Žaisti globėjus panorę suaugusieji traumuoja vaikus

Straipsnis  9 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Tikra istorija apie du paauglius, kurie atimti iš globėjos, įtarus ją smurtaujant. Vaikai šiuo metu gyvena Viešvilės vaikų globos namuose ir nerodo jokio noro sugrįžti pas globėją. Jie toli gražu ne vieninteliai, kuriuos atima iš globėjų ar globėjai atsisako. Pasirodo, Jurbarko rajone nėra nė vieno sėkmingo globos atvejo. Tai patvirtino Viešvilės vaikų globos namų vadovas – per šiuos ir praėjusius metus iš vaikų namų pas globėjus išleisti devyni vaikai – visi jie grįžo atgal – dar labiau traumuoti nei iki tol. 

 

Kas kaltas? Vaikų globos namų vadovas kaltinimo strėles leidžia vaikų teisių apsaugos tarnybai, o pastaroji – globėjams, kurie vaikų atsikrato, kai susiduria su paauglystės bėdomis.

Vietiniai Smalininkų gyventojai pastebėjo, kad  šio miestelio gatvėmis vėlyvu paros metu vaikštinėja du nepilnamečiai berniukai. Pasak jų, jie - buvę Viešvilės vaikų globos auklėtiniai, kuriuos šiuo metu globoja viena Smalininkų miestelio gyventoja. Vaikai jiems pasipasakojo, kaip jų esama globėja juos skriaudžia, muša ir jie bijantys grįžti namo. Guodėsi, kad jiems ne kartą yra tekę nakvoti lauke, sporto aikštelėje. Berniukai neslėpė, kad jie mieliau grįžtų gyventi į vaikų globos namus, nei gyventų su globėja. Baiminosi, kad jei grįš į namus, vėl bus sumušti.
Sunku buvo vaikais patikėti, nes jų globėja dirba pedagoginį darbą, yra kultūringa, inteligentiška moteris, kurios namai tvarkingi ir gražūs, o vaikai gražiai ir tvarkingai aprengti.
Vis dėlto berniukų baimės nebuvo iš piršto laužtos. Vaikų būgštavimus persakius Jurbarko rajono savivaldybės administracijos Vaikų teisių apsaugos skyriaus specialistams, šie informaciją patikrino – kone kitą dieną nuvyko vaikų aplankyti ir susitikti su globėja. Tai, ką pamatė, juos šokiravo. „Nesu mačiusi taip sumušto vaiko. Nei viena girtuoklė nėra taip sumušusi savo vaiko, kaip ši inteligentė“, - „Mūsų laikui“ sakė Jurbarko rajono vaikų teisių apsaugos skyriaus vedėja Laima Gardauskienė. - Negalėjome patikėti, kad namuose, kur gyvena graži, inteligentiška ir tvarkinga moteris - gestapo taisyklės“, - sakė ji. Netrukus Vaikų teisių apsaugos skyriaus specialistai kreipėsi į policiją pradėti ikiteisminį tyrimą dėl smurtavimo šeimoje, vaikai buvo paimti ir laikinai glaudėsi pas kaimynę, o galiausiai perkelti į Viešvilės vaikų globos namus.
Naujausiais duomenimis, pradėtas ikiteisminis tyrimas, yra teismo sprendimas vaikams pritaikyti laikinąsias apsaugos priemones, o tai  reiškia, kad globėja nuo savo pareigų dar nėra nušalinta – smurtavo ar nesmurtavo prieš vaikus dar turi įrodyti teismas.  „Buvo apklausos ir abdukcijos. Jei yra ikiteisminis tyrimas, vadinas, yra ir rezultatai. Tai reiškia, kad nebuvo vien vaikų sergėtojų apkalbos“, - sakė L.Gardauskienė, prisipažinusi, kad po sprendimo atimti iš minėtos moters vaikus ji sulaukusi audringos reakcijos – daug el. laiškų, skambučių iš Smalininkų bendruomenės atstovų, kurie gynė globėją ir kaltino specialistus traumuojant vaikus. Buvo ir kitokių skambučių, kurie patvirtino turimą informaciją. L. Gardauskienė apgailestauja, kad iki tol jų tarnyba nebuvo sulaukusi jokio skundo ar informacijos dėl galimo blogo tos globėjos elgeso. „Nejau niekas nežino mūsų el. pašto adreso, negalėjo parašyti ar paskambinti...?“, - klausė L. Gardauskienė. „Ji vaikus prižiūrėjo, rūpinosi sveikata – to nepaneigsi. Turime tai patvirtinančius dokumentus. Bet esmė tokia, kad vaikams drausminti galimai naudojo netinkamus būdus“, - sakė ji.


