Kolumbariumo jurbarkiečiams teks laukti dvejus metus

Straipsnis  1 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Prieš dvejus metus – 2011 m. lapkričio pabaigoje Lietuvoje, Kėdainių laisvojoje ekonominėje zonoje duris atvėrus vieninteliam Lietuvoje krematoriumui, šalyje pradėjo augti ne tik kremavimo paslaugų, bet ir kolumbariumų poreikis. 

Šiuo metu Lietuvoje galiojantys šalies įstatymai neleidžia viešose vietose barstyti pelenų, kaip tai daroma užsienio valstybėse, todėl dažniausiai urnos su artimų žmonių palaikais laikomos namuose arba laidojamos kapavietėse.
Dabar kolumbariumus jau turi ne tik didieji šalies miestai, tokie kaip Klaipėda, Vilnius ar Kaunas. Tokie statiniai jau atsirado  ir mažesniuose miestuose ir miesteliuose. Naujus kolumbariumus planuojama statyti Vilniuje, Panevėžyje bei Utenoje.
Pirmosios realios kalbos apie tai, jog  kolumbariumą norima statyti ir Jurbarke, nuskambėjo praėjusių metų viduryje – liepos 26 d. vykusiame Jurbarko rajono savivaldybės tarybos posėdyje, kurio metu vietos politikai pritarė detaliojo plano rengimui, kurio pagrindinis tikslas buvo įvardijamas žemės sklypo esamoms Jurbarko miesto kapinėms ir kolumbariumo statybai suformavimas.
Jurbarko miestui priklauso mažiau nei pusė visų naujųjų kapinių ploto
Nuo šio sprendimo priėmimo praėjus daugiau nei metams, visų Šventųjų dienos išvakarėse, apie tai kada pagaliau ir jurbarkiečiai savo artimųjų pelenus galės laikyti kolumbariume, kalbėjomės su vyriausiąja rajono architekte, savivaldybės Urbanistikos skyriaus vedėja Gražina Gadliauskiene.
Jos teigimu, patys pirmieji žingsniai, įgyvendinant šią idėją, jau žengti. „Šiuo metu vyksta Jurbarko miesto ribų tikslinimas ir keitimas. Buvo atlikta gyventojų apklausa ir paskelbtas viešasis pirkimas. Pakeitus Jurbarko miesto ribas, bus pakeistos ne kapinių ribos, bet ir atliktas dar vienas labai svarbus darbas – nustatytos naujos kapinių vietos“, – sakė Gražina Gadliauskienė.
5 ha žemės sklypas naujoms Jurbarko miesto kapinėms buvo paskirtas 1963 metais. Tačiau tada Jurbarko miesto ribos koreguotos nebuvo ir, pasak vyriausiosios rajono architektės, taip jau atsitiko, kad tuos penkis hektarus kirto  Jurbarko miesto riba. Beveik 2 ha žemės plotas, kuriame dabar yra laidojami žmonės, atsidūrė Jurbarko mieste, o likusi 3 ha ploto dalis liko Jurbarkų seniūnijos teritorijoje. Todėl dabar, atsiradus būtinybei suformuoti žemės sklypą visoms kapinėms, kuriose būtų numatyta vieta ir kolumbariumui, būtina atlikti visas reikalingas miesto ribų keitimo procedūras.
Gražina Gadliauskienė džiaugiasi, jog prieš metus gautas politikų pritarimas leido vienu metu nušauti du zuikius – naujai nustatytos miesto ribos leis suformuoti kapinių sklypą, kuriame bus galima statyti kolumbariumą ir ištaisyti prieš keletą dešimtmečių padarytą klaidą – neteisingai nubrėžtas miesto ribas.

Kolumbariumas Jurbarke turėtų atsirasti ne anksčiau kaip 2015 metais
Nors visi su miesto ribų tikslinimu susiję darbai jau eina į pabaigą,  greitos kolumbariumo  statybų pradžios Urbanistikos skyriaus vedėja dar nežada. „Manau, kad kitų metų gale detalusis planas jau bus parengtas ir patvirtintas, o dar po metų –  2015-aisiais jau būtų galima planuoti ir paties kolumbariumo statybas“, – galimus terminus vardijo G. Gadliauskienė.
Kur tiksliai, kurioje naujųjų Jurbarko miesto kapinių vietoje būtų statomas kolumbariumas, šiandien dar nėra aišku. Kad šiam statiniui būtų parinkta pati geriausia vieta, dar yra būtina atlikti šiame plote esančių medžių taksaciją. „Čia yra užaugęs pušynas ir pirmiausia reikės atrinkti, kurie medžiai yra tinkami tolimesniam augimui, o kuriuos reikėtų šalinti. Tikrai norime, kad keletas medžių kapinėse liktų, o tarp jų būtų galima įkomponuoti ir patį kolumbariumą”, – sakė architektė.
Visais reikalingais dokumentais – tiek detaliojo plano, tiek ir projekto rengimu rūpinasi savivaldybė, tačiau sprendimas, kas statys kolumbariumą, šiandien dar taip pat nėra aiškus. „Šalyje vyrauja labai įvairi kolumbariumų statymo praktika. Vienose savivaldybėse tai daroma rajono biudžeto lėšomis, kitose ši paslauga perduodama privatiems investuotojams. Kaip bus pas mus, turės nuspręsti savivaldybės taryba“, – tvirtino G. Gadliauskienė.

Kolumbariumo paslaugos mokestis prasideda nuo 1200 Lt
Į amžinąjį poilsį išlydintiems savo artimąjį, vien laidotuvėmis išlaidos  nesibaigia. Niekas jau dabar nebesilaiko senųjų tradicijų, jog paminklas mirusiajam turi būti statomas tik minint jo mirties metines, todėl neretai, net nespėjus nuvysti laidotuvių gėlėms,  jau yra statomas paminklas ir tvarkoma kapavietė.  O tam neretai reikia atseikėti dar ne vieną tūkstantį litų. O kiek dar kainuoja kelis kartus per vasaros sezoną keičiamos gėlės bei kitokie želdiniai...
Palaikus kremavus ir urną įdėjus į kolumbariumą, visų šių  kapo tvarkymo išlaidų galima išvengti - nebereikia statyti atskiro paminklo, sodinti gėlių ir visą vasarą rūpintis jų priežiūra.
Pasidomėjus, kiek šiuo metu Lietuvoje kainuoja urnos laikymas tokiame statinyje, sužinojome, jog vieno urnos vieta skirtinguose šalies kampeliuose skiriasi ne tik kaina, bet ir paties mokesčio taikymo principu. Štai pavyzdžiui Jonavos kolumbariume už vieną vietą savivaldybė nustatė 2,5 tūkst. litų vienkartinį mokestį. Kaune šis mokestis mažesnis – čia urnos laikymas 25 metams kainuoja 1,2 tūkst. litų, tačiau prie šios sumos dar yra privalomas ir vienkartinis vietos mokestis, siekiantis 1,8 tūkst. litų. Vilniuke esančiose privačiose Liepynės kapinėse kaina tokia pati kaip ir Kaune – 1,5 tūkst. litų, tačiau čia už kiekvienus metus dar imamas ir papildomas 60 litų mokestis. Vadinasi, per 25 metus, šiose kapinėse esančiame kolumbariume laikoma urna ją padėjusiems asmenims kainuos dar papildomus 1,5 tūkst. litų.
Tuo tarpu Kretingos politikai nusprendė, kad ši paslauga kretingiškiams turėtų būti teikiama nemokamai, todėl čia urna laikoma už dyką. Jų pavyzdžiu nori pasekti ir dalis Panevėžio miesto politikų, kur taip pat jau planuojamos kolumbariumo statybos.

Kremavimo „mada“ dar tik ateina į Jurbarką, tačiau greitai taps būtinybe
Ko gero, kiekvienas vienas iš mūsų pažįsta ne šeimą, kurie savo artimuosius ne laidojo, o kremavo.
Kad toks laidojimo būdas populiarėja Jurbarke, patvirtino ir įmonės „Ritualinės paslaugos“ savininkas Jonas Petroševičius. Jo teigimu, nors praėjusiais metais kremavimo paslaugas pasirinkusius jurbarkiečius buvo galima suskaičiuoti ant dviejų rankų pirštų, ateityje toks laidojimo būdas taps tikrai daug populiaresnis. J. Petroševičius sakė esąs tikras, jog kolumbariumo atsiradimas tokį žmonių pasirinkimą tik dar labiau pagreitins.
Kiekvienais metais Šilalės visuomenės sveikatos centro pateikiamoje metinėje sveikatos stebėsenos ataskaitoje nurodoma, jos Jurbarko rajone mirštamumas kasmet didėja ir yra vienas iš didžiausių visoje Tauragės apskrityje.
Augantys mirčių skaičiai, nors ir pamažu, tačiau grasina, jog metams bėgant naujų kapaviečių poreikis tik didės, o dar vienų kapinių Jurbarko mieste jau neplanuojama įrengti.
Jurbarko miesto civilinėse, arba taip vadinamose senosiose kapinėse, jau seniai nebeskiriama naujų kapaviečių, o laidojama tik senose kapavietėse, šalia artimųjų.
 Tiesa, keletas naujų kapaviečių senosiose miesto kapinėse dar bus formuojamos, tačiau tik toje kapinių dalyje, kur laidojami evangelikų tikėjimą išpažįstantys jurbarkiečiai.
Gražina Gadliauskienė sakė neseniai buvo susitikusi su evangelikų bažnyčios kunigu ir su juo diskutavo dėl galimybės šioje kapinių vietoje formuoti naujas kapavietes. Pasak vyr. architektės, ši religinė bendruomenė nėra didelė, todėl ir laidojamų asmenų yra kur kas mažiau nei katalikų.
Nors dar nėra aišku, kokio dydžio ir kelių vietų kolumbariumas bus statomas Jurbarke, Gražina Gadliauskienė sakė esanti tikra, jog pastačius tokį statinį naujosiose Jurbarko miesto kapinėse, kapaviečių būtų sutaupyta dar mažiausiai dvidešimčiai metų. 
Straipsnis  1 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Jurbarko mieste grįš tik viena žalia rodyklė

Jurbarko mieste grįš tik viena žalia rodyklė  2

Alkanas vagišius apšvarino prekybos centrą

Alkanas vagišius apšvarino prekybos centrą  2

Už nepilnamečių rūkymą – baudos

Už nepilnamečių rūkymą – baudos  3

Nuo Kauno link Jurbarko – puoselėjami naujo tilto  bei kelio tiesimo planai

Nuo Kauno link Jurbarko – puoselėjami naujo tilto bei kelio tiesimo planai  0

Elektrobusai atkeliauja į Tauragę. Jurbarkas žada neatsilikti

Elektrobusai atkeliauja į Tauragę. Jurbarkas žada neatsilikti  1

Skelbiami 2020 m. karo prievolininkų sąrašai: 18-23 m. jaunuoliai kviečiami pasitikrinti, ar pateko tarp šauktinių

Skelbiami 2020 m. karo prievolininkų sąrašai: 18-23 m. jaunuoliai kviečiami pasitikrinti, ar pateko tarp šauktinių  0

Nekilnojamojo turto vertinimas: atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus

Nekilnojamojo turto vertinimas: atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus  1

Sausio 13-osios rytą – atminimo žvakelės mokyklų languose

Sausio 13-osios rytą – atminimo žvakelės mokyklų languose  1

Įvertintas „Manvestos“ dėmesys socialiniams projektams – palaikykime kraštiečius!

Įvertintas „Manvestos“ dėmesys socialiniams projektams – palaikykime kraštiečius!  0

Dūmtraukiai liepsnoja ir daugiabučiuose, ir sodybose

Dūmtraukiai liepsnoja ir daugiabučiuose, ir sodybose  0

Eurui Lietuvoje penkeri. Kaip jums kainos?

Eurui Lietuvoje penkeri. Kaip jums kainos?  0

Nauji greičio matuokliai – ir Jurbarke

Nauji greičio matuokliai – ir Jurbarke  1

Jurbarko autobusų parkas įsigijo keturis naujus autobusus

Jurbarko autobusų parkas įsigijo keturis naujus autobusus  5

Skaičiuojate likusius mėnesius iki jūsų mažylis įžengs į pirmąją klasę? Kaip išvengti papildomo, nereikalingo streso

Skaičiuojate likusius mėnesius iki jūsų mažylis įžengs į pirmąją klasę? Kaip išvengti papildomo, nereikalingo streso  0

Trenerės Gražinos Girdžiuvienės išleistuvės

Trenerės Gražinos Girdžiuvienės išleistuvės  0

Siūlo galimybę sumąžinti sąskaitas už elektrą

Siūlo galimybę sumąžinti sąskaitas už elektrą  1

Varlaukio geležinkelio stoties laukia permainos

Varlaukio geležinkelio stoties laukia permainos  0

Grafike pavaizduotas centralizuotai tiekiamos šilumos kainos kitimas Kaune, Kauno rajone ir Jurbarke per pastaruosius penkerius metus (2015 – 2020 metų sausio mėnesiais), ct/kWh be PVM

Sausį centralizuotai tiekiamos šilumos kaina Jurbarke mažesnė, nei pernai  0

Pasinaudokite parama seniems ir taršiems biokuro katilams atnaujinti

Pasinaudokite parama seniems ir taršiems biokuro katilams atnaujinti  0

Išsiplėtė privačius interesus deklaruojančių asmenų ratas

Išsiplėtė privačius interesus deklaruojančių asmenų ratas  0

2019 metai Lietuvoje šilčiausi per visą meteorologinių stebėjimų istoriją!

2019 metai Lietuvoje šilčiausi per visą meteorologinių stebėjimų istoriją!  0

Tinkamiausios kaitlentės pasirinkimas: patarimai

Tinkamiausios kaitlentės pasirinkimas: patarimai  0

Legalios gyvūnų kapinės Kaune. Jos prižiūrimos ir palaidojimas jose kainuoja 50-70 eurų.

Jurbarkiečiai pageidauja kapinaičių savo augintiniams  2

Nemokami pietūs priešmokyklinukams nepasieks „Nykštuko“

Nemokami pietūs priešmokyklinukams nepasieks „Nykštuko“  1

Mūsų partneriai