Antano Sodeikos 135-osioms metinėms – koncertas, afišų konkursas ir muzikos istorijos pamoka
Sausio 23-ąją Jurbarko Antano Sodeikos meno mokyklos bendruomenė paminėjo jai vardą suteikusio kraštiečio muziko – operos dainininko, vargonininko, chorvedžio, pedagogo – Antano Sodeikos 135-ąsias gimimo metines. Ta proga mokykloje buvo surengtas koncertas, į kurį susirinko buvę ir esami mokyklos mokiniai ir mokytojai, tarp kurių – net trys buvę šios mokyklos vadovai: Marija Tautkuvienė, Arūnas Samys ir Loreta Ševelienė.
Nuo mokyklos koridorių sienų į atvykstančius žvelgė spalvingi A. Sodeikos jubiliejui skirtos respublikinio mokinių kūrybinių darbų konkurso „Operos atspindžiai afišose“ dalyvių darbai, o salėje skambėjo paties Antano Sodeikos balsas – jo atliekamų operų arijų įrašai.
„Jurbarko rajono savivaldybės taryba 2025 metus paskelbė Išeivijos ir Pranciškaus Mikutaičio metais, o mūsų mokyklai – tai dainininko, vargonininko, chorvedžio, pedagogo Antano Sodeikos metai, nes Antanas Sodeika gimė Jurbarke, nors didžiąją savo kūrybinio darbo dalį gyveno ir veikė Kaune, Vilniuje bei net 13 metų – Jungtinėse Amerikos Valstijose. Šiandien sausio 23-oji, diena, kai prieš 135-erius metus gimė Sodeika. Tegu šis vakaras padeda mums apmąstyti jo asmenybę, įsijausti į meną, kaip jis mums palinkėtų“, – vakaro pradžioje kalbėjo renginį vedusi mokytoja Rūta Šličkutė.
Vakaro metu skambėjo meno mokyklos mokinių dainuojamos liaudies dainos, kanklėmis, fortepijonu, saksofonu, akordeonu, smuikais ir klarnetais atliekamos melodijos. Koncertavo Fausta Molevaitė ir Ignas Skrodenis (solinis dainavimas, mokytoja Rūta Šličkutė), Emilija Sofija Bosaitė ir Dominykas Mačieža (fortepijonas, mokytoja Jovita Misiūnienė), Linas Zdanavičius (saksofonas, mokytojas Algirdas Skunčikas, koncertmeisterė Lina Dinsmonienė), Tadas Kulikauskas (akordeonas, mokytojas Audrius Daučianskas), smuikininkų ansamblis (mokytoja Vida Račkauskienė, koncertmeisterė Zita Liktienė), klarnetininkai Ajus Žemaitis, Lukas Dobilas, Lukas Kairys ir Rimas Čekauskas (mokytojas Vytis Binkauskas).
Buvusi meno mokyklos direktorė ir ilgametė jos mokytoja Loreta Ševelienė pristatė Antaną Sodeiką ir ne tik priminė pagrindinius šio kraštiečio muziko biografijos faktus, tačiau papasakojo nemažai įdomų epizodų iš jo vaikystės Jurbarke ir gyvenimo Jungtinėse Amerikos Valstijose. „Puiki meno istorijos pamoka“ׅ, – džiaugėsi susirinkusieji.
Dar viena buvusi šios mokyklos mokytoja ir direktorė Marija Tautkuvienė mintimis grįžo į 1990-uosius metus, kai buvo sumanyta Jurbarke įamžinti Antano Sodeikos atminimą. Tuomet vietoj svarstyto statyti paminklo ar atminimo lentos muziko vardą nuspręsta suteikti tuomet dar muzikos mokyklai, kuri vėliau, 2007-aisiais, pradėjus joje mokyti dailės ir šokio, tapo meno mokykla.
Kaip jau minėta, tą vakarą meno mokykloje buvo atidaryta konkurso „Operos atspindžiai afišose“ dalyvių darbų paroda. Tikriausiai nenuostabu, kad operos solisto jubiliejui skirtame konkurse buvo kuriamos būtent operos kūrinių afišos. 2024 m. lapkričio–2025 m. sausio mėnesiais vykęs konkursas sulaukė ypač daug darbų, jame dalyvavo mokiniai net iš 12 mokyklų: Jurbarko Antano Sodeikos meno mokyklos, Kauno Antano Martinaičio dailės mokyklos, Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos, Šiaulių rajono Kuršėnų meno mokyklos, Šakių rajono meno mokyklos, Vilniaus rajono Pagirių meno mokyklos, Pagėgių savivaldybės meno ir sporto mokyklos, Varėnos rajono „Merkio“ gimnazijos, Širvintų meno mokyklos, Raseinių meno mokyklos, Neringos meno mokyklos ir Mažeikių moksleivių namų. Ryškiuose ir įsimenančiuose mokinių darbuose atsispindėjo tiek operų, kuriose kadaise dainavo Antanas Sodeika, tiek paties dainininko ženklai.
Darbus vertino labai rimta komisija: profesionalios dailininkės Rasa Grybaitė (pirmininkė), Gabija Viduolytė ir Eglė Blažiūnaitė.
Pristatydama konkurso rezultatus, Vinco Grybo memorialinio muziejaus vedėja Rasa Grybaitė džiaugėsi dalyvių ir darbų gausa, nes, pasak jos, buvo galima išrinkti ne tik prizininkus, bet ir pastebėti, nominuoti, ypatingus, iš kitų išsiskiriančius darbus, kurių šiame konkurse tikrai netrūko. Konkursui pateikti kūriniai buvo vertinami trijose amžiaus grupėse: 7–10 metų, 11–14 metų ir 15–19 metų.
Paskelbus nugalėtojus, laikinoji meno mokyklos vadovė Monika Buitkuvienė apdovanojimus įteikė konkurso laureatais ir nominantais tapusiems A. Sodeikos meno mokyklos mokiniams: Tėjai Gresiūtei (III vieta 7–10 metų amžiaus grupėje, mokytoja Inesa Bosaitė), Lukui Antanačiui (nominacija „Už įtaigų personažo kostiumą“ 7–10 metų amžiaus grupėje, mokytoja Inesa Bosaitė), Aistei Miliūtei (III vieta 11–14 metų amžiaus grupėje, mokytoja Lina Rušienė), Rugilei Kazinevičiūtei (II vieta 15–19 metų amžiaus grupėje, mokytoja Lina Rušienė), Skaivai Marcinkutei (nominacija „Už netikėtą hiphopo kultūros raišką klasikinės operos afišoje“ 15–19 metų amžiaus grupėje, mokytoja Lina Rušienė), Rasai Marcinkevičiūtei (nominacija „Už puikų grafinį piešinį ir kompoziciją“ 15–19 metų amžiaus grupėje, mokytoja Lina Rušienė). Konkurso laureatus ir nominantus iš kitų šalies mokyklų, kaip teigė vakaro vedėja, apdovanojimai pasieks paštu.
Su konkurso rezultatais galima susipažinti čia.
Vakaras meno mokykloje buvo jaukus, galima pasakyti – šeimyniškas, nes netgi atvykę Antano Sodeikos pagerbti rajono valdžios atstovai – meras Skirmantas Mockevičius ir administracijos direktorė Rūta Vančienė – buvę šios mokyklos mokiniai, tad padėkos ir sveikinimo žodžiai skambėjo tikrai nuoširdžiai.
Kaip ir dera pagerbiant menininką, vakaro pabaigoje nugriaudėjo plojimai Antanui Sodeikai.
Ta proga pakalbinome Jurbarko Antano Sodeikos meno mokyklos direktoriaus pavaduotoją ugdymui, l. e. mokyklos direktoriaus pareigas Moniką Buitkuvienę. Interviu su ja skaitykite sausio 31 d. laikraštyje „Mūsų laikas“.
Hello everyone. Dr. Osalu Herbs is a good remedy for herpes Virus , I was a carrier of herpes virus...
Jurbarko centre pradėtas rengti viešasis tualetas