Pirmadienis jurbarkiečiams sėja nerimą – neturintiems galimybių pasų užsiveria daugelio paslaugų durys

Straipsnis  10 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Pirmadienį, rugsėjo 13-ąją,  išauš diena, kai daugelio verslų durys gyventojams atsivers pateikus galimybių pasą. Didmiesčių prekybininkai jau kuris laikas baiminasi, kaip reikės suvaldyti ir patikrinti pirkėjų srautus, kad šie be galimybių paso nepatektų į vidų. Gyvenantiems nedideliuose miestuose – kur kas paprasčiau, nes daugelio prekybos vietų plotas neviršija 1500 kv. m, kas ir lemia ribojimo būtinybę. Jurbarke be galimybių paso pirkėjų neįleis tik vienas prekybos centras, viršijantis minėtą plotą, tačiau į daugelį paslaugas teikiančių vietų, tokių kaip kirpyklos, kavinės, sporto klubai ir pan., šio dokumento prireiks. Vyriausybė buvo numačiusi, kad galimybių paso prireiks ir tarpmiestiniuose autobusuose, tačiau šią savaitę priimtas nutarimas tiek miesto ir priemiesčio, tiek tarpmiestiniame transporte galimybių paso nereikalauti, tik dar labiau sugriežtinti taisykles. Yra ir daugiau išimčių, kur galimybių paso dar nebus reikalaujama. Iki spalio 15 d. nuo šios prievolės atleisti studentai – jiems užteks antigeno testo, kurį, kaip ir kitoms privalomoms testuotis darbuotojų grupėms, ir toliau finansuos valstybė. Visgi nežinomybės ir nerimo prasidedant naujam etapui netrūksta. Pasitaiko atvejų, kai susiduriama su elektroninių sveikatos paslaugų sistemos trukdžiais išsiimti tiek galimybių pasą, tiek kitus jam alternatyvius dokumentus, kuriais galima įrodyti, kad esi paskiepytas nuo COVID-19, persirgęs šia liga arba testavęsis.

Galimybių pasą išduoda kelios įstaigos

Galimybių pasą galima parsisiųsti internetu, neturintiems prieigos prie el. bankininkystės – galima išsiimti Registrų centre, Lietuvos pašte, Sodroje, vaistinėse. Registrų centro padalinyje nuo rugpjūčio pradžios iš viso atspausdinta ir gyventojams išduota 810 galimybių pasų. Sodroje, paslaugą teikiančioje nuo rugsėjo 2 d. –  16.  Vaistinėse „Camelia“ – apie 200.  Tokią pat paslaugą teikia ir kitos Jurbarko vaistinės. Vaistininkui reikia pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą arba, jei norima išimti GP artimajam, jo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir raštišką sutikimą.

„Viskas vyksta sklandžiai ir greitai. Mūsų pacientai sako, kad galimybių paso atsiėmimas vaistinėje yra labai patogus, nereikia laukti eilėse. Vaistininkai taip pat pastebi, kad, tarkime, vienas Jurbarko gyventojas galimybių pasą nori išsiimti ir kitų tinklų vaistinėse. Taip daryti nėra prasmės, nes bet kurioje įstaigoje, kurioje suteikiama ši paslauga, išduodamas tas pats dokumentas. Vadinasi, jei „Camelia“ vaistinėje išsiėmėte galimybių pasą, kitur jo atsiimti nebereikia“, – paaiškina Žiedūnė Juškytė, UAB „Nemuno vaistinė“ Komunikacijos projektų vadovė.

Kitos įstaigos, pradėjusios teikti paslaugą rugsėjo pradžioje, duomenų apie išduotų galimybių pasų skaičių Jurbarke neturi. „Kaip strategiškai svarbi įmonė visą pandemijos laikotarpį ne tik užtikrinome svarbias paslaugas gyventojams, bet ir prisidėjome prie įvairių visuomenei svarbių iniciatyvų. Šiuo metu itin aktualus klausimas yra galimybių paso spausdinimas. Jaučiame atsakomybę prisidėti prie pandeminės situacijos suvaldymo, todėl nemokamai spausdiname galimybių pasus visuose pašto skyriuose. Galimybių pasus spausdiname prisijungdami prie Registrų centro sistemos, todėl tikslios statistikos, kiek pasų atspausdiname konkrečiame pašto skyriuje, neturime. Tačiau Jurbarkas yra vienas tų miestų, kurio gyventojams ši paslauga yra aktuali – sulaukiame tokių klientų“, – komentuoja Lietuvos pašto tinklo direktorius Jonas Sadauskas.

Galimybių pasui gauti trūko... gydytojo įrašo

Nors galimybių paso prieigų pasiūla didelė, atsiranda atvejų, kai išsiimti dokumento nepavyksta. Asmuo žino, kad atitinka nurodytą kriterijų, bet  paslaugos negauna, o išsiaiškinti priežastį – ne taip ir paprasta. Nebūtinai dėl specialistų kompetencijos trūkumo ar aplaidumo, bet ir dėl greitai besikeičiančių Vyriausybės sprendimų.

Prieš savaitę viena jurbarkietė pasidalino savo istorija. Moteriai nepavyko išsiimti galimybių paso, nors yra sirgusi COVID-19 ir turi teisę jį gauti.  „Situacija tokia, kad aš persirgau koronavirusu.  Saviizoliacija visai šeimai baigėsi rugpjūčio 11 d. Noriu atsisiųsti galimybių pasą, bet jo nėra – rašo raudonai, kad negalioja. Gulėjau ligoninėje, todėl sirgimo faktas buvo patvirtintas E. sveikatos sistemoje. Ten pat radau ir ES skaitmeninį COVID pažymėjimą, tačiau galimybių paso atsisiųsti negaliu. Skambinau šeimos gydytojai, ji liepė kreiptis į Registrų centrą. Registrų centre patikrino – neformuojamas GP. Dar kartą nurodė  kreiptis į šeimos gydytoją. Vėl tas pats. Dar išgirdau aiškinimą, kad esą reikia antikūnų testo, kad gautum GP. Nieko nesuprantu – jei E. sveikatos sistemoje yra įrašai apie ligą, atlikti tyrimai, kam dar reikia papildomai tirtis antikūnus?“, – problema dalinosi jurbarkietė. Moteris ketino apsilankyti koncerte ir svarstė, ar ES skaitmeninis COVID pažymėjimas atitinka galimybių pasą. Jai buvo paaiškinta, kad organizatoriai sprendžia, tinka jiems ES skaitmeninis pažymėjimas, ar įleis tik su GP.

Jurbarkietė sėkmingai sudalyvavo renginyje, tačiau galimybių paso klausimas po jo neišsisprendė.  Pasirodo, susigaudyti institucijų funkcijose nėra paprasta: galimybių paso klausimais padėti gali Ekonomikos ir inovacijų ministerija, o ES skaitmeninis COVID pažymėjimas ir kiti E. sveikatos sistemos įrašai – Sveikatos apsaugos ministerijos prerogatyva. Kol įvairios įstaigos gvildeno šį neįprastą atvejį, paaiškėjo paprasta priežastis. „E. sveikatos specialistė išsiaiškino, kad negaunu galimybių paso, nes šeimos gydytoja... neuždarė man ligos. Sistema rodo, kad vis dar sergu. Kai ji pakeis ligos kodą (baigta sirgti), tada susigeneruos ir galimybių pasas“, – perdavė gautą atsakymą pašnekovė.

„Persirgimas COVID-19 liga turi būti fiksuotas E. sveikatos sistemoje: ligos pradžia nustatyta teigiamu PGR ar greitojo antigeno testo rezultatu, o ligos pabaiga – užfiksuota šeimos gydytojo sistemoje įvesta diagnoze, nurodančia COVID-19 ligos pabaigą. Jei šių duomenų sistemoje nėra, tuomet galimybių pasas asmenims negali būti sugeneruotas“, – patvirtina ir Registrų centro Komunikacijos skyriaus atstovas spaudai Mindaugas Samkus, tuo pačiu atmesdamas svarstymą apie privalomą po ligos antikūnų ištyrimą.

„Nors antikūnų tyrimo rezultato, kai yra pakankamas kiekis antikūnų, pagrindu galimybių pasas asmenims gali būti sugeneruotas (galioja 60 dienų nuo tyrimo atlikimo dienos), tačiau persirgus, jei dar nėra pasibaigęs nustatytas 210 dienų terminas, galimybių pasas asmeniui generuojamas persirgimo fakto pagrindu. Kitaip tariant, jei asmuo persirgo COVID-19 liga ir dar nėra praėjęs 210 dienų terminas, tuomet antikūnų tyrimas nėra reikalingas, norint gauti galimybių pasą“, – patikina specialistas.

Kokie dokumentai atstoja galimybių pasą ir kas juos išduoda?

Pagal šiuo metu Sveikatos apsaugos ministro patvirtintas taisykles, asmenys vietoj galimybių paso gali naudoti vieną iš medicininių dokumentų iš E. sveikatos sistemos: ES skaitmeninį COVID sertifikatą, vakcinacijos išrašą, dokumentą, įrodantį, kad persirgta COVID-19 liga ar neigiamo testo rezultato išrašą. Šiuos dokumentus, negalintiems prisijungti patiems, gali išduoti jų sveikatos priežiūros įstaiga.

ES pažymėjimas įsigalioja ir galioja po pilnos vakcinacijos „Comirnaty“, „Spikevax“, „Vaxzevria“ arba „Janssen“ vakcina praėjus 2 savaitėms; pasiskiepijus – neribotą laiką; skiepijantis pagal mišraus vakcinavimo schemą praėjus 2 savaitėms po antrosios dozės suleidimo; pasiskiepijus – neribotą laiką; praėjus 2 savaitėms po skiepijimo bent viena vakcinos doze, kai vakcina suleista asmeniui, kuris persirgo COVID-19 (koronavirusu) ir diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu PGR tyrimo rezultatu; pasiskiepijus – neribotą laiką; persirgus COVID-19 liga, kai persirgimo faktas nustatytas teigiamu PGR tyrimu ir nuo tyrimo dienos praėjo mažiau nei 180 dienų; pasiskiepijus – neribotą laiką; gavus neigiamą COVID-19 tyrimo rezultatą (po neigiamo PGR ėminio paėmimo turi būti praėję ne daugiau kaip 72 val., nuo greitojo antigeno testo – 48 val.); pasiskiepijus – neribotą laiką.

„ES pažymėjimą Jurbarko pirminės sveikatos priežiūros centre išduoda šeimos gydytojai, slaugytojai, o esant dideliam gydančio personalo užimtumui, asmuo, atsakingas už ES pažymėjimų išdavimą. Išduoti ES pažymėjimai nėra skaičiuojami, todėl skaičiaus nurodyti negalime. Popierinio ES pažymėjimo išdavimas asmenims prisirašiusiems prie Jurbarko PSPC arba vakcinuotiems COVID skiepu Jurbarko PSPC yra nemokama paslauga“,– „Mūsų laiką“ informuoja Jurbarko PSPC direktorė Remigija Mencienė.

Pasak direktorės, kaip ir visur sistemose, taip ir čia retkarčiais pasitaiko klaidų. „Jeigu asmens persirgimo ar skiepijimo fakto nerandame E. sveikatoje, šių faktų teisingumu bandome įsitikinti kitomis priemonėmis – įvertiname ar skiepijimo/persirgimo faktas fiksuotas įstaigos vidinėje medicininių duomenų informacinėje sistemoje, ar minėti duomenys yra fiksuoti popierinėje paciento medicininėje kortelėje, taip pat vertiname ir kitus asmens pateiktus dokumentus. Įsitikinus, kad asmuo tikrai persirgo/buvo paskiepytas ir tik dėl žmogiškosios ar sistemų klaidos faktas nematomas E. sveikatoje, jis yra užfiksuojamas ir asmuo įgyja teisę į ES pažymėjimą“, – patikina R. Mencienė.

Nenuskaito kodo? Gali vertinti ir „rankiniu“ būdu!

Lietuvoje jau nuo rugpjūčio vidurio daug restoranų, barų ir kitų verslo įstaigų aptarnauja tik turinčius galimybių pasą. Jurbarke tokį modelį pasirinko kavinė „Liuksas“. „Jau kuris laikas taip dirbame. Visiems patogiau, nereikia skirstyti vietų ir pan. Nuskenuojame be problemų kodą specialia programėle. Tinka ir kitos pažymos“, – paaiškina kavinės darbuotoja. Po galimybių paso įvedimo kavinės klientų ratas nežymiai susiaurėjo, tačiau dabar sulaukia tiek pat lankytojų, kaip ir anksčiau.

Nors galimybių paso turėtojų skaičius sparčiai didėja, vis dar kyla įvairių techninių klausimų, kurie neramina gyventojus. Iš studijų grįžusi jurbarkietė Dovilė pasakoja, kad bendrabutyje apgyvendinami tik turintys galimybių pasą. Jos draugė, kuri budinčiajai pateikė ES skaitmeninį COVID pažymėjimą, teko čia pat vietoje parsisiųsti galimybių pasą, nes esą kitokio kodo jos programėlė nenuskaito.

Su panašia problema susidūrė ir Aistė. Merginai teko ilgai įrodinėti savo teisybę, kol buvo įleista į renginį. Merginos sako suprantančios, kad čia suveikia žmogiškasis faktorius, kai ne visi techniniai klausimai įkandami personalui, tad nesureikšmina tokių epizodų – tiki, kad tik laiko klausimas, kada jie bus išspręsti.

Pasak SAM pateikiamos informacijos, asmuo, tikrinantis ES skaitmeninį pažymėjimą savo išmaniajame įrenginyje turi instaliuoti tikrinimo programėlę, kurią galima nemokamai atsisiųsti iš parduotuvės „Google Play“ arba „App Store“. Tikrinimui nereikalingas interneto ryšys, programėlė nesikreipia į E. sveikatos sistemą. Parinktyse pasirinkęs Lietuvą ir nuskaitęs pateiktą QR kodą, tikrintojas programėlės ekrane pamatys, ar pateikta informacija pažymėjime yra teisinga. Programėlė teikia trijų spalvų atsakymus: ŽALIAS – kai sertifikatas yra validus bei atitinka nacionalines taisykles; GELTONAS – kai sertifikatas yra validus, bet neatitinka nacionalinių taisyklių (taip pat nurodoma priežastis) bei RAUDONAS – kai sertifikatas yra nevalidus (suklastotas ir t.t.) – QR kodas nenuskaitomas ar programėlė jo nesupranta.

Prie viso to galioja ir taip vadinamas „rankinis būdas“ – paprasčiausiai perskaičius pažymėjime pateiktą informaciją apie asmens vakcinaciją nuo COVID-19 ligos, persirgimą šia liga arba atliktą COVID-19 tyrimą.

Galimybių pasui patikrinti taip pat jokios ypatingos įrangos nereikės – jame esantį kodą bus galima nuskaityti telefonu ar planšete. Tikrinančioji pusė nuskenuos asmens pateiktą QR kodą ir ekrane matys žalią arba raudoną spalvą (jeigu galimybių pasas galioja – žalią, jeigu ne – raudoną).

Galimybių paso tikrinančiajai pusei ekrane rodomas toks pat galimybių pasas, kaip ir jį pateikusiojo, t. y. QR kodas ir asmens informacija (vardas, pavardė, gimimo data). Prireikus žmogaus tapatybę galima patikrinti paprašius asmens dokumento.

Straipsnis  10 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Prasidėjo „Mūsų laiko“ rudens prenumeratos akcija 2022 metams!

Prasidėjo „Mūsų laiko“ rudens prenumeratos akcija 2022 metams!  0

Artėja žiema. Kaip šildysimės šiemet?

Artėja žiema. Kaip šildysimės šiemet?  2

Veliuonos kultūros centrui įteikta Kultūros ministerijos premija

Veliuonos kultūros centrui įteikta Kultūros ministerijos premija  0

Nuo pirmadienio Jurbarkas skelbia šildymo pradžią

Nuo pirmadienio Jurbarkas skelbia šildymo pradžią  2

Veliuonos novelės skaitymų vakaras: „Mes ir egzodas – vieno kraujo“

Veliuonos novelės skaitymų vakaras: „Mes ir egzodas – vieno kraujo“  0

Į  Jurbarką atkeliavo performansas – gyventojai raginami jungtis prie centrinių vandens tiekimo ir nuotekų tinklų

Į Jurbarką atkeliavo performansas – gyventojai raginami jungtis prie centrinių vandens tiekimo ir nuotekų tinklų  6

Rajone dėl Covid-19 izoliuota virš 200 ugdytinių – dalis tėvų „stabdo“ testavimą

Rajone dėl Covid-19 izoliuota virš 200 ugdytinių – dalis tėvų „stabdo“ testavimą  2

Jurbarkiečių daržuose auga ir arbūzai, ir melionai

Jurbarkiečių daržuose auga ir arbūzai, ir melionai  0

Jurbarke duris atvėrė žemų kainų parduotuvė MERE

Jurbarke duris atvėrė žemų kainų parduotuvė MERE  2

Mokomasis sklandytuvas jau Smalininkuose  – vyksta pirmosios aviacinės treniruotės

Mokomasis sklandytuvas jau Smalininkuose – vyksta pirmosios aviacinės treniruotės  1

APVA kviečia teikti paraiškas ir susigrąžinti pinigus už įsigytą šilumos siurblį

APVA kviečia teikti paraiškas ir susigrąžinti pinigus už įsigytą šilumos siurblį  0

Amžinybėn išėjo ilgametis Jurbarko kultūros centro darbuotojas Vidmantas Misevičius

Amžinybėn išėjo ilgametis Jurbarko kultūros centro darbuotojas Vidmantas Misevičius  3

Tikrinami galimybių pasai – išlošia turintieji popierinius

Tikrinami galimybių pasai – išlošia turintieji popierinius  3

Jurbarko r. savivaldybėje Covid-19 susirgimų šuolis

Jurbarko r. savivaldybėje Covid-19 susirgimų šuolis  2

Jurbarko gimnazijoje – Covid-19 atvejis

Jurbarko gimnazijoje – Covid-19 atvejis  3

Nelegalių migrantų prieglobsčiui Viešvilėje atsirado kliūtis – aukcione parduoti pastatai (VIDEO)

Nelegalių migrantų prieglobsčiui Viešvilėje atsirado kliūtis – aukcione parduoti pastatai (VIDEO)  3

Užsienyje paskiepyti arba persirgę Lietuvos gyventojai gaus ES Skaitmeninį COVID pažymėjimą

Užsienyje paskiepyti arba persirgę Lietuvos gyventojai gaus ES Skaitmeninį COVID pažymėjimą  0

Nacionalinė parama pieno gamintojams - jau netrukus

Nacionalinė parama pieno gamintojams - jau netrukus  0

Jurbarko savivaldybei siūloma Viešvilėje apgyvendinti 300 migrantų

Jurbarko savivaldybei siūloma Viešvilėje apgyvendinti 300 migrantų  16

Ką vertėtų žinoti apie COVID-19 skiepus

Ką vertėtų žinoti apie COVID-19 skiepus  0

Sprendimas priimtas – registruotis trečiajai vakcinos nuo koronaviruso dozei dalis gyventojų gali nuo šiandien

Sprendimas priimtas – registruotis trečiajai vakcinos nuo koronaviruso dozei dalis gyventojų gali nuo šiandien  0

Informacija planuojantiems keliauti traukiniu: ką svarbu žinoti dėl galimybių paso

Informacija planuojantiems keliauti traukiniu: ką svarbu žinoti dėl galimybių paso  0

Smalininkai žengė svarų žingsnį oro kadetų mokyklos link

Smalininkai žengė svarų žingsnį oro kadetų mokyklos link  3

Ugnis pasiglemžė „Jurbarkų mėsa“ pastatus

Ugnis pasiglemžė „Jurbarkų mėsa“ pastatus  15

Mūsų partneriai