Ar Šimkaičių ugniagesio mirtis iššauks permainas priešgaisrinėse tarnybose?

   
Straipsnis  0 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Sausio 26-ąją Šimkaičiuose atsisveikinta su ugniagesiu, kuris mirė skubėdamas į iškvietimą. Jurbarko rajone įvykusi skaudi nelaimė privertė valdžią dar kartą įvertinti savivaldybės priešgaisrinių tarnybų efektyvumą, įvardinti esmines problemas ir bandyti jas spręsti.

Kaip skelbta policijos suvestinėje, sausio 22 d., apie 10.35 val., Jurbarko rajone, Kniečių kaime, Jono Žemaičio g., darbo vietoje prie tarnybinio automobilio rastas vyro kūnas be išorinių smurto žymių.

Budėjimo metu gavęs pranešimą apie gretimame kaime degantį ūkinį pastatą, į gaisrą skubėjęs šešiasdešimtmetis Šimkaičių ugniagesių komandos ugniagesys dėl staigaus sveikatos sutrikimo sukniubo šalia automobilio. Į įvykio vietą iškviesti medikai konstatavo vyro mirtį. Šiuo metu vyksta tyrimas mirties priežasčiai nustatyti.

„Vyksta įvykio aplinkybių tyrimas, kurio metu bus aiškinamasi dėl ugniagesių komandų būtino etatų skaičiaus“, – rašoma Jurbarko rajono savivaldybės išplatintame pranešime spaudai. Tuo pačiu pareikšta užuojauta mirusiojo šeimai ir artimiesiems. Kaip žinia, Šimkaičių ugniagesių komanda yra Jurbarko rajono priešgaisrinės tarnybos dalis, o pati tarnyba yra pavaldi Jurbarko rajono savivaldybei.

Pasidomėjus paaiškėjo, kad ugniagesys tą dieną budėjo vienas. Kaip „Mūsų laiką“ informavo Jurbarko rajono priešgaisrinės tarnybos viršininkas Vaidas Vaičiukynas, Šimkaičių miestelyje įsikūrusiame ugniagesių komandos poste budėjo vienas ugniagesys, nes jo pamainos kolega šiuo metu turi nedarbingumo pažymą. Klausimas, ar vienas ugniagesys gali suteikti tinkamą pagalbą, V. Vaičiukyno manymu, yra labai abstraktus. „Atsižvelgiant į atskiras situacijas, ar ugniagesių komandų darbų pasiskirstymą gaisre, pagalbą gali suteikti ir vienas ugniagesys. Minimu atveju gaisrą užgesino iš kitų ugniagesių komandų atvykę ugniagesiai, nes esant gaisrui kviečiamos kelios komandos“, – aiškino jis.

Mirusiojo darbuotojo sveikata vėl turėjo būti tikrinama šių metų rudenį, nes rajono savivaldybei priklausančios tarnybos ugniagesių sveikata tikrinama kas dvejus metus.  „Fizinio parengtumo reikalavimai tikrinami kas dvejus metus – juos minėtas ugniagesys buvo išlaikęs 2021 m. Kitas patikrinimas turėjo būti atliekamas šių metų rudenį. Kvalifikacijos reikalavimų teorinės žinios ir praktiniai normatyvai tikrinami kasmet. Jas ugniagesys gelbėtojas sėkmingai išlaikė praėjusių metų rudenį“, – komentavo V. Vaičiukynas. Pasak jo, fizinio parengtumo normos priklauso nuo darbuotojo amžiaus grupės. Mirusiojo darbuotojo amžiaus grupei reikia per 7,30 min nubėgti 1000 m, padaryti 5 atsispaudimus ir per 26 sek. nubėgti 100 m laikant rankose dvi 51 mm skersmens gaisrines žarnas. Normatyvų laikymo komisiją sudaro savivaldybės civilinės saugos specialistas, Jurbarko priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovas ir tarnybos viršininkas.

Parengtumas atitinka minimalius reikalavimus

Pasidomėjome, ar tarnyba yra aprūpinta visomis reikalingomis saugos priemonėmis, ar pakanka kvėpavimų aparatų, įrangos, automobilių ir kt., ar turimuose automobiliuose įrengta telemetrija.  Viršininkas patikino, kad rajono priešgaisrinės tarnybos ugniagesių aprūpinimas saugos priemonėmis atitinka minimalius ugniagesių darbų saugos reikalavimus. Jie turi kvėpavimo aparatus, gaisrinių autocisternų įrangos komplektacija atitinka minimalius reikalavimus. Telemetrijos įrangos automobiliuose nėra, tačiau yra GPS navigatoriai. Trūksta plėstuvų, karpymo žirklių, naujesnių gaisrinių automobilių.

Į nelaimę sureagavo ir užuojautą mirusiojo artimiesiems pareiškė abi priešgaisrinės saugos ir gelbėjimo sistemos tarnybos. Kaip žinia, Lietuvoje šiuo metu veikia dviejų lygių priešgaisrinės saugos ir gelbėjimo sistema. Ją sudaro Valstybinė priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba (VPGT) ir savivaldybių priešgaisrinės tarnybos (SPT). Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas ir Savivaldybių priešgaisrinės tarnybos yra atskiri juridiniai subjektai. Tarp VPGT ir SPT ugniagesių gelbėtojų yra  nemaža atskirtis, kuri apima tiek jų parengtį, tiek aprūpinimą, tiek darbo sąlygas. „VPGT yra tikrinama ugniagesių gelbėtojų sveikatos būklė, jie laiko fizinius normatyvus ir kt. Be to, į gaisrus ir gelbėjimo darbus VPGT ugniagesiai gelbėtojai  nevyksta po vieną“, – „Mūsų laikui“ komentavo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos komunikacijos skyriaus vedėja Vida Šmigelskienė.

 

Problemos panašios visoje Lietuvoje

„Kiekvieno mūsų bendruomenės nario netektis man yra skaudi. Ypač sukrečia atvejai, kai netikėtai miršta savivaldybės įstaigų darbuotojai darbo vietoje. Tokiais atvejais visuomet analizuojama, ar nebuvo padaryta klaidų ir kaip panašių atvejų išvengti ateityje“, – „Mūsų laikui“ komentavo savivaldybės meras S. Mockevičius, paklaustas, ar savivaldybė neturėtų prisiimti atsakomybės dėl įvykusios nelaimės. Pasak mero, savivaldybių priešgaisrinių tarnybų darbą iš esmės koordinuoja ir prižiūri, siūlymus jam tobulinti teikia Vidaus reikalų ministerija bei Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas. Mero teigimu, savivaldybių priešgaisrinės tarnybos visoje šalyje susiduria su panašiomis problemomis. S. Mockevičius priminė apie 2021 metais aukščiausiosios audito institucijos – Valstybės kontrolės atliktą Priešgaisrinių pajėgų veiklos mažinant gaisrų skaičių ir jų padarytų nuostolių auditą. Audito ataskaitos santrumpoje teigiama: „Neužtikrinama, kad visose ugniagesių komandose būtų suformuotos Minimalius budinčios pamainos sudėties reikalavimus atitinkančios budinčios pamainos. 2019 ir 2020 m. atsirinktomis analizuoti dienomis 41 proc. (147 iš 360) komandų budinčiose pamainose buvo mažiau ugniagesių, negu nustatyta. Beveik pusėje (47 proc.) išanalizuotų atvejų, kai pirmosios į gaisravietę atvyko savivaldybių priešgaisrinių tarnybų komandos, budinčioje pamainoje buvo tik po vieną ugniagesį. Budinčiose pamainose trūksta ugniagesių, bet 2017–2019 m. daugiau nei du trečdaliai savanorių ugniagesių nebuvo pasitelkti gaisrams gesinti. Nesuformavus pakankamų žmogiškųjų išteklių gaisrų gesinimo ir gelbėjimo darbams atlikti, ne visuomet užtikrinama nuolatinė priešgaisrinių gelbėjimo pajėgų parengtis (1.2 poskyris, 17 psl.)“. „Taigi akivaizdu, kad visoje Lietuvoje ši problema aktuali“, – reziumavo meras.

Visą straipsnį skaitykite sausio 27 dienos „Mūsų laiko“ numeryje.

Rekomenduojami video:
Straipsnis  0 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

MVVG „Jurbarkas“ parengta 2024–2029 m. vietos plėtros strategija orientuota tik į kelias tikslines grupes.

Pristatyta milijono eurų vertės MVVG „Jurbarkas“ strategija  0

TARPTAUTINĖ SAVANORIŲ DIENA JURBARKE

TARPTAUTINĖ SAVANORIŲ DIENA JURBARKE  0

Atnaujintoje Jurbarko „Maximoje“ pasiruošimas Kalėdoms bus dar lengvesnis

Atnaujintoje Jurbarko „Maximoje“ pasiruošimas Kalėdoms bus dar lengvesnis  1

Gruodžio 4 dieną Klaipėdos AVMI Jurbarko padalinys neaptarnaus klientų

Gruodžio 4 dieną Klaipėdos AVMI Jurbarko padalinys neaptarnaus klientų  0

Infrastruktūros ir turto skyriuje – naujas inžinierius

Infrastruktūros ir turto skyriuje – naujas inžinierius  8

Eržvilko gimnazijai vadovaus buvęs Raseinių meras

Eržvilko gimnazijai vadovaus buvęs Raseinių meras  4

Rajone vyks sausumos pajėgų pratybos „Pasitikėjimas 2023“

Rajone vyks sausumos pajėgų pratybos „Pasitikėjimas 2023“  0

Jurbarke veikiančios vietos veiklos grupės įrodo – aktyvios kaimo bendruomenės drąsiai imasi pokyčių

Jurbarke veikiančios vietos veiklos grupės įrodo – aktyvios kaimo bendruomenės drąsiai imasi pokyčių  1

Paskelbė konkursą Jurbarko krašto muziejaus direktoriaus pareigoms užimti

Paskelbė konkursą Jurbarko krašto muziejaus direktoriaus pareigoms užimti  0

Paskelbti konkurso „Metų ūkis“ nugalėtojai ir pagerbti kaimo darbščiausieji (nuotraukos)

Paskelbti konkurso „Metų ūkis“ nugalėtojai ir pagerbti kaimo darbščiausieji (nuotraukos)  0

Vaikų sukurti angelų sparnai skrieja į Vilnių

Vaikų sukurti angelų sparnai skrieja į Vilnių  0

UAB „Oksalis“ buvo įvairių renginių, švenčių, paminklų ir skulptūrų statybos Jurbarke rėmėjas.

UAB „Oksalis“ iškelta bankroto byla  2

Foto montažas.

Dvi rajono įmonės – geriausios Tauragės apskirties verslininkų asociacijos įmonės  3

Įmonių vadovai teigia, kad šaltajam sezonui pasirengta

Įmonių vadovai teigia, kad šaltajam sezonui pasirengta  0

Tarybos dauguma tarė savo žodį – Skalvijos namai bus likviduojami

Tarybos dauguma tarė savo žodį – Skalvijos namai bus likviduojami  2

Infrastruktūros ir turto skyriaus vedėjo pavaduotojo-vyriausiojo architekto pareigas pradėjo eiti Saulius Lapėnas

Infrastruktūros ir turto skyriaus vedėjo pavaduotojo-vyriausiojo architekto pareigas pradėjo eiti Saulius Lapėnas  2

Savivaldybė ieško dviejų įmonių vadovų

Savivaldybė ieško dviejų įmonių vadovų  7

Į atnaujinto Jurbarko kultūros centro atidarymo šventę – tik su kvietimais

Į atnaujinto Jurbarko kultūros centro atidarymo šventę – tik su kvietimais  0

Dovilė Dačkauskaitė

Buvusi kandidatė į merus tapo tarybos posėdžių sekretore  1

Jurbarko ligoninėje pradėta teikti geriatrijos dienos stacionaro paslauga

Jurbarko ligoninėje pradėta teikti geriatrijos dienos stacionaro paslauga  0

Skirsnemunės Jurgio Baltrušaičio pagrindinės mokyklos komanda lankėsi Graikijoje

Skirsnemunės Jurgio Baltrušaičio pagrindinės mokyklos komanda lankėsi Graikijoje  0

Svarbi informacija nėščiosioms:  jei maistui naudojate šulinio vandenį - kreipkitės dėl tyrimų

Svarbi informacija nėščiosioms: jei maistui naudojate šulinio vandenį - kreipkitės dėl tyrimų  1

Policija primena: tamsiu paros laiku pėstieji turi būti itin budrūs

Policija primena: tamsiu paros laiku pėstieji turi būti itin budrūs  0

Kviečia siūlyti kandidatus kultūros apdovanojimui

Kviečia siūlyti kandidatus kultūros apdovanojimui  0

Mūsų partneriai