Kam Jurbarke rūpi daugiabučių renovacija

Straipsnis  7 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Tikriausiai visi dar atsimena, kaip prieš keletą metų nemažai Jurbarko daugiabučių stovėjo apstatyti pastoliais, vienas po kito nušvito vienodai įstiklintais balkonais, fasadai nusidažė pastelinėmis spalvomis, o gyventojai nelabai žinojo, ar džiaugtis sumažėjusiomis sąskaitomis už šildymą ir šiluma butuose, ar dejuoti dėl remonto darbų nepatogumų ir jų kainų. Tačiau jau keletą metų šio vaizdo mieste nebeišvysi – daugiabučių renovacijos tempai ne tik akivaizdžiai lėtėja, bet, regis, ir visai sustojo.

Vasario 27 dieną savivaldybės Finansų, biudžeto ir rajono plėtros komitetui Infrastruktūros ir turto skyriaus vedėja Jolanta Šeflerienė pristatė informaciją apie daugiabučių namų renovacijos vykdymą Jurbarko rajono savivaldybėje, kurios klausantis beliko džiaugtis, kad komiteto posėdis vyko nuotoliniu būdu – ko gero, tik dėl to diskusijos dalyviai apsiribojo pakeltu tonu ir siūlymais pasigėdyti.

Posėdžio stop kadras

Renovuota mažiau nei pusė miesto daugiabučių

Kaip teigiama pateiktoje informacijoje, 2012–2015 metais Jurbarke renovuota 12 daugiabučių namų Dariaus ir Girėno, Kęstučio, M. Valančiaus, Kranto, Gedimino, Žemaitės ir V. Kudirkos gatvėse. Tąkart statytojas (darbų užsakovas) buvo savivaldybės administracija.

Po to programa buvo perduota kuruoti Būsto energijos taupymo agentūrai (BETA), o Jurbarke ją administruoti pradėjo UAB „Jurbarko komunalininkas“. Kiekvienais metais Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) skelbdavo kvietimus teikti paraiškas daugiabučių gyvenamųjų namų renovacijai. Paskelbus pirmąjį kvietimą Jurbarke 2015–2016 metais renovuota 10 namų Dariaus ir Girėno, Kauno, K. Donelaičio, Lauko, Gedimino ir Žemaitės gatvėse, paskelbus antrąjį, 2015–2017 metais – jau 14 namų Dariaus ir Girėno, Kauno, Kranto, M. Valančiaus, P. Cvirkos, Vytauto Didžiojo, Vasario 16-osios, Gedimino ir Kęstučio gatvėse. Pagal trečiąjį kvietimą 2017 metais renovuotas 1 daugiabutis Gedimino gatvėje, pagal ketvirtąjį, 2018–2019 metais – 5  daugiabučiai Dariaus ir Girėno, Kauno bei Kęstučio gatvėse ir netgi už Jurbarko miesto ribų – Klausučių kaime, pagal penktąjį 2020 metais  – 2 daugiabučiai Kęstučio gatvėje, pagal šeštąjį 2020–2021 metais – 3 namai Kauno ir Kęstučio gatvėse ir pagal septintąjį kvietimą 2022 metais – 1 namas Kauno gatvėje.

Kaip suskaičiavome, iš viso nuo 2012 metų iki dabar Jurbarko rajone (negalime rašyti mieste, prisiminę namą Klausučiuose) renovuoti 48 daugiabučiai gyvenamieji namai.

Renovacija tampa nepatraukli

Pagal priešpaskutinįjį, aštuntąjį, kvietimą, paraišką renovacijai yra pateikęs vienas namas Kęstučio gatvėje, jau pasirašyta valstybės paramos sutartis. Pagal šio kvietimo sąlygas reikalaujama pasiekti ne mažesnę kaip B pastato energinio naudingumo klasę. Valstybės parama – 30 proc., kai kurios priemonės remiamos daugiau. Lengvatinis kreditas išduodamas su 3 proc. metinėmis palūkanomis penkeriems metams, o jei paskola imama ilgesniam laikui, po penkerių metų mokamos su banku sutartos palūkanos.

Pasirodo, kad į pabaigą eina ir devintojo kvietimo terminas, pagal kurio sąlygas dalyvauti renovacijoje panoro vieno daugiabučio namo Vytauto Didžiojo gatvėje gyventojai. Šio kvietimo sąlygos, pasak vedėjos, dar griežtesnės – reikalaujama po renovacijos pasiekti pastato A energinio naudingumo klasę, o tiek valstybės paramos dydis, tiek lengvatinio kredito ėmimo galimybės tokios pat, kaip ir ankstesniajame kvietime. „Tam, kad pasiektum A energetinio naudingumo klasę, reikia išgriauti pusę namo“, – pastebėjo J. Šeflerienė, pridūrusi, kad reikėtų išgriauti ir apšiltinti pirmojo aukšto grindis, jei name nėra rūsio, taip pat būtina pakeisti visus vamzdynus, stovus, o tuo pačiu – ir klozetus, kriaukles bei vonias.