Kolegoms žinia netikėta

Žinia apie tai, kad planuojama globotinius vaikus atimti iš moters dėl smurtavimo, buvo netikėta ir jos kolegoms pedagogams. „Kaip perkūnija iš giedro dangaus. Mes džiaugėmės, kad tuos vaikučius augino, mums buvo toks gražus pavyzdys. Stebėjomės jos drąsa – ne bet kas gali pasiimti svetimą vaiką auginti“, - sakė pakalbintas kolega, patikinęs, kad nebuvo jokių ženklų, požymių, leidžiančių įtarti ką nors negera. Vaikus matydavo besišypsančius, mandagius. „Kas vyksta šeimoje, sunku pastebėti“, - sakė jis. Anot pašnekovo, bet kokiu atveju toks elgesys nesiderina su pedagogo darbu, nes mokytojai turi mokėti sudrausminti vaikus. „Mes mokėmės psichologijos, pedagogikos. Tokio elgesio pateisinti negaliu“, - sakė jis.
Susisiekėme ir su vaikų globėja, bet ji kalbėtis atsisakė.

 

 „Nesu mačiusi taip sumušto vaiko. Nei viena girtuoklė nėra taip sumušusi savo vaiko, kaip ši inteligentė“, -  teigia Jurbarko rajono vaikų teisių apsaugos skyriaus vedėja Laima Gardauskienė.

 

Nėra nė vieno sėkmingo globos atvejo
Minėti paaugliai jau beveik dvi savaites gyvena Viešvilės vaikų globos namuose ir nerodo jokio noro grįžti pas globėją. Tai patviritno šių namų vadovas Algimantas Liaudaitis. „Matome, kad kažkas buvo negerai. Tie vaikai, jei norėtų ten būti, sakytų -   vežkite pas mylimą mamą ar globėją, kodėl mus čia atvežėte. Deja, tokio noro jie nepareiškė“, - sakė jis.Vaikus prieš kelias dienas vaikų globos namuose aplankė jų tikras senelis. „Jis laimingesnis, kad tie vaikai čia, o ne pas tą globėją“, - patikino direktorius.
Jam ši žinia apie atimtus iš globėjos vaikus nebuvo netikėta, nes tai iliustruoja statistika. Pasak A. Liaudaičio, praėjusiais metais ir per 2013 metų keturis mėnesius iš globėjų į Viešvilės vaikų globos namus grįžo devyni vaikai, t.y, tiek, kiek buvo paimta globoti. „Visi, kurie buvo išleisti, visi sugrįžo į tuos bjaurius vaikų namus, kuriuose jiems geriau. Įsivaizduokite, devynios sutraumuotos dūšelės. Sėkmingų atvejų, kai vaikai gyvena laimingai pas globėjus, pastaraisiais metais negalėčiau įvardinti – tokių mes neturime“, - apgailestavo jis.
Šią žiaurią statistiką patvirtina ir Vaikų teisių apsaugos skyriaus skaičiai. Šiais metais jau 5 vaikai iš dviejų globėjų šeimų paimti. Iš jų trys vaikai atimti iš girtaujančių senelių. 2012 metais iš globėjų paimti trys vaikai. 2011 metais 5 globojami vaikai sugrąžinti į Viešvilės vaikų globos namus.

 

 „Sėkmingų atvejų, kai vaikai gyvena laimingai pas globėjus, pastaraisiais metais negalėčiau įvardinti – tokių mes neturime“, - apgailestavo A. Liaudaitis.


Tarp tarnybų – apsisvaidymas kaltinimų strėlėmis

Svarbus ne tik konkretus atvejis, bet ir grėsminga tendencija – daugėja iš globėjų atimamų vaikų. Tai patvirtina abu pašnekovai. Kas dėl tokios situacijos kaltas? Anot A. Liaudaičio, Jurbarko rajono vaikų teisių apsaugos skyriaus specialistai per greitai vaikus atiduoda globėjams. „Turiu omenyje ne laiko tarpą. Norima greičiau atiduoti tam, kad pasirodytų, kaip gerai dirba. Globėjo šeimą reikia labiau pažinti, labiau išanalizuoti, kad paskui neatsitiktų taip, kaip atsitiko ar atstitinka, nes vaiko traumavimas yra baisus“, - sakė jis.
Kad tokia situacija dėl dviejų berniukų galėjo kilti, anot A.Liaudaičio, buvo galima nuspėti matant, kaip toji moteris, dar nebūdama globėja, bendravo su tais vaikais. „Nebuvo šilto bendravimo“, - sakė jis.
Vaikų teisių apsaugos skyriaus vedėja L. Gardauskienė tokius kaltinimus atremia tvirtindama, kad galutinį sprendimą leisti ar neleisti globoti vaikus priima tik teismas, o ne vaikų teisių apsaugos specialistai. Kaltinimo strėlę ji paleidžia atgal ir į patį A. Liaudaitį. „Be to, galiu paskaityti paties direktoriaus parašytą liaupsinantį laišką, kad jis neprieštarauja, kad ta moteris puiki, nuoširdi, puikiai bendraujanti. Kai faktas įvykęs, visi moka gražiai pašnekėti“, - sakė L. Gardauskienė. Pasak jos, teismas sprendimą priima atsižvelgdamas į surinktas įvairias charakteristikas, seniūnijos rekomendacijas. „Galutinį sprendimą dėl globėjo paskyrimo ar nepaskyrimo priima teismas. Bet kokiu atveju išklausomi vaiko esamieji ir būsimieji globėjai. Išklausoma vaikų nuomonė tiek raštu, tiek žodžiu“, - sakė ji.
Anot jos, visos bėdos tarp globėjo ir globotinių iškyla šiems sulaukus paauglystės amžiaus. „Visi vaikai į globos namus patenka ir nuo globėjų nušalinami paauglystėje. Kai kyla paauglystės bėdos, globėjai nemoka tinkamai drausminti. Suaugusieji nėra įsisąmoninę - jei kyla abejonių ar bijai sunkumų, geriau visai neimk globoti“, - sakė L. Gardauskienė.

Globai gauti nereikėjo jokio psichologinio patikrinimo
Atimamų vaikų iš globėjų turėtų sumažėti, nes sugriežtėjo globėjų atranka. Nuo 2012 metų rugsėjo pirmos dienos būsimiems globėjams ir įtėviams reikia išklausyti vaikų gerovės centro organizuotus specialisus kursus Kaune – Jurbarko rajone tokių mokytojų nėra. Šiuose kursuose yra ir psichologiniai testai, pokalbiai. Kursų tikslas – paruošti globėjus priimti vaiką tokį, koks jis yra, o ne kokio tikiesi. Iki tol globėjams reikalavimai buvo paprastesni. Užtekdavo tik tos informacijos, kurią surinkdavo Vaikų teisių apsaugos skyriaus specialistai. Jie patikrindavo teistumą, administracinės teisės pažeidimus, žiūrėdavo, kad žmogus turėtų nuolatines pajamas, kad būtų nuolatinis respublikos pilietis, kad neserga kokia liga, kad sutikimą globoti duoda kartu gyvenantys kiti šeimos nariai. „Ir mūsų patikrinimas tuo apsiriboja“, - sakė L. Gardauskienė. Iki 2012 metų tik nedidelė dalis globėjų buvo patikrinti ir psichologiškai. Minėtoji dviejų nepilnamečių globėja iš Smalininkų visus kriterijus atitiko, bet minėtų kursų nebuvo išklausiusi.
„Kuo remiantis vaikų teisių apsaugos skyrius gali nesiūlyti žmogaus globėju, jei jis neteistas, turi normalias gyvenimo sąlygas, sveikas, šeimos nariai pritaria, žmogų gerai charakterizuoja seniūnija, nes nemato jo girtaujančio, jam nebuvo iškviesta policija? Kokiu kitu instrumentu jis galėdavo nesiūlyti to žmogaus globėju?“, -  klausė L. Gardauskienė. Vis dėlto ji nėra tikra ir tuo, kad minėti kursai gali padėti atpažinti potencialų globėją smurtautoją.



Sugriežtinti reikalavimai padeda atsijoti ir pedofilus
Jos manymu, dabar yra pakankamai griežti reikalavimai, kurie padeda atsijoti tinkamus globėjus. Tai rodo ir pastarųjų metų duomenys. Griežtėja atranka, mažėja norinčių globoti. Šiais metais buvo tik vienas prašymas globoti ir jis nepatvirtintas. 2012 metais buvo du prašymai ir abu nepatvirtinti.
„Tenka apgailestauti, kad labai didelė dalis Jurbarko rajono gyventoju, kurie kreipiasi norėdami tapti globėjais ar kurti šeimyną, gauna neigiamas išvadas, kad jie nepasiruošę globoti, nors atitinka kitus kriterijus dėl sveikatos, teistumo“, - sakė L. Gardauskienė. Netinka todėl, kad
nelinkę bendradarbiauti, kategoriški dėl vaikų auklėjimo, gyvenamoji aplinka neatitinka vaiko poreikių, kad gyvena atokiai, dėl to apribotos globotinių galimybės ugdytis papildomai. Buvo ir vienas atvejis, kuomet kilo įtarimų dėl pedofilijos.
Norinčių globoti mažėja ir dėl nedidelės vaiko rūpybos ir globos išmokos – 520 Lt. Ši suma nesikeičia  nuo 1997 metų, o pragyvenimo lygis pasikeitė. Pinigai - svarbus momentas, nes, anot L. Gardauskienės, paprastai globoti nori nedideles pajamas gaunantys asmenys.


