Prie šalies energetinės nepriklausomybės prisidės ir Jurbarko kraštas
Šalyje yra įgyvendinamas Europos Sąjungos mastu strateginiu pripažintas projektas, kuris palies ir Jurbarko rajoną. Šalis, jau turinti naftos, suskystintų dujų terminalus, planuoja atsijungti ir nuo Rusijos elektros sistemos. Siekiant neskausmingai nuo šios atsirišti ir prisijungti prie Europos elektros linijų, vykdomi Vyriausybės palaiminti sinchronizacijos projektai. Vienas šių, vienas didžiausių, jau vyksta ir Jurbarko rajono teritorijoje. Tai apie 330 kV linijos Kruonio HAE–Bitėnai statybą, kurio darbai vyksta Viešvilės, Smalininkų ir Jurbarkų seniūnijų teritorijose. Šio projekto rėmuose – Jurbarko rajone rekonstruojama elektros linijos 25,5 km ir 4,64 km statoma nauja. Apie tai, kaip Lietuva planuoja atsijungti nuo Rusijos elektros sistemos, kokius darbus reikia atlikti norint prisijungti prie Europos elektros sistemos, kokie darbai jau vyksta ir vyks Jurbarko rajono teritorijoje, informavo už šių projektų įgyvendinimą atsakingos įmonės „Litgrid“ komanda. Ji Jurbarko rajono savivaldybėje apsilankė praėjusią savaitę. Įmonės specialistų komanda pažadėjo bendradarbiauti su vietinėmis bendruomenėmis ir atvyko net tik apie vykstančius darbus informuoti, bet seniūnų nusiskundimų išgirsti.
Sužiedins Lietuvą
AB „Litgrid“ generalinis direktorius Rokas Masiulis pradėjo iš toliau, paaiškinęs, kad Lietuva jau pasistačiusi naftos, suskystintų dujų terminalus. „Dabar, kad niekada nepritrūktume elektros, turime atsirišti nuo rusiško žiedo, kuriame iki šiol esame“, – sakė jis. Tame žiede yra ir Latvija, Estija, Rusijos šiaurinė dalis, ir Baltarusija. Lietuvos strateginis tikslas – nukirpti saitus su Rusijos elektros sistema ir prisijungti prie Europos sistemos. Pasak R. Masiulio, norint tai pasiekti, reikia sustiprinti šalies vidines linijas, t.y. sužiedinti visą Lietuvą. „Elektra galėtų žiedu tekėti apie visą Lietuvą, taip mes galėtume energetiškai, tarsi žirklutėmis, nukirpti keturias linijas – vieną su Baltarusija ir tris su Kaliningrado sritimi“, – paaiškino jis. Norint tai pasiekti, jau vykdoma (kai kurie jau įvykdyti) 19 sinchronizacijos projektų, iš kurių, vienas didžiausių, vakarinės linijos stiprinimas, vyksta ir Jurbarko teritorijoje. Svečiai apgailestavo, kad šiame krašte tenka daug miško iškirsti, bet Lietuvos valstybei nėra kitos išeities. Nauja trasa buvo specialistų projektuojama daugiau nei dvejus metus, atsižvelgiant į gyventojų ir gamtos apsaugos momentus.
Kokie darbai vyksta
Apie darbus, vykstančius Jurbarko rajono teritorijoje, informavo Algirdas Damijonaitis, AB „Litgrid“ SPĮC Vakarinės Lietuvos grupės vadovas. Jo žodžiais, bus suformuota viena ilgiausių oro linijų Lietuvoje, kuri vadinsis Kruonio HAE–Bitėnai. Tą liniją darbų prasme sudaro trys etapai. Pirmas etapas – Jurbarkas-Bitėnai vienos grandies linijos rekonstrukcija į dviejų grandžių. Antroji grandis statoma netoli Jurbarko – nesieks miesto (iki šio bus 6 km). Tuomet įrengiama nauja linija, kuri toliau drieksis Šakių ir Vilkaviškio rajonuose. T.y. naujas vienos grandies 330 kilovoltų ruožas eis pro Šakius iki Kybartų. Nauja linija sujungs jau esančias linijas Jurbarkas-Bitėnai ir Kruonio HAE-Sovietskas.
Visą straipsnį skaitykite spalio 14 dienos numeryje.
Šaunuolė ponia Edita.
Naujas senamiesčio traukos centras: ilgai lauktas naujasis Jurbarko viešbutis (video)