Taigi, reikalavimai dideli, valstybės paramos procentas mažėja, todėl šie kvietimai, vedėjos nuomone, yra nepatrauklūs gyventojams.

Pasak jos, APVA, matydama, kad renovacija ne tik Jurbarke, bet ir visoje šalyje nedidina tempų, svarsto galimybę diferencijuoti finansavimo sąlygas, paramos dydį susiejant su norima pasiekti pastato energetinio naudingumo klase: A klasei – 40 proc., B – 30 proc., C – 20 proc.

Nerenovuotų daugiabučių dar daug

Pasak J. Šeflerienės, Jurbarke dar nerenovuoti 48 daugiabučiai namai, kuriuos administruoja UAB „Jurbarko komunalininkas“, daliai iš jų buvo parengti investiciniai projektai, tačiau dėl įvairių priežasčių (nesutiko dalis gyventojų, namas turėjo skolų, todėl bankas nesutiko išduoti kredito ir pan.) jie liko neįgyvendinti.

Tiesa, nerenovuotų daugiabučių Jurbarke esama ir daugiau – komiteto nariams vedėja pateikė ir dar vieną sąrašą – 9 daugiausia daugiabučių namų savininkų bendrijų administruojamus namus, kuriems 2014 metais taip pat buvo parengti investiciniai projektai, tačiau jų gyventojai renovacijos atsisakė.

„Iš viso yra parengti virš 20 investicinių projektų, galbūt kai atsiras kas nors naujo, pasikeis finansavimo sąlygos, vėl bus galima kviesti gyventojus į susirinkimus ir aiškinti renovacijos naudą, ir vėl siūlyti namui eiti į kažkurią tai renovacijos programą“, – optimistiškai savo pristatymą baigė Infrastruktūros ir turto skyriaus vedėja.

Apie tai, kad daugiabučiai stovi ne tik Jurbarke ir kad juos, miesteliuose ir kaimuose stovinčius, taip pat reikėtų renovuoti, svarstant informaciją tebuvo užsiminta tik prabėgomis. Šių namų galimai iki šiol niekas ir neskaičiavo.

Unitazų keisti nereikia

Pasipylus komiteto narių klausimams ir pastebėjimams, posėdžio atmosfera pradėjo kaisti. TS-LKD frakcijos seniūnas Daivaras Rybakovas nesutiko su teiginiu, kad pasiekti A pastato energinio naudingumo klasei reikia keisti unitazus, kriaukles ir čiaupus, pasak jo, tam užtenka pakeisti vamzdynus, o santechniniai įrenginiai gali likti seni. Jo nuomone, tokiais pasakymais skyriaus vedėja atbaido gyventojus nuo renovacijos.

Pasirodo, kad skyriaus vedėja, teikusi informaciją komitetui, žino toli gražu ne viską: ji negalėjo atsakyti į klausimą, kiek Jurbarko rajone yra daugiabučių namų ir koks procentas jų yra renovuoti, kas, išskyrus UAB „Jurbarko komunalininkas“ direktoriaus pavaduotoją būsto priežiūrai Vytautą Stulgaitį, sprendžia su renovacija susijusius klausimus Jurbarko rajone.

Be to, paaiškėjo, kad Infrastruktūros ir turto skyriuje, kurio nuostatuose įrašyta, kad šis skyrius „užtikrina valstybės ir savivaldybės paramos renovuojant ir modernizuojant daugiabučius namus programos vykdymą; konsultuoja rajono gyventojus daugiabučių namų administravimo klausimais, bendrijų pirmininkus valstybės ir savivaldybės paramos teikimo, modernizuojant ir renovuojant daugiabučius namus, klausimais“, jau pusantrų metų nėra už tai atsakingo darbuotojo. Po komiteto posėdžio apie tai užklausus Jurbarko rajono savivaldybės administraciją, gautas atsakymas, kad šio specialisto „etatas yra laisvas nuo 2022 m. lapkričio 29 d. Laikinai šias pareigas ėjęs darbuotojas dirbo nuo 2022 m. gruodžio 9 d. iki 2023 m. birželio 28 d. Administracija skelbė konkursus šioms pareigoms užimti 2023 m. rugpjūčio 29 d. ir 2023 m. lapkričio 6 d., bet konkursai neįvyko, nes negauta pretendentų prašymų dalyvauti atrankoje. Šiuo metu yra rengiami dokumentai naujo konkurso paskelbimui“.

