VERT paaiškino, kaip pasirinkti elektros tiekėją, kad netektų permokėti

Straipsnis  0 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Nepriklausomą elektros tiekėją besirenkantys gyventojai turėtų orientuotis į pasiūlymus, ne didesnius nei 33 centų už kilovatvalandę ateinančiam pusmečiui tam, kad geriausiai pasinaudotų valstybės kompensacija, teigia Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). Iš viso svarbūs yra trys kriterijai.

Taryba jau nusiuntė siūlymus Vyriausybei, kuri turėtų patvirtinti konkrečią kompensavimo schemą. Artimiausiu metu VERT nustatys visuomeninio tiekimo kainas.

„Nuo liepos pirmos dienos, planuojame, kad visuomeninio tiekimo kaina bus 33 centai už kilovatvalandę, kompensacija bus 9 centai kWh. Tai reiškia, kad kitą pusmetį kainos visiems vartotojams nebus didesnės negu 24 centai kilovatvalandę. Tiek galios valstybės kompensacija.

Bet tai yra „grindys“. Jeigu sudaromas kontraktas su nepriklausomu tiekėju už 27 centus, tai kompensacija bus 3 centai, nes žemiau „grindų“, – sako VERT pirmininkas Renatas Pocius.

Kitaip tariant, vartotojai turėtų rinktis tiekėją, kurio pasiūlymas ne didesnis nei 33 centai už kWh. Nes, pavyzdžiui, jeigu tiekėjo siūloma kaina bus didesnė, 36 centai, tai kompensuojama vis tiek bus 9 centai ir vartotojas mokės 27 centus po kompensacijos.

„Dar vienas labai svarbus dalykas. Vartotojai turėtų rinktis planus, kurie yra kintami. Turėtų ieškoti planų, kurie susieti tik su kilovatvalande“, – sakė R. Pocius.

Tad reikia žiūrėti planų, kad nebūtų papildomų mokesčių, pavyzdžiui, abonentinio mokesčio, nes jie nebus kompensuojami.

„Mes nesiūlome susieti su biržos kaina, mes sakome, kad galima sutartį sudaryti trumpesniam laikotarpiui“, – akcentavo reguliuotojo vadovas.

R. Pocius pateikė ir kitų kriterijų, kurie palengvintų tiekėjo pasirinkimą.

„Į ką norėčiau atkreipti dėmesį, kad VERT yra sukūrė elektros energijos palyginimo skaičiuoklę, kuri iš esmės yra pagrindinis instrumentas, kuris leidžia paprastai, suprantamai, aiškiai, įvedus vieną skaičių – elektros vartojimą per metus – gauti visų tiekėjų pasiūlymus“, – sako R. Pocius.

R. Pocius akcentavo tris kriterijus: kainą, sutarties trukmę, „išėjimo“ sąlygas.

„Tai pirmiausia kaina, nes VERT dar prieš gerus metus buvome atlikę apklausą, daugiau kaip 80 proc. vartotojų pasakė, kad kaina yra svarbiausia. Skaičiuoklė surikiuoja tiekėjus pagal mažiausios kainos kriterijų“, – sakė R. Pocius.

Antrasis kriterijus yra sutarties trukmė: trumpalaikė, terminuota arba neterminuota: „Tu gali užfiksuoti kontraktą penkeriems metams, ir kaina būtų nekintanti“.

Jis vėliau pridūrė, kad šiuo metu rekomenduoja rinktis trumpesnį kontaktą, kol galios kompensacija, sekti naujienas ir vėliau pasirinkti naują planą.

„Trečias dalykas yra labai svarbus: vartotojų išėjimo sąlygos, pasirinkus kontraktą. Tai labiausiai liečia kontraktus, kurie yra terminuoti arba kuriems galioja įvairios nuolaidos“, – kalbėjo VERT vadovas.

Pasak jo, vartotojams gali tekti grąžinti nuolaidas, kurias jie gavo, tad reikia atkreipti dėmesį, kad tiekėjai taiko „baudas“, jeigu būtų nutraukta sutartis anksčiau laiko.

„Yra ir kitų sąlygų, nes vartotojų mąstymas auga, daug jų tampa atsakingi, kas susiję su aplinkosauga, renkasi, kas susiję su žaliu planu, bet čia turbūt nėra patys svarbiausi kriterijai renkantis tiekėją“, – sakė R. Pocius.

Lietuvos energetikos agentūros vadovas Virgilijus Poderys siūlo nedramatizuoti situacijos ir žmonėms, kurie mažiau domisi rinka ar energetika, tiesiog orientuotis į vienos laiko zonos fiksuotą tarifą ir kuo trumpesnę sutartį.

V. Poderys sako, kad mėnesio sąskaita, renkantis dabar iš keturių populiariausių tiekėjų, svyruotų maždaug tarp 47-49 Eur.

„Kad suprastume, dėl ko nervinamasi, dėl ko karščiuojamasi. Ta suma nėra tokia didelė. Jeigu, tarkime, atmestume patį brangiausią, tai tas skirtumas tarp trijų populiariausių yra euro ribose ar pusantro euro“, – kalbėjo agentūros vadovas.

Anot jo, jeigu vartotojas bijo apsirikti, jis turėtų rinktis trumpesnį sutarties laikotarpį – metus ar pusantrų. Jeigu vartojimas yra daugiausia dieninis, o ne naktinis, tai reikia rinktis vienos laiko zonos. Ir dar vienas kriterijus – fiksuotas tarifas.

„Dviejų laiko zonų planai apsimoka tiktai tada, kai naktį maždaug suvartojama 40 proc. paros energijos. Kitaip sakant, jeigu neturi elektromobilio, tau greičiausiai reikia vienos laiko zonos“, – aiškino V. Poderys.

„Žmonės per daug karščiuojasi (…). Sąskaitų skirtumas už pusmetį gali būti apie 10 Eur. Čia, man atrodo, ne karvę pirkti. Reikia prisirišti prie paprastų taisyklių“, – sakė V. Poderys.

Iki birželio 18 dienos nepriklausomą elektros tiekėją turi pasirinkti tie namų ūkiai, kurie suvartoja 1-5 tūkst. kilovatvalandžių (kWh) elektros per metus (arba 100–400 kWh per mėnesį).

To nepadarius, nuo liepos pradžios jiems bus taikomas garantinis tiekimas, kurį užtikrins „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), pažymintis, kad šis variantas gali būti finansiškai nepatrauklus, o be to, dar ir laikinas.

R. Pocius taip pat tikino, kad nepasirinkusiems tiekėjo laiku, gresia garantinis tiekimas ir tokio varianto rinktis neapsimoka.

„Jeigu garantinis tiekimas kainuos 36 centai, vartotojas moka 27 centus. Vadinasi 3 centus vartotojas permokės“, – sakė VERT pirmininkas, turėdamas omenyje, kad valstybės kompensacija bus 9 centai. R. Pocius pripažino, kad nepriklausomo tiekimo rinkoje veikianti bendrovė „Ignitis“ siūlo brangiausius planus, galimai, naudodamasi tuo, kad yra geriausiai pažįstama vartotojams ir dabar, statistiškai, dauguma klientų kaip tiekėją renkasi būtent ją.

„Įžvelgėme tam tikrų dalykų, kad tiekėjas, kuris paprastai prieš tai tiekė elektrą vartotojams, užima didžiausią rinkos dalį, galimai piktnaudžiauja savo padėtimi rinkoje, nes išties siūlo didžiausius planus. Ir neaišku, kodėl.

Planuojama pasiklausti ir pabandyti pasiaiškinti tiekėjo kainodarą. Vartotojai, kaip sakote, yra inertiški, jie renkasi tiekėją ir tiekėjas gali tuo piktnaudžiauti, žinodamas tokią vartotojų elgseną“, – sako R. Pocius.

Trečiojo etapo vartotojai, kuriems dabar nėra būtina (bet galima) pasirinkti tiekėją, toliau priklausys visuomeniniam tiekimui, kurį užtikrina „Ignitis“.

Šie reguliuojami vartotojai nuo liepos mokės taip pat daugiau nei dabar, kaip minėta, preliminariai, 33 centus už kWh, o su valstybės kompensacija ateinantį pusmetį – 24 centus (dabar visuomeninis tiekimas, „Standartinis“ planas kainuoja 16,7 cento už kWh).

„Greičiausiai dujų tarifai bus patvirtinti iki gegužės 31 dienos, bent jau mes planuojame, jeigu bus atitinkamas Vyriausybės sprendimas (dėl kompensacijos – red.). O elektros – planas yra per pirmą birželio savaitę“, – komentavo R. Pocius.

Seimas gegužę priėmė sprendimą subsidijuoti elektros ir dujų kainas. Teigiama, kad be jo energijos kainos vartotojams nuo liepos 1 dienos būtų didėjusios du kartus, o su šiuo subsidijų paketu tikimasi daugiausiai 40 proc. augimo. Kompensacijos bus skiriamos visiems namų ūkiams, nepriklausomai nuo tiekėjo, jas gaus ir vartotojai, gaunantys garantinį tiekimą.

VERT skelbiamais ESO gegužės 25 dienos duomenimis, dabar vykstančiame antrajame liberalizacijos etape nepriklausomą tiekėją pasirinkę 52 proc. namų ūkių, tai yra, 386 tūkst. iš 741 tūkst., o nepasirinko 355 tūkst. gyventojų.

Visame liberalizavimo procese dabar tiekėją jau pasirinkę 44 proc. klientų (beveik 735 tūkst.), tačiau dar lieka 931 tūkst., kurie turi pasirinkti.

Gyventojai dabar gali pasirinkti iš šių nepriklausomų elektros tiekėjų: „Ignitis“, „Elektrum Lietuva“, „Perlas Energija“, „Enefit“, „EGTO energija“, „Birštono elektra“.

Rekomenduojami video:
Straipsnis  0 komentarų
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

140 kg maisto. Tiek per metus išmeta vienas lietuvis

140 kg maisto. Tiek per metus išmeta vienas lietuvis  0

Rugsėjo 28-oji – Pasaulinė pasiutligės diena: kodėl svarbu augintinius vakcinuoti nuo pasiutligės?

Rugsėjo 28-oji – Pasaulinė pasiutligės diena: kodėl svarbu augintinius vakcinuoti nuo pasiutligės?  0

Pasveikinti Jurbarko rajono socialiniai darbuotojai

Pasveikinti Jurbarko rajono socialiniai darbuotojai  3

Asociatyvi

Naminės legalizavimo klausimas vis dar kabo neišspręstas, o tyrimai rodo, kad formuojasi pilstuko ir naminės vartojimo augimas  1

Asociatyvi

„Litgrid“ užbaigė elektros linijos Jurbarkas–Bitėnai rekonstrukciją  0

Gyvūnų gerovė ar verslas? Jurbarkiečių išrinktas Seimo narys palaiko verslininkus

Gyvūnų gerovė ar verslas? Jurbarkiečių išrinktas Seimo narys palaiko verslininkus  3

Mieste vyks kariuomenės pratybos

Mieste vyks kariuomenės pratybos  0

Naujam medžioklės sezonui siūloma nustatyti 341 vilko sumedžiojimo limitą

Naujam medžioklės sezonui siūloma nustatyti 341 vilko sumedžiojimo limitą  0

Nuo inovacijų – iki kasdienių poreikių: padedami ES investicijų, ir kuria, ir taupo, ir saugo

Nuo inovacijų – iki kasdienių poreikių: padedami ES investicijų, ir kuria, ir taupo, ir saugo  0

Ligonių kasos ir „Sodra“ – bendra vieno skambučio paslauga

Ligonių kasos ir „Sodra“ – bendra vieno skambučio paslauga  0

Daugiabučių renovacijos laikas trumpės mažiausiai 3 kartus

Daugiabučių renovacijos laikas trumpės mažiausiai 3 kartus  0

Pasirašytas Seimo ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados komitetų bendradarbiavimo ketinimų protokolas

Pasirašytas Seimo ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados komitetų bendradarbiavimo ketinimų protokolas  0

Karinės pratybos

Karinės pratybos  0

Rugsėjo 15 d. bus paskelbtas krovininės laivybos Nemunu startas

Rugsėjo 15 d. bus paskelbtas krovininės laivybos Nemunu startas  0

Vėl bus vertinamas prašančiųjų kompensacijų už šildymą  turtas

Vėl bus vertinamas prašančiųjų kompensacijų už šildymą turtas  0

Rugsėjį pareigūnai kontroliuos pėsčiuosius ir neblaivius vairuotojus

Rugsėjį pareigūnai kontroliuos pėsčiuosius ir neblaivius vairuotojus  0

Priklausančios išmokos gimus vaikui

Priklausančios išmokos gimus vaikui  0

Tarybos narių išlaidos: servetėlės, saldainiai, mineralinis vanduo ir vaistinėlė

Tarybos narių išlaidos: servetėlės, saldainiai, mineralinis vanduo ir vaistinėlė  0

Visuomenės informavimo įstatymas nustato, kad žurnalistams valstybės bei savivaldybės institucijų informacija privalo būti teikiama operatyviai, t. y. ne vėliau kaip per vieną darbo dieną, o informacija, kurią rengiant reikia kaupti papildomų duomenų – ne vėliau kaip per savaitę.  Jurbarko rajono savivaldybėje pastaruoju metu įsigaliojo nauja informacijos teikimo žiniasklaidai tvarka, pagal kurią informacija valdiškais koridoriais „klaidžioja“ taip ilgai, kad žurnalistus pasiekia tik po kelių savaičių, kartais – mėnesių arba nepasiekia visai.

Naujos taisyklės savivaldybėje. NEPASITIKĖJIMAS darbuotojais ar SIEKIS teikti tikslią informacija?  3

Asociatyvi

Jurbarko mieste sulaikytas vyras neteisėtai sumedžiojęs stirniną ir briedį  3

Jurbarke vyko policijos darbuotojų ir jų šeimos narių pėsčiųjų žygis „Panemunės vingiais“

Jurbarke vyko policijos darbuotojų ir jų šeimos narių pėsčiųjų žygis „Panemunės vingiais“  0

Asociatyvi

Širšių aktyvumo pikas. Kada užtenka nubaidyti, o kada jau reikia slėptis  0

Asociatyvi

Miške radote šerno gaišeną – praneškite ir gaukite išmoką  0

Statistika: Lietuvos keliais rieda daugiau nei 16 tūkst. elektromobilių

Statistika: Lietuvos keliais rieda daugiau nei 16 tūkst. elektromobilių  0

Mūsų partneriai