Pensijos tolsta, darbuotojai sensta. Laikas keisti požiūrį ir darbdaviams

Straipsnis  0 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Amžius, kuomet Lietuvos piliečiai gali išeiti į senatvės pensiją, šiemet pasiekė 64 metus ir 8 mėnesius vyrams bei 64 metus ir 4 mėnesius moterims. Abiejų lyčių pensijos amžius susilygins 2026 metais, kai pasieks 65 metus ir daugiau nebeaugs. Tačiau tyrimų rezultatai rodo, kad sulaukusiems 50 metų darbo paieška, nepaisant sukauptos patirties, yra itin sudėtinga – susiduriama su diskriminacija dėl amžiaus, rašoma pranešime spaudai.

Senstanti darbo rinka

Dėl kelis dešimtmečius vyravusios stiprios jaunų žmonių emigracijos tendencijos ir mažo gimstamumo Lietuvos visuomenė yra viena iš greičiausiai senėjančių Europoje. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) vertinimu, 2022 m. vienam 65 m. sulaukusiam asmeniui teko trys 15-64 m. žmonės, o 2040 m. santykis pasikeis iki dviejų darbingo amžiaus asmenų vienam pensininkui.

Lygių teisių kontrolieriaus ataskaitoje nurodoma, kad penktadalis 50–59 metų amžiaus asmenų susiduria su diskriminacija dėl amžiaus darbo vietoje ar ieškodami darbo.

Priverstinis valstybių sprendimas

Ilgėjant vidutinei gyvenimo trukmei valstybės suka galvą: ką daryti, kad pensijos neišgraužtų skylės valstybės biudžete? Įprastinis šios problemos sprendimas – senatvės pensijos amžiaus vėlinimas, kurio ėmėsi beveik visos pasaulio šalys.

„Nuo 2012 m. pradėjus didinti šią ribą, vadovaujamasi faktu, kad Lietuvos visuomenė sensta ir tai kelia iššūkių pensijų sistemai“, – oficialią senatvės pensijos amžiaus vėlinimo priežastį pateikia SADM.

Vertinant skirtingų šalių senatvės pensijos amžių, ekonomiškai stipriausiose pasaulio valstybėse pensijos amžiaus sulaukiama vėliausiai.

Štai, pavyzdžiui, Danijoje dabar senatvinės pensijos amžius yra 67 metai, tačiau numatoma, kad 2030 m. jis pasieks 68 metus. Toks pats pensijos amžius yra Norvegijoje, Graikijoje, Italijoje, Islandijoje, Nyderlanduose.

Ankstyvu pensijos amžiumi išsiskiria tokios pasaulio valstybės, kaip Indonezija (58 m.), Bangladešas (59 m.), Uzbekistanas, Mongolija, Malaizija, Indija, Kinija (visose – 60 m.).

Senatvės pensijos amžius Lietuvoje šiuo metu yra artimas ES vidurkiui (64,85 m.). Mūsų šalyje sveiko gyvenimo trukmė sulaukusiems 65 metų – apie 6 metus. Tačiau žvelgiant iš valstybės – pensijos mokėtojo perspektyvos – svarbu ne tai, kiek laiko į pensiją išėjęs žmogus galės džiaugtis pilnaverčiu gyvenimu, o bendra jo likusio gyvenimo trukmė.

„Pensijų sistemai vienas svarbiausių rodiklių yra 65-erių ir daugiau metų sukakusių asmenų vidutinė gyvenimo trukmė, nes būtent tai, kiek vidutiniškai gyvena tam tikrą amžiaus ribą pasiekę žmonės, yra svarbu, kai kalbame apie pensijų sistemą. Pensijos mokamos ir sveikiems, ir negalintiems džiaugtis gera sveikata žmonėms. Remiantis oficialiosios statistikos duomenis, 2022 m. vyrų ir moterų, sukakusių 65-erius metus, vidutinė gyvenimo trukmė Lietuvoje buvo 16,86 metų. Tai reiškia, kad vidutiniškai dar tiek turi būti mokamos ir pensijos. Žinoma, yra ir trumpiau, ir ilgiau gyvenančių žmonių, tačiau čia kalbame apie statistinį vidurkį, kuriuo vadovaujamasi kalbant apie pensinio amžiaus ribą“, – informuoja SADM.

Reikia platesnių pokyčių

Vėlinamas senatvinės pensijos amžius yra priežastis darbdaviams pergalvoti savo samdos strategijas, nes vyresni žmonės į kolektyvą ateina ne tik su didele patirtimi, bet ir su išskirtine motyvacija bei verte viso kolektyvo stiprinimui.

„Pastebiu, kad vyresni darbuotojai kolektyvą tik pagyvina. Jie jaunesniuosius lenkia įmonės vidiniuose žingsnių konkursuose, motyvuoja jaunimą, išsiskiria pozityvumu ir linksmumu. Dažnai būtent vyresnieji darbuotojai tampa geros nuotaikos ambasadoriais“, – sako BTA draudimo Žmogiškųjų išteklių valdymo skyriaus vadovė Jevgenija Krikščiūnė.

Stiprų norą dirbti išreiškia ir patys senjorai. Tačiau jie negali nepastebėti ir ne visuomet pagrįsto darbdavių nusistatymo prieš amžių.

„Norėtume, kad darbdaviai mumis domėtųsi labiau. Pats kažkada siunčiau savo CV pagal darbo pasiūlymą, kurį atitikau šimtu procentų. Mačiau, kad gyvenimo aprašymas per kelias dienas buvo peržiūrėtas net keliolika kartų, bet darbdavys net nesivargino susitikti. Matyt, pasirinko jaunesnį. Toks požiūris – jei žmogus vyresnis, tai jau tikriausiai sukriošęs senelis, nors senjorai kartasi būna tokie guvūs, kad savo produktyvumu nesunkiai galėtų jaunesnius aplenkti“, – asmenine patirtimi dalijosi Kęstutis Makarevičius, Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos prezidentas.

Jis pastebi, kad, pavyzdžiui, visuomeninio maitinimo sferoje darbdaviai turi savotišką, ydingą įsivaizdavimą. „Jiems atrodo, kad aptarnauti klientus būtinai turėtų jauna, graži mergaitė. Kompetencijos ir gebėjimai, serviravimo taisyklių žinojimas – nebūtini. Štai užsienyje dažnai susiduriu, kad staliukus aptarnauja solidaus amžiaus žmonės, jie geba rasti bendrą kalbą ir su jaunimu, ir su senjorais. Jaunas padavėjas, su mažomis išimtimis, užmegs pokalbį tik su bendraamžiais“, – teigia asociacijos vadovas.

K. Makarevičius mano, kad darbo rinkos požiūrį į vyresnius žmones galėtų proaktyviai gerinti ir valstybė – pavyzdžiui, siūlydama darbdaviams mokestines lengvatas už vyresnių žmonių priėmimą.

Rekomenduojami video:
Straipsnis  0 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Rugsėjo 12–15 d. Jurbarko ir Šakių rajonuose vyks karinės pratybos

Rugsėjo 12–15 d. Jurbarko ir Šakių rajonuose vyks karinės pratybos  0

Rusijos pajėgose Ukrainoje kovojantis jurbarkietis neteks Lietuvos pilietybės

Rusijos pajėgose Ukrainoje kovojantis jurbarkietis neteks Lietuvos pilietybės  0

Gyventojams naujo gatvės pavadinimo lentelėmis teks pasirūpinti patiems

Gyventojams naujo gatvės pavadinimo lentelėmis teks pasirūpinti patiems  3

Pirmadienį Jurbarke dėl avarinio remonto darbų kai kur nebus karšto vandens

Pirmadienį Jurbarke dėl avarinio remonto darbų kai kur nebus karšto vandens  0

Savanoriams – daugiau galimybių gauti išlaidų kompensaciją

Savanoriams – daugiau galimybių gauti išlaidų kompensaciją  0

Svarbiausios paspirtukininkams taikomos Kelių eismo taisyklės

Svarbiausios paspirtukininkams taikomos Kelių eismo taisyklės  0

Jau galima teikti prašymus būsto šildymo išlaidų kompensacijoms gauti

Jau galima teikti prašymus būsto šildymo išlaidų kompensacijoms gauti  0

Mokslo metų pradžia. Ne visos mokyklos trykšta entuziazmu

Mokslo metų pradžia. Ne visos mokyklos trykšta entuziazmu  0

Patvirtinta: MMA nuo 2025 m. – 1038 eurai

Patvirtinta: MMA nuo 2025 m. – 1038 eurai  0

Jurbarkietis vadovaus UAB „Raseinių autobusų parkas“

Jurbarkietis vadovaus UAB „Raseinių autobusų parkas“  0

„Lidl“ Jurbarke. 2024-08-27

„Lidl“ ieško darbuotojų Jurbarke  1

„Jurbarko laiko“ ir „ Mūsų laiko“ redakcijos komanda šeštadienį, rugpjūčio 24 d., laukia skaitytojų Jurbarko krašto šventėje Dvaro parke

„Jurbarko laiko“ ir „ Mūsų laiko“ redakcijos komanda šeštadienį, rugpjūčio 24 d., laukia skaitytojų Jurbarko krašto šventėje Dvaro parke  0

Jurbarko rajone vyks lauko taktinės pratybos

Jurbarko rajone vyks lauko taktinės pratybos  0

Sugriežtinta darbdavių atsakomybė už saugos ir sveikatos pažeidimus

Sugriežtinta darbdavių atsakomybė už saugos ir sveikatos pažeidimus  0

Asociatyvi.

Piktina triukšmaujantys vaikai ir į bendras šiukšliadėžes metamos šunų išmatos  3

Tauragėje kyla modernus viešbutis, kuris pakeis turizmo perspektyvas regione

Tauragėje kyla modernus viešbutis, kuris pakeis turizmo perspektyvas regione  1

Visuomenė sensta, bet darbuotojai vis dar „nurašomi“ dėl amžiaus

Visuomenė sensta, bet darbuotojai vis dar „nurašomi“ dėl amžiaus  0

Maudytis Mituvos užtvankoje, Jurbarko ir Greičių karjeruose saugu, Nemune – ne

Maudytis Mituvos užtvankoje, Jurbarko ir Greičių karjeruose saugu, Nemune – ne  0

A. Grudinskis

KET pažeidimais pagarsėjęs komisaras Jurbarko policijai nevadovaus  2

Nelaukite rugsėjo, prašymus dėl nemokamo maitinimo ir paramos mokinio reikmenims susitvarkykite dabar

Nelaukite rugsėjo, prašymus dėl nemokamo maitinimo ir paramos mokinio reikmenims susitvarkykite dabar  0

Namus jau galima puošti invazinių rykštenių žiedais

Namus jau galima puošti invazinių rykštenių žiedais  0

Dujų balionas

Kitąmet daugiabučiuose nebegalės būti naudojami dujų balionai  0

Patarimai, kaip efektyviai suplanuoti savo kelionę automobiliu

Patarimai, kaip efektyviai suplanuoti savo kelionę automobiliu  0

Vandens užterštumas žarniniais enterokokais Nemune viršija normą daugiau nei triskart

Vandens užterštumas žarniniais enterokokais Nemune viršija normą daugiau nei triskart  1

Mūsų partneriai