Reklama: Muras

Bendromis pajėgomis gelbės Sudargo piliakalnius

Straipsnis  0 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Dėl slenkančių išskirtinio grožio Sudargo piliakalnių ant Nemuno kranto Šakių rajone šią savaitę buvo organizuota jungtinė įvairių sričių specialistų šio valstybės saugomo, nacionalinio reikšmingumo lygmens kultūros paveldo objekto apžiūra.

Norėta įsitikinti vietoje, kokia piliakalnių būklė, kokio tipo nuošliaužos bei kokios priemonės procesą sustabdyti būtų veiksmingos. Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos, Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos, VĮ Vidaus vandens kelių direkcijos, Šakių rajono savivaldybės, Sudargo seniūnijos atstovai piliakalnius apžiūrėjo nuo Nemuno pusės išplaukę buksyriniu „Tauragno“ laivu, taip pat apėję jų viršūnes.

Visus neramino šį pavasarį atsiradę naujos nuošliaužos, ypač didelė susiformavo Vorpilio šlaite į Nemuno pusę. Anksčiau manyta, kad piliakalniams daro poveikį Nemuno vagos gilinimas, kai vandenininkai kasa smėlį ir jį supila priešingame krante. Tačiau dabar akivaizdžiai pasimatė, kad priežastis ne ta. Piliakalnio šlaite nuolat srūva šaltiniai, kurių lygis yra maždaug tame pačiame aukštyje, kaip šalia plytintys laukai. 

Lietuvos geologijos tarnybos direktoriaus vyriausiojo patarėjo Jono Satkūno teigimu, norint sustabdyti Vorpilio slinkimą, reikia ne tik kloti vadinamuosius sutvirtinimo „korius“, kokius šlaitams naudoja kelininkai, bet ir giliais, moreninį sluoksnį siekiančiais strypais pritvirtinti geotekstilę, kurią paskui užkloti velėna. Pasak J. Satkūno, Vorpilio nuošliauža ne tik transliacinė, kai šlaitas tarsi čiuožia lygiai žemyn, bet maždaug ties viduriu turinti įdubimą. Tas akivaizdžiai matėsi užlipus ant Vorpilio viršūnės. Nuošliauža beveik priartėjo prie apsauginės tvorelės. Norint sutvirtinti tokią sudėtingą nuošliaužą, reikia detalesnės analizės ir sudėtingesnių sprendimų. Geologo nuomone, šioje vietoje reikėtų pakloti kelis laiptuotus gabijonus (vielos tinklo dėžes su akmenimis), o paskui juos užkloti velėna. Vidaus vandens kelių direkcijos atstovai taip pat geranoriškai pasižadėjo prisidėti: gilinant Nemuno vagą smėlio papilti ir piliakalnių papėdėse. Taip bus paaukštintas krantas ir suformuota apsauga.

 Buvo nutarta, jog Šakių rajono savivaldybė parengs avarinės būklės stabdymo bei prevencinių priemonių projektą. Rengiant projektą konsultuos ir KPD specialistai, ir geologai. Surinkus dar daugiau informacijos iš anksčiau darytų tyrimų, įsigilinus į piliakalnių aplinkos geologinius sluoksnius, artimiausiu metu specialistai dar kartą susirinks į pasitarimą dėl piliakalnių gelbėjimo darbų. Geologų teigimu, taip pat svarbu šlaitus kuo dažniau fiksuoti ar nuo Nemuno pusės plaukiant laivu, ar dronais, kad būtų galima susidaryti aiškesnį vaizdą, kas ir dėl ko vyksta.

Specialistų tvirtinimu, su gamtos procesais kovoti nelengva ir ne taip greitai randami geriausi sprendimai. 2009 m. nuo piliakalnių buvo nupjauta daug medžių, sąžalynų, kad atsivertų jų grožis, dabar traukiantis būrius lankytojų. 2011 m. buvo daryti piliakalnių pritaikymo lankymui darbai, ir jau tada pastebėta pirmoji nuošliauža. Apžiūrint piliakalnius taip pat svarstyta anksčiau kai kurių specialistų išsakyta nuomonė, kad galima slinkimo priežastis yra iškirsti medžiai, mat anksčiau jų šaknys sugerdavo daug drėgmės, lapija išsklaidydavo smarkų lietų.

Sudargo piliakalniai gana statūs (35-60 laipsnių kampai), be to, jie gana aukšti – apie 40 m aukščio. Lietingais pavasariais ar kylant liūtims vasarą vanduo smarkiai srūva stačiais šlaitais. „Tačiau negalima visko suversti tik dabartinei klimato kaitai, smarkioms liūtims. Pavyzdžiui, Gedimino kalne didžiulė nuošliauža buvo susiformavusi dar XIV a., kai apie jokią klimato kaitą nebuvo nė kalbos“, – pastebėjo KPD direktorius Vidmantas Bezaras. Jo nuomone, reikėtų paieškoti žolių ir krūmų ilgomis tvirtomis šaknimis, kad jos sutvirtintų šlaitus, bet neužstotų lankymui atvertų nuostabių piliakalnių šlaitų. Sudargo piliakalniai pastaruoju metu išgarsėjo dar ir dėl 2020 metų vasarą jų apsaugos zonoje pastatyto paminklo garsiojo romano “Rugiuose prie bedugnės“ autoriui Džeromui Davidui Selindžeriui (Jerome David Salinger), kurio prosenelis kilęs iš Sudargo. Piliakalnius pritaikius lankymui, turistų srautai čia nenutrūksta. KPD informacijaDidžiausia nuošliauža susiformavo Vorpilio (dešinėje) šlaite į Nemuno pusę. 

Straipsnis  0 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Reitingai: pagal mokinių pasiekimus Jurbarko rajonas įvertintas aukšta vieta

Reitingai: pagal mokinių pasiekimus Jurbarko rajonas įvertintas aukšta vieta  1

Įgyvendinant strategiją keturios savivaldybės įkūrė viešąją įstaigą „Žaliasis regionas“. Nuotraukoje įstaigos kolektyvas: transporto specialistas Dainius Večerskas, transporto specialistė Aušra Juciuvienė bei direktorė Gaiva Mačiulaitienė.

Planuojami nauji maršrutai šeštadieniais Jurbarke ir į Tauragę darbo dienų rytais  2

Jurbarko ligoninė 2021-uosius metus baigė su 400 tūkst. Eur nuostoliu

Jurbarko ligoninė 2021-uosius metus baigė su 400 tūkst. Eur nuostoliu  2

Raudonės seniūno nuomone, sovietinio kario paminklą, esantį ties Raudonės pilim, reikia nukelti – jam ne vieta prie turistinio objekto, šis betoninis karys kliūna turistams. Ypač dabar, kai Raudonės pilies parkas sutvarkytas, atvertos erdvės.

Sprendimui sovietinius paminklus šalinti pasitarus su bendruomene – kritikos strėlės  0

Jurbarke vyko saugaus eismo propagavimo akcija: įvairios tarnybos priminė, kaip būti saugiu, atsargiu ir sveiku (nuotraukos)

Jurbarke vyko saugaus eismo propagavimo akcija: įvairios tarnybos priminė, kaip būti saugiu, atsargiu ir sveiku (nuotraukos)  0

Autobusų stoties pamatuose – laiškas ateities kartoms

Autobusų stoties pamatuose – laiškas ateities kartoms  10

Jurbarko gimnazijoje svečiuojasi moksleiviai iš Austrijos, Italijos ir Vokietijos

Jurbarko gimnazijoje svečiuojasi moksleiviai iš Austrijos, Italijos ir Vokietijos  0

Miesto kultūros centro administracija persikėlė į atnaujintas patalpas

Miesto kultūros centro administracija persikėlė į atnaujintas patalpas  0

Jurbarko P. Paulaičio šaulių 701-oji kuopa – Geriausio šauliško skyriaus varžybose

Jurbarko P. Paulaičio šaulių 701-oji kuopa – Geriausio šauliško skyriaus varžybose  3

Mobili degalų stotelė ant vandens stovės ir Jurbarke

Mobili degalų stotelė ant vandens stovės ir Jurbarke  0

Seredžiaus seniūnė Rimantė Pavalkienė ir Jurbarko turizmo ir verslo centro l. e. direktorės pareigas Erika Stanaitienė geltonomis rodyklėmis ir kriauklėmis pradėjo žymėti Šv. Jokūbo kelią Seredžiaus seniūnijoje.

Populiarusis Šv. Jokūbo kelias jau žymimas Jurbarko rajone  0

Jurbarko įmonėms įteikti Tauragės apskrities verslininkų asociacijos apdovanojimai

Jurbarko įmonėms įteikti Tauragės apskrities verslininkų asociacijos apdovanojimai  0

Motociklininkų sezono atidarymas „Motojurginės“ – „Rojaus kelyje"

Motociklininkų sezono atidarymas „Motojurginės“ – „Rojaus kelyje"  0

Jurbarko krašto muziejus kviečia kartu švęsti Tarptautinę muziejų dieną

Jurbarko krašto muziejus kviečia kartu švęsti Tarptautinę muziejų dieną  1

Įstaigai „Jurbarko socialinės paslaugos“ reikės naujo vadovo

Įstaigai „Jurbarko socialinės paslaugos“ reikės naujo vadovo  7

Startuoja saugaus eismo akcija „Būk saugus, atsargus ir sveikas“

Startuoja saugaus eismo akcija „Būk saugus, atsargus ir sveikas“  0

Atnaujintas Jurbarko gimnazijos pastatas

Atnaujintas Jurbarko gimnazijos pastatas  0

Jurbarko sovietų karių kapinėse – raginimas desovietizacijai

Jurbarko sovietų karių kapinėse – raginimas desovietizacijai  3

Vytauto Didžiojo progimnazija kviečia mokytis, paruošusi džiugių naujienų

Vytauto Didžiojo progimnazija kviečia mokytis, paruošusi džiugių naujienų  0

Lietuvos gydytojo garbės ženklu apdovanota Jurbarko poliklinikos direktorė gydytoja Remigija Mencienė

Lietuvos gydytojo garbės ženklu apdovanota Jurbarko poliklinikos direktorė gydytoja Remigija Mencienė  0

Mero sveikinimas Spaudos dienos proga

Mero sveikinimas Spaudos dienos proga  0

Jurbarko rajono neįgaliųjų draugija švenčia 25 metų sukaktį

Jurbarko rajono neįgaliųjų draugija švenčia 25 metų sukaktį  0

Jurbarko ligoninėje pradeda dirbti gydytoja psichiatrė

Jurbarko ligoninėje pradeda dirbti gydytoja psichiatrė  0

Jurbarką šventės proga sveikina kraštiečiai iš Anglijos

Jurbarką šventės proga sveikina kraštiečiai iš Anglijos  0

Mūsų partneriai