Kiaulių maras žaibiškai išplito Jurbarko rajone

   
Straipsnis  1 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Chronologija tokia. Birželio 22 dieną, penktadienį kalbamės su Jurbarko VMVT viršininku Algirdu Pociumi apie naujus afrikinio kiaulių maro židinius, kurie apėmė beveik visą Jurbarko rajoną. Viruso nepaliestos liko tik Eržvilko, Smalininkų ir Viešvilės seniūnijos. Jurbarkų seniūnijoje esantis „Dainių“ kompleksas, galintis daugiausia nukentėti nuo AKM, kol kas nepateko į zoną, kurioje išvis draudžiamas bet kokių gyvūnų judėjimas. Kol kas. Įvykių sūkuryje A. Pocius negali ramiai kalbėtis – netyla skambučiai iš naujai rastų maro židinių. Tokia grandinė sukasi, kad nespėja atsakinėti į klausimus.

Naujausi židiniai aptikti Girdžių seniūnijoje, Pažėrų kaime, Šimkaičių seniūnijoje Graužų kaime. „Vakar vakare gauta informacija jau pasitvirtino, kad Graužuose aptiktas afrikinio kiaulių maro židinys. Reikia duoti informaciją ministerijai, dideliais žingsniais viskas eina“, – sako viršininkas. Jis chronologiškai pasakoja, kaip tai vyksta. Vienas židinys buvo aptiktas Raudonėnų kaime Raudonės seniūnijoje ūkininko A. D. kiaulidėje. Birželio 13 dieną jis suskubo nugaišusią kiaulę užkasti, nepranešęs nei ūkį prižiūrėjusiam veterinarui, nei VMVT Jurbarko skyriui. Pasak A. Pociaus, čia ir slypi didžiausia bėda – žmonės, auginantys kiaules, slepia apie jų kritimą, taip ir toliau platindami virusą. Apie kritusią kiaulę veterinarijos tarnyba sužinojo tik iš kaimynų. Ši buvo birželio 17 d. atkasta, paimti mėginiai išsiųsti į atitinkamas tarnybas Vilniuje.

Birželio 18 d. sulauktas atsakymas, kad kritęs gyvulys buvo užsikrėtęs AKM, ne tik pasėjo nerimą dėl išplitusios viruso zonos. Buvo imtasi skubių priemonių – sustabdytas žmonių ir gyvūnų, transporto priemonių judėjimas, įrengtas dezinfekcinis barjeras, sustatyti įspėjamieji ženklai,  teritorija aptverta specialia juosta, tvartai išpurškiami dezinfekcinėmis priemonėmis. Visas atliekų turinys užkasamas, dezinfekuota dar kartą. Minėtai kiaulei atlikus skrodimą nustatyta, jog ši buvo šerta nenuplikyta šviežia žole, o tai, pasak A. Pociaus, yra viena iš pagrindinių šioje ekstremalioje situacijoje esamų nusižengimų priežastis.

„Mes nuolat kartojam per įvairias informacines priemones, platinam skrajutes, seniūnai vis kartoja apie esančią katastrofišką padėtį. Jei ne žmonių aplaidumas ir abejingumas, dabar galėtume ramiau gyventi. Daug kam atrodo, kad šis virusas jų nepalies, bet situacija yra labai grėsminga. Kai kurie gyvūnai nedeklaruoti, vietiniai veterinarijos gydytojai net nežino apie jų egzistavimą. Tokius ūkininkus kviečiamės į tarnybą, taikom administracinių nusižengimų nuobaudas, drausminam“, – sako veterinarijos tarnybos viršininkas. Jis nespėja net vardinti ūkininkų, jei galima juos taip pavadinti, nevykdančių saugos reikalavimų.

Dar vienas AKM atvejis užfiksuotas birželio 19 dieną. Veterinarijos specialistai kviečiami į Pažėrų kaimą Girdžių seniūnijoje. Čia R. L. ūkyje taip pat randama nugaišusi kiaulė. Atvažiuoja du veterinarijos inspektoriai, privatus gydytojas. Viskas kartojasi – paimamas dar gyvos kiaulės kraujas. 21 dieną siunčiamas kraujas ištirti, 22 dieną nugaišina likusią. Vėl dezinfekuojamas tvartas, aptveriamas, sustabdomas židinys. A. Pociaus tvirtinimu, kiaulė irgi krito todėl, kad buvo šeriama žalia žole.

