Kiaulių maras žaibiškai išplito Jurbarko rajone

   
Straipsnis  1 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Chronologija tokia. Birželio 22 dieną, penktadienį kalbamės su Jurbarko VMVT viršininku Algirdu Pociumi apie naujus afrikinio kiaulių maro židinius, kurie apėmė beveik visą Jurbarko rajoną. Viruso nepaliestos liko tik Eržvilko, Smalininkų ir Viešvilės seniūnijos. Jurbarkų seniūnijoje esantis „Dainių“ kompleksas, galintis daugiausia nukentėti nuo AKM, kol kas nepateko į zoną, kurioje išvis draudžiamas bet kokių gyvūnų judėjimas. Kol kas. Įvykių sūkuryje A. Pocius negali ramiai kalbėtis – netyla skambučiai iš naujai rastų maro židinių. Tokia grandinė sukasi, kad nespėja atsakinėti į klausimus.

Naujausi židiniai aptikti Girdžių seniūnijoje, Pažėrų kaime, Šimkaičių seniūnijoje Graužų kaime. „Vakar vakare gauta informacija jau pasitvirtino, kad Graužuose aptiktas afrikinio kiaulių maro židinys. Reikia duoti informaciją ministerijai, dideliais žingsniais viskas eina“, – sako viršininkas. Jis chronologiškai pasakoja, kaip tai vyksta. Vienas židinys buvo aptiktas Raudonėnų kaime Raudonės seniūnijoje ūkininko A. D. kiaulidėje. Birželio 13 dieną jis suskubo nugaišusią kiaulę užkasti, nepranešęs nei ūkį prižiūrėjusiam veterinarui, nei VMVT Jurbarko skyriui. Pasak A. Pociaus, čia ir slypi didžiausia bėda – žmonės, auginantys kiaules, slepia apie jų kritimą, taip ir toliau platindami virusą. Apie kritusią kiaulę veterinarijos tarnyba sužinojo tik iš kaimynų. Ši buvo birželio 17 d. atkasta, paimti mėginiai išsiųsti į atitinkamas tarnybas Vilniuje.

Birželio 18 d. sulauktas atsakymas, kad kritęs gyvulys buvo užsikrėtęs AKM, ne tik pasėjo nerimą dėl išplitusios viruso zonos. Buvo imtasi skubių priemonių – sustabdytas žmonių ir gyvūnų, transporto priemonių judėjimas, įrengtas dezinfekcinis barjeras, sustatyti įspėjamieji ženklai,  teritorija aptverta specialia juosta, tvartai išpurškiami dezinfekcinėmis priemonėmis. Visas atliekų turinys užkasamas, dezinfekuota dar kartą. Minėtai kiaulei atlikus skrodimą nustatyta, jog ši buvo šerta nenuplikyta šviežia žole, o tai, pasak A. Pociaus, yra viena iš pagrindinių šioje ekstremalioje situacijoje esamų nusižengimų priežastis.

„Mes nuolat kartojam per įvairias informacines priemones, platinam skrajutes, seniūnai vis kartoja apie esančią katastrofišką padėtį. Jei ne žmonių aplaidumas ir abejingumas, dabar galėtume ramiau gyventi. Daug kam atrodo, kad šis virusas jų nepalies, bet situacija yra labai grėsminga. Kai kurie gyvūnai nedeklaruoti, vietiniai veterinarijos gydytojai net nežino apie jų egzistavimą. Tokius ūkininkus kviečiamės į tarnybą, taikom administracinių nusižengimų nuobaudas, drausminam“, – sako veterinarijos tarnybos viršininkas. Jis nespėja net vardinti ūkininkų, jei galima juos taip pavadinti, nevykdančių saugos reikalavimų.

Dar vienas AKM atvejis užfiksuotas birželio 19 dieną. Veterinarijos specialistai kviečiami į Pažėrų kaimą Girdžių seniūnijoje. Čia R. L. ūkyje taip pat randama nugaišusi kiaulė. Atvažiuoja du veterinarijos inspektoriai, privatus gydytojas. Viskas kartojasi – paimamas dar gyvos kiaulės kraujas. 21 dieną siunčiamas kraujas ištirti, 22 dieną nugaišina likusią. Vėl dezinfekuojamas tvartas, aptveriamas, sustabdomas židinys. A. Pociaus tvirtinimu, kiaulė irgi krito todėl, kad buvo šeriama žalia žole.

Graužuose situacija – panaši. Birželio 7 dieną čia ūkininkas įsigijo tris paršelius iš Raseinių rajono esančio Pramedžiavos kaimo. 14 dieną du nugaišo. Dvi kiaules jis pardavė gyvulių supirkėjui. Taip pat praneša ne patys ūkininkai, bet kaimynai, nes kritusieji yra užkasami. Lieka vienas gyvas ir 8 mėnesių kiaulė. Ir vėl pagal kaimynų iškvietimą atvyksta VMVT tarnybos specialistai. Paimami mėginiai, taikomi visi apribojimai. 8 mėnesių kiaulė ir vienas likęs  paršelis ištiriami. Birželio 22 dieną nustatytas AKM. Ūkiui taikomi visi apribojimai, šaldiklis užplombuojamas, likusios kiaulės, taip pat ir šaldiklyje laikyta jų mėsa, verčiami į duobę. „Šie ūkininkai nežinojo, kad pirko paršelius iš užkrėsto AKM ūkio. Bet, jei būtų laiku pranešę apie tai, jog du krito, situacija būtų lengviau suvaldoma. Tai jau kelintas atvejis, kai užsikrečia nuo pašarų, kurie neplikomi. Šiuo metu galima naudoti tik termiškai apdorotus pašarus. Mes randam skrandyje ir labai greiti nustatom, kuo buvo šerti gyvūnai. Turi būti įrengti dezomatai, keičiami batai, rūbai, negali būti jokių kontaktų su aplinkiniu pasauliu, mišku, turi būti užsandarinti langai, uždėti tinkleliai, kad kraujasiurbiai neprasiskverbtų“,  – sako A. Pocius.

Pasak jo, informacijos, kaip laikytis veterinarijos specialistų nurodytų taisyklių, yra labai daug. Visi kiaulių augintojai yra informuoti ir supažindinti. VMVT viršininkas pripažįsta, kad pačių žmonių sąmoningumo ir atsakomybės jausmo stoka leidžia daryti tokias klaidas.

Paskelbta ekstremali situacija visoje savivaldybėje

Jurbarko rajono ekstremalių situacijų komisija, reaguodama į šią situaciją, susirinko į skubų posėdį ir priėmė sprendimą išplėsti ekstremaliosios situacijos teritoriją ir visame Jurbarko rajone nuo 2018 m. birželio 26 d. iki atskiro nurodymo paskelbti ekstremaliąją situaciją. Ekstremaliosios situacijos operacijų vadovu paskirtas Algirdas Pocius, Jurbarko rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas-valstybinis veterinarijos inspektorius.

VMVT primena

Afrikinio kiaulių maro apsaugos ir priežiūros zonose yra taikomi afrikinio kiaulių maro kontrolės reikalavimai, patvirtinti Valstybinės maisto ir veterinarinės tarnybos direktoriaus 2003 m. lapkričio 10 d. įsakymu Nr. B1-892 „Dėl afrikinio kiaulių maro kontrolės reikalavimų patvirtinimo“:

1. kuo skubiau surašomi visi kiaulių ūkiai, esantys aukščiau išvardintose vietovėse (toliau – kiaulių ūkiai), ir sutikslinamas juose laikomų kiaulių skaičius;

2. draudžiamas kiaulių judėjimas ir vežimas viešaisiais arba privačiais keliais, išskyrus, kai tai būtina, ūkių aptarnavimo kelius, nebent tai leistų Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT);

3. draudžiamas kitų naminių gyvūnų judėjimas apsaugos zonoje, o priežiūros zonoje  per pirmąsias septynias dienas po priežiūros zonos nustatymo, be VMVT Jurbarko VMVT leidimo;

4. nedelsiant turi būti pranešama apie kiekvieną nugaišusią ar sergančią kiaulę VMVT Jurbarko VMVT ar įgaliotam veterinarijos gydytojui;

5. draudžiama išvežti kiaules iš kiaulių ūkių be VMVT Jurbarko VMVT leidimo;

6. draudžiama išvežti kiaulių spermą, kiaušialąstes ar embrionus iš kiaulių ūkių;

7. kiekvienas į kiaulių ūkį atvykstantis arba iš jo išvykstantis asmuo turi laikytis atitinkamų higienos reikalavimų, kad būtų sumažintas afrikinio kiaulių maro viruso išplitimo pavojus;

8. draudžiama išvežti mėšlą, srutas ir pakratus be VMVT Jurbarko VMVT leidimo;

9. draudžiama pašaliniams asmenims lankytis kiaulių ūkiuose be VMVT Jurbarko VMVT leidimo.

Rekomenduojami video:
Straipsnis  1 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Pasibaigus vilkų medžioklės sezonui – svarstymai, kad vilkų Lietuvoje per daug

Pasibaigus vilkų medžioklės sezonui – svarstymai, kad vilkų Lietuvoje per daug  0

Žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas prasidės gegužės 2 d. – ką galima padaryti jau dabar?

Žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas prasidės gegužės 2 d. – ką galima padaryti jau dabar?  0

Ryšių reguliavimo tarnyba: skaitmeninių sukčių metodai tobulėja

Ryšių reguliavimo tarnyba: skaitmeninių sukčių metodai tobulėja  0

Vienišo asmens išmoką gauna 230 tūkstančių žmonių: ji skiriama be prašymo

Vienišo asmens išmoką gauna 230 tūkstančių žmonių: ji skiriama be prašymo  0

Baudžiamųjų bylų dėl smurto artimoje aplinkoje skaičius nemažėja

Baudžiamųjų bylų dėl smurto artimoje aplinkoje skaičius nemažėja  0

VDI: darbuotojas neturėtų pradėti dirbti, kol neturi pasirašytos darbo sutarties

VDI: darbuotojas neturėtų pradėti dirbti, kol neturi pasirašytos darbo sutarties  0

Briedžiukas ir  bobausis

Miškuose – grybų loterija  0

Kultūros ministerija vietoj Kultūros dienos kviečia švęsti Pasaulinę meno dieną

Kultūros ministerija vietoj Kultūros dienos kviečia švęsti Pasaulinę meno dieną  0

Daugiabučiuose bus vykdoma legioneliozės prevencija termošoku

Daugiabučiuose bus vykdoma legioneliozės prevencija termošoku  1

Asociatyvi

Vaikų gynimo dienos minėjimas perkeliamas į gegužę  0

Kviečiama teikti kandidatūras Metų mokytojo premijai gauti

Kviečiama teikti kandidatūras Metų mokytojo premijai gauti  0

Miškas

Ar galima savo miške kirsti sausuolius?  0

Eitvydas Bingelis ir Dovilė Vainorė

Prekybos žmonėmis parduotuvė: šokiruojantis būdas atkreipti dėmesį į problemą  0

Ar tvarumas ir ekologiškumas yra tas pats?

Ar tvarumas ir ekologiškumas yra tas pats?  0

Atėjo laikas keisti padangas. Ką daryti su senosiomis?

Atėjo laikas keisti padangas. Ką daryti su senosiomis?  0

Policijos prevencinės priemonės šalies keliuose balandžio mėnesį

Policijos prevencinės priemonės šalies keliuose balandžio mėnesį  0

Žolės deginimo prevencija: ką svarbu padaryti šiandien?

Žolės deginimo prevencija: ką svarbu padaryti šiandien?  0

Asociatyvi

Pasikeitė geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainos  1

Sekmadienį pereisime prie vasaros laiko

Sekmadienį pereisime prie vasaros laiko  0

Pensijos tolsta, darbuotojai sensta. Laikas keisti požiūrį ir darbdaviams

Pensijos tolsta, darbuotojai sensta. Laikas keisti požiūrį ir darbdaviams  0

Draudžiama demonstruoti ir platinti nacistinius, komunistinius, totalitarinių ar autoritarinių režimų simbolius

Draudžiama demonstruoti ir platinti nacistinius, komunistinius, totalitarinių ar autoritarinių režimų simbolius  0

Laimingiausia pasaulio šalis – Suomija, Lietuvoje – laimingiausias jaunimas

Laimingiausia pasaulio šalis – Suomija, Lietuvoje – laimingiausias jaunimas  0

Sužinokite, kada už netvarkingus automobilius baudas galės išrašyti aplinkosaugininkai

Sužinokite, kada už netvarkingus automobilius baudas galės išrašyti aplinkosaugininkai  0

Sudalyvauti nuotoliniuose VMI praktiniuose seminaruose dar ne vėlu – registruotis jau galima ir balandžio mėnesiui

Sudalyvauti nuotoliniuose VMI praktiniuose seminaruose dar ne vėlu – registruotis jau galima ir balandžio mėnesiui  0

Mūsų partneriai