Reikalinga ir gyventojų atsakomybė

Komiteto posėdžio atmosfera vis labiau kaito. Pasipiktinimą tuo, kad savivaldybės administracijos skyrius visiškai nusiima bet kokią atsakomybę už renovacijos eigą rajone reiškė ne tik opozicijos atstovas Petras Vainauskas, bet ir daugumai priklausantis Vidmantas Juzėnas. Komiteto pirmininkas Gražvydas Ažna tiesiai paklausė skyriaus vedėjos, ar už renovaciją Jurbarko rajone atsako tik UAB „Jurbarko komunalininkas“. „Taip“, – atsakė J. Šeflerienė, taip pat paneigusi, kad už tai yra atsakinga savivaldybės administracija.

Paradoksalu, kad skyriaus vedėjos ginti stojo opozicijos atstovas socialdemokratas Raimundas Bastys, priminęs, kad už daugiabučių namų renovaciją tiesiogiai neturėtų būti atsakingi nei savivaldybės administracija, nei „Komunalininkas“, nes tai yra butų savininkų, namo bendraturčių atsakomybė, kurie ir turėtų rodyti interesą, o „Komunalininkas“ ir administracija turėtų būti tik pagalbininkai, sprendžiant šituos klausimus ir teikti siūlymus, variantus, galimybes ir panašiai“.

Renovacija stoja visoje Lietuvoje

„Mūsų laiko“ pakalbintas UAB „Jurbarko komunalininkas“ direktoriaus pavaduotojas būsto priežiūrai Vytautas Stulgaitis sutiko, kad jis dabar yra likęs bene vienintelis asmuo rajone, užsiimantis daugiabučių renovacijos klausimais. Tiesa, tik šalia pagrindinio darbo, kaip ir kiti „Jurbarko komunalininko“ darbuotojai.

V. Stulgaitis atkreipė dėmesį, kad savivaldybės tarybos sprendimais UAB „Jurbarko komunalininkas“ yra paskirtas administruoti renovacijos projekto įgyvendinimą, taigi jo darbas prasideda pasirašius valstybės paramos sutartį. Iki to laiko turi būti atlikta nemažai kitų darbų, parengtas investicinis planas, kurio rengimo paslaugas turi nupirkti ir jį užsakyti savivaldybė. V. Stulgaitis pripažino, kad bendradarbiavimas su savivaldybės administracija stringa, nes Infrastruktūros ir ūkio skyriuje jau kuris laikas nėra atsakingo darbuotojo.

Direktoriaus pavaduotojas pastebėjo, kad renovacijos procesai stoja visoje Lietuvoje, ne tik Jurbarko rajone. Pasak jo, jei kituose rajonuose dar galima pamatyti statybininkus, plušančius prie renovuojamo daugiabučio, tai greičiausiai bus namai, patekę į ankstesnius, 2020–2022 metų, renovacijos etapus, darbai kuriuose dėl kažkokių priežasčių užsitęsė.

Patyrusiam specialistui kelia didelių abejonių ir APVA paskelbto paskutinio kvietimo renovacijai reikalavimas pastatuose pasiekti A energinio naudingumo klasę. Pasak jo, senos statybos namuose tai beveik neįmanoma, tokia klasė pasiekiama tik naujai statomuose pastatuose.

V. Stulgaitis taip pat pasiūlė atkreipti dėmesį ir į dabarties aktualijas, kai dėl karo Ukrainoje gyventojai jaučiasi nesaugiai ir būsto renovacija šiuo metu tikrai nėra jų prioritetas. „Vieną dieną kalbame apie priedangų daugiabučių namų rūsiuose įrengimą, o kitą dieną bandome įtikinti tų pačių daugiabučių gyventojus renovacijos nauda“, – pastebėjo V. Stulgaitis.

Gyventojus baido kainos

Dviejų daugiabučių namų savininkų bendrijų, „Draugystė“ (Algirdo g. 14) ir „Žilvitis“, pirmininkė Janina Rybakovienė „Mūsų laikui“ sakė, kad gyventojai su renovacija nesutinka, nes ši kainuotų antra tiek, kiek kainuoja butas. Pasak pirmininkės, visiškai renovuojant pastatą reikia apšiltinti fasadus ir stogą, pakeisti vamzdynus ir visą elektros instaliaciją. O kainos labai sukilusios, tad dėl finansinių reikalų gyventojai ir nesutinka, nes daugiabučiuose namuose daugiausiai gyvena pensininkai bei gaunantys mažas pajamas žmonės. Dar viena problema, pasak pirmininkės, kad viename iš jos prižiūrimų namų yra du butai, kurių savininkai jau perduoti antstoliams dėl skolų už komunalines paslaugas, o kai yra skolininkų, nelabai ir gali namo renovuoti.

Rekomenduojami video:
Straipsnis  7 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

„Tele2“ pristato eSIM paslaugą „Apple“ laikrodžiams: siūlo išskirtinėmis sąlygomis

„Tele2“ pristato eSIM paslaugą „Apple“ laikrodžiams: siūlo išskirtinėmis sąlygomis  0

Kaip užtikrinti katės gyvenