis, lydėjo profesionalūs kariai-vertintojai, stebėję karių veiksmus, sprendimus, vertinę jų parengimą.

Pratybose viskas vyko kaip kare: su nukautaisiais, kurie, padėję ginklus ir nusiėmę šalmus, veiksmą stebėjo iš toliau, su sužeistaisiais, kuriems turėjo būti suteikta reikalinga pagalba, atsižvelgiant į „sužeidimo“ pobūdį. O „sužeidimų“ būta įvairių – nuo šautinių žaizdų iki „išvirtusių vidurių“.

Kodėl tinka apleisti pastatai?

Vietiniai jurbarkiečiai juokavo, kad šis apleistas, atrodo, niekam nebereikalingas Jurbarko pastatas pravertė bent jau kariams. Pasak pratybų vadovo I. Ragačiaus, toks pastatas išties labai tinka pratyboms. „Kuo realesnėmis sąlygomis treniruojasi kariai, tuo geriau. Nėra paprasta tokių tinkamų vietų pratyboms surasti. Ypač mieste, apgyvendintoje teritorijoje“, – komentavo kapitonas. Mieste vykstančioms karinėms pratyboms ir taip yra daug apribojimų. Važiuoja šarvuočiai, tad reikia apsaugoti žmones. Naktį tokių operacijų daryti negalima, nes garsai trikdytų gyventojų ramybę. „Bet tokioje vietoje reikia treniruotis. Ir žmonėms reikia matyti kariškius. Bendras mūsų visų reikalas“, – sakė jis.

Karinės pratybos Jurbarke atrodė išties tikroviškai. Ypač išdaužytuose apleisto pastato languose išnyrantys ginkluoti kariai.

Jurbarko rajono gyventojai iš anksto buvo įspėti, kad Jurbarko mieste ir jo prieigose lapkričio 21–25 dienomis Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ LDK kunigaikščio Kęstučio motorizuotasis pėstininkų batalionas organizuoja taktines lauko pratybas. Taip pat pranešta, kad pratybų metu bus naudojami imitaciniai šaudmenys, pirotechnika ir dūminiai užtaisai. Pratybų tikslai yra įvertinti karių pasirengimą vykdyti numatytas užduotis apgyvendintoje teritorijoje, treniruoti jaunesniuosius vadus veikti artimomis mūšiui sąlygomis, kelti gyventojų pasitikėjimą Lietuvos kariuomene.

„Mūsų laiko" redakcijos projekto „Pasiruošę ginti savo valstybės sieną“ straipsnis, paruoštas iš dalies remiant Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondui, skirta 2500 Eur.

Video: Šiek tiek karinių pratybų Jurbarke

Rekomenduojami video:
Straipsnis  1 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Nauji savivaldybės projektai – nuo dumblo tvarkymo iki pėsčiųjų tilto per Mituvą

Nauji savivaldybės projektai – nuo dumblo tvarkymo iki pėsčiųjų tilto per Mituvą  0

Duris atvėrė bendruomeniniai vaikų globos namai (patikslintas)

Duris atvėrė bendruomeniniai vaikų globos namai (patikslintas)  1

Jurbarko kapinių koplyčia

Jurbarko savivaldybės administracija skelbia bešeimininkiais pripažinti planuojamų pastatų sąrašą  1

Kviečia teikti paraiškas pagal priemonę „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“

Kviečia teikti paraiškas pagal priemonę „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“  0

„Maisto banko“ savanorė Lina ir Jurbarko koordinatorė Viktorija

Jurbarke jau veikia „Maisto banko“ atiduotuvė  0

Naujos parodos atidaryme – du Baltrušaičiai ir 14 fantastinių pabaisų

Naujos parodos atidaryme – du Baltrušaičiai ir 14 fantastinių pabaisų  1

„Eržvilko spinduliai 2024“

Valstybės atkūrimo dienos proga miestelių ir kaimų bendruomenės pagerbė iškilius kraštiečius  0

Dalis TŪM Jurbarko rajono savivaldybės pažangos plano kūrėjų

Jurbarko „Tūkstantmečio mokyklų“ pažangos plane – investicijos į miesto mokyklas  2

Tradicinis Vasario 16-osios bėgimas džiugino rekordiniu dalyvių skaičiumi

Tradicinis Vasario 16-osios bėgimas džiugino rekordiniu dalyvių skaičiumi  0

Kviečia į susitikimą Tarptautinės gidų dienos proga

Kviečia į susitikimą Tarptautinės gidų dienos proga  0

Metų specialisto apdovanojimais įvertinti labiausiai 2023 metais nusipelnę darbuotojai

Metų specialisto apdovanojimais įvertinti labiausiai 2023 metais nusipelnę darbuotojai  1

Jurbarko rajono savivaldybės tarybos posėdis

Savivaldybės biudžetas: socialiai orientuotas ar skirtas pravalgymui?  0

ESO rado kompromisą su Smalininkų technologijų ir verslo mokykla

ESO rado kompromisą su Smalininkų technologijų ir verslo mokykla  0

A. Griškus

Darbą pradėjo naujasis Jurbarko krašto muziejaus vadovas  0

Savivaldybė vykdys melioracijos statinių rekonstrukcijos darbus

Savivaldybė vykdys melioracijos statinių rekonstrukcijos darbus  1

A. Dumčius

Policijos komisariato viršininkas palieka tarnybą  1

Jurbarko rajono savivaldybė – aplinkosaugos reitingo uodegoje

Jurbarko rajono savivaldybė – aplinkosaugos reitingo uodegoje  7

Tiltas per Mituvą

Savivaldybė skelbia, kad bus tvarkomas tiltas per Mituvą  1

Kviečiama siūlyti pretendentus apdovanojimui „Krištolinės lelijos“

Kviečiama siūlyti pretendentus apdovanojimui „Krištolinės lelijos“  3

Už ilgametį darbą pagal verslo liudijimą adovanoti laikrodininkas Klemensas Aleksa (dešinėje) ir batsiuvys Remigijus Stainys.

Verslo bendruomenės vakare pagerbti ir smulkiojo verslo atstovai  3

Susitikime bibliotekose: Smalininkų, Armeniškių, Vadžgirio ir Seredžiaus

Susitikime bibliotekose: Smalininkų, Armeniškių, Vadžgirio ir Seredžiaus  0

Jurbarke pradėti dalinti oranžiniai maišeliai

Jurbarke pradėti dalinti oranžiniai maišeliai  5

V. Tamulis

„Jurbarko komunalininkui“ vadovaus buvęs policijos pareigūnas  0

V. Donylė

Investicijų ir strateginio planavimo skyriuje – nauja specialistė  0

Mūsų partneriai