Gražus noras baigiasi traumuotais vaikais

Traumuotų vaikų būtų mažiau, jei į globą būtų žiūrima atsakingiau – ne kaip į žaidimą. „Reikia belstis į širdis tų žmonių, kurie ryžtasi globoti vaikus, kad jie tikrai apsispręstų. Turi apsispręsti kaip tikras tėvas ar mama. O ne taip, kad pusmetį palaikiau, paskui jie man nervus pradėjo gadinti ir aš juos vėl grąžinau. Turi žinoti, kad bus paaugliai, kad bus bėdų. Turi su tuo susitaikyti, juk ir su savais vaikais būna bėdų. Bėda yra suaugusių žmonių, norinčių būti globėjais, neapsisprendimas. Noras gražus, bet su vaikais žaisti negalima“, - sakė A. Liaudaitis.

Rekomenduojami video:
Straipsnis  9 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Troškimas greitai praturtėti neretai palieka be cento

Troškimas greitai praturtėti neretai palieka be cento  0

Asociatyvi

Jurbarko rajone degė ūkinis pastatas  0

Asociatyvi

Kovo 19 dienos įvykiai: nuo apvogtos moters iki namuose rasto vyro  1

Jurbarke konflikto metu vyras smurtavo prieš moterį

Jurbarke konflikto metu vyras smurtavo prieš moterį  0

Jurbarko rajone neblaivus vyras smurtavo prieš moterį

Jurbarko rajone neblaivus vyras smurtavo prieš moterį  0

Jurbarko rajone smurtas konflikto metu baigėsi ikiteisminiu tyrimu

Jurbarko rajone smurtas konflikto metu baigėsi ikiteisminiu tyrimu  0

Negyvenamoje sodyboje Jurbarko rajone – kontrabandinių cigarečių sandėlis

Negyvenamoje sodyboje Jurbarko rajone – kontrabandinių cigarečių sandėlis  1

ATNAUJINTA Vakar Veliuonoje degė gyvenamasis namas

ATNAUJINTA Vakar Veliuonoje degė gyvenamasis namas  2

Jurbarko rajone vyras  konflikto metu galimai smurtavo kirviu

Jurbarko rajone vyras konflikto metu galimai smurtavo kirviu  1

Jurbarke kovo 8-ąją – smurtas ir įspūdingas girtumas

Jurbarke kovo 8-ąją – smurtas ir įspūdingas girtumas  1

Jurbarke sulaikytas vyras smurtavęs prieš moterį

Jurbarke sulaikytas vyras smurtavęs prieš moterį  0

Jurbarke antradienio vakarą užsiliepsnojo ūkinis pastatas

Jurbarke antradienio vakarą užsiliepsnojo ūkinis pastatas  1

„Lidl“ statybų aikštelėje Jurbarke rastas sprogmuo PAPILDYTA

„Lidl“ statybų aikštelėje Jurbarke rastas sprogmuo PAPILDYTA  0

asociatyvinė

Jurbarko rajone neblaivus vairuotojas nuvažiavo nuo kelio  1

Jurbarko rajone jaunuoliui motociklų sezono pradžia nebuvo sėkminga

Jurbarko rajone jaunuoliui motociklų sezono pradžia nebuvo sėkminga  0

policija

Šeštadienio vakare įkliuvo neblaivus vairuotojas  0

Jurbarko rajone vyras smurtavo prieš moterį

Jurbarko rajone vyras smurtavo prieš moterį  0

Jurbarko rajone įkliuvo  su galimai narkotinėmis medžiagomis

Jurbarko rajone įkliuvo su galimai narkotinėmis medžiagomis  0

Šeimyninio kivirčo metu draugę nužudęs jurbarkietis išgirdo nuosprendį

Šeimyninio kivirčo metu draugę nužudęs jurbarkietis išgirdo nuosprendį  0

Policija vėl ieško į namus negrįžusios nepilnametės

Policija vėl ieško į namus negrįžusios nepilnametės  2

asociatyvinė

Neblaivus savaitgalis Jurbarko rajone: du stipriai apsvaigę vairuotojai ir nukentėjusi namo tvora  0

Jurbarko rajone dega ūkinis pastatas

Jurbarko rajone dega ūkinis pastatas  0

Skirsnemunėje neblaivus vairuotojas nesuvaldė automobilio

Skirsnemunėje neblaivus vairuotojas nesuvaldė automobilio  0

Jurbarke per šiek tiek daugiau nei parą –  du smurto atvejai

Jurbarke per šiek tiek daugiau nei parą – du smurto atvejai  0

Mūsų partneriai