Graužuose situacija – panaši. Birželio 7 dieną čia ūkininkas įsigijo tris paršelius iš Raseinių rajono esančio Pramedžiavos kaimo. 14 dieną du nugaišo. Dvi kiaules jis pardavė gyvulių supirkėjui. Taip pat praneša ne patys ūkininkai, bet kaimynai, nes kritusieji yra užkasami. Lieka vienas gyvas ir 8 mėnesių kiaulė. Ir vėl pagal kaimynų iškvietimą atvyksta VMVT tarnybos specialistai. Paimami mėginiai, taikomi visi apribojimai. 8 mėnesių kiaulė ir vienas likęs  paršelis ištiriami. Birželio 22 dieną nustatytas AKM. Ūkiui taikomi visi apribojimai, šaldiklis užplombuojamas, likusios kiaulės, taip pat ir šaldiklyje laikyta jų mėsa, verčiami į duobę. „Šie ūkininkai nežinojo, kad pirko paršelius iš užkrėsto AKM ūkio. Bet, jei būtų laiku pranešę apie tai, jog du krito, situacija būtų lengviau suvaldoma. Tai jau kelintas atvejis, kai užsikrečia nuo pašarų, kurie neplikomi. Šiuo metu galima naudoti tik termiškai apdorotus pašarus. Mes randam skrandyje ir labai greiti nustatom, kuo buvo šerti gyvūnai. Turi būti įrengti dezomatai, keičiami batai, rūbai, negali būti jokių kontaktų su aplinkiniu pasauliu, mišku, turi būti užsandarinti langai, uždėti tinkleliai, kad kraujasiurbiai neprasiskverbtų“,  – sako A. Pocius.

Pasak jo, informacijos, kaip laikytis veterinarijos specialistų nurodytų taisyklių, yra labai daug. Visi kiaulių augintojai yra informuoti ir supažindinti. VMVT viršininkas pripažįsta, kad pačių žmonių sąmoningumo ir atsakomybės jausmo stoka leidžia daryti tokias klaidas.

Paskelbta ekstremali situacija visoje savivaldybėje

Jurbarko rajono ekstremalių situacijų komisija, reaguodama į šią situaciją, susirinko į skubų posėdį ir priėmė sprendimą išplėsti ekstremaliosios situacijos teritoriją ir visame Jurbarko rajone nuo 2018 m. birželio 26 d. iki atskiro nurodymo paskelbti ekstremaliąją situaciją. Ekstremaliosios situacijos operacijų vadovu paskirtas Algirdas Pocius, Jurbarko rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas-valstybinis veterinarijos inspektorius.

VMVT primena

Afrikinio kiaulių maro apsaugos ir priežiūros zonose yra taikomi afrikinio kiaulių maro kontrolės reikalavimai, patvirtinti Valstybinės maisto ir veterinarinės tarnybos direktoriaus 2003 m. lapkričio 10 d. įsakymu Nr. B1-892 „Dėl afrikinio kiaulių maro kontrolės reikalavimų patvirtinimo“:

1. kuo skubiau surašomi visi kiaulių ūkiai, esantys aukščiau išvardintose vietovėse (toliau – kiaulių ūkiai), ir sutikslinamas juose laikomų kiaulių skaičius;

2. draudžiamas kiaulių judėjimas ir vežimas viešaisiais arba privačiais keliais, išskyrus, kai tai būtina, ūkių aptarnavimo kelius, nebent tai leistų Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT);

3. draudžiamas kitų naminių gyvūnų judėjimas apsaugos zonoje, o priežiūros zonoje  per pirmąsias septynias dienas po priežiūros zonos nustatymo, be VMVT Jurbarko VMVT leidimo;

4. nedelsiant turi būti pranešama apie kiekvieną nugaišusią ar sergančią kiaulę VMVT Jurbarko VMVT ar įgaliotam veterinarijos gydytojui;

5. draudžiama išvežti kiaules iš kiaulių ūkių be VMVT Jurbarko VMVT leidimo;

6. draudžiama išvežti kiaulių spermą, kiaušialąstes ar embrionus iš kiaulių ūkių;

7. kiekvienas į kiaulių ūkį atvykstantis arba iš jo išvykstantis asmuo turi laikytis atitinkamų higienos reikalavimų, kad būtų sumažintas afrikinio kiaulių maro viruso išplitimo pavojus;

8. draudžiama išvežti mėšlą, srutas ir pakratus be VMVT Jurbarko VMVT leidimo;

9. draudžiama pašaliniams asmenims lankytis kiaulių ūkiuose be VMVT Jurbarko VMVT leidimo.

Straipsnis  1 komentarų
Reklama: skelbimai

Rekomenduojame perskaityti

Švęskime Lietuvos valstybės atkūrimo dieną – renginiai prasideda!

Švęskime Lietuvos valstybės atkūrimo dieną – renginiai prasideda!  0

Meno mokykla metus pradėjo atsinaujinusi

Meno mokykla metus pradėjo atsinaujinusi  0

Kalnėnų gyventojai gatvių rekonstrukcijai reikalauja didesnės kontrolės

Kalnėnų gyventojai gatvių rekonstrukcijai reikalauja didesnės kontrolės  0

Jurbarko gimnazistai šimtadienį šventė „aerouoste“

Jurbarko gimnazistai šimtadienį šventė „aerouoste“  0

Kūno kultūros ir sporto centre – nauja specialistė

Kūno kultūros ir sporto centre – nauja specialistė  0

Spauda nemirė – bent vieną leidinį prenumeruoja kas penktas lietuvis

Spauda nemirė – bent vieną leidinį prenumeruoja kas penktas lietuvis  0

Reportažas iš reido: policija patikrino 130-ies vairuotojų blaivumą

Reportažas iš reido: policija patikrino 130-ies vairuotojų blaivumą  4

Neseniai įsikūrusi plovykla PUTOK jurbarkiečiams siūlo naujovių

Neseniai įsikūrusi plovykla PUTOK jurbarkiečiams siūlo naujovių  2

Dovana Jurbarko neįgaliesiems – naujas mikroautobusas

Dovana Jurbarko neįgaliesiems – naujas mikroautobusas  2

Geriausių basučių paieškos: abėcėlė

Geriausių basučių paieškos: abėcėlė  1

Daugiabučių laiptinių kodai naujiems pensijų nešiotojams apsunkino darbą

Jurbarko senjorų pensijos pusnyse neįstrigo  0

Savivaldybėje darbuojasi Specialių tyrimų tarnyba

Savivaldybėje darbuojasi Specialių tyrimų tarnyba  6

Mažąją kultūros sostinę šiemet turi ir Jurbarkas. Sveikinimai vadžgiriečiams!

Mažąją kultūros sostinę šiemet turi ir Jurbarkas. Sveikinimai vadžgiriečiams!  0

Esant ekstremalioms vairavimo sąlygoms galima mokinių į mokyklas nevežti

Esant ekstremalioms vairavimo sąlygoms galima mokinių į mokyklas nevežti  1

Jurbarkiečių PRIORITETAI renkantis šildymą – PIGIAI IR PATOGIAI

Jurbarkiečių PRIORITETAI renkantis šildymą – PIGIAI IR PATOGIAI  2

Finansavimas skirtas ir Jurbarko PSPC

Rajono pirminės sveikatos priežiūros įstaigoms – šimtatūkstantinė parama  1

Laisvės gynėjams pagerbti – visuotinė akcija ir renginiai

Laisvės gynėjams pagerbti – visuotinė akcija ir renginiai  0

Gyventojai, kuriems bus reikalingi į aikšteles atvežti naudoti tinkami daiktai, galės atvažiuoti į DASA ir nemokamai pasiimti juos naudojimui. Jurbarko rajono savivaldybės didžiųjų atliekų surinkimo aikštelės adresas: Statybininkų g. 4E, Jurbarkas.

Gruodį Jurbarko rajone pradėta pakartotinai naudoti atliekas  0

Džiugi naujiena Jurbarko gyventojams – atsidarė „Antėja laboratorija“!

Džiugi naujiena Jurbarko gyventojams – atsidarė „Antėja laboratorija“!  3

Kalėdinio parkelio kūrėjams – padėka už miestui dovanotą grožį

Kalėdinio parkelio kūrėjams – padėka už miestui dovanotą grožį  1

VRK kviečia gyventojus dalyvauti nuotraukų konkurse

VRK kviečia gyventojus dalyvauti nuotraukų konkurse  0

Panemunės pilyje  – kalėdinių puokščių konkurso apdovanojimai

Panemunės pilyje – kalėdinių puokščių konkurso apdovanojimai  0

Astrologė Lolita Žukienė

Sėkmės horoskopas 2019-iesiems – geltonosios žemės Kiaulės metams  1

2019-ųjų naujovės sveikatos srityje

2019-ųjų naujovės sveikatos srityje  5

Mūsų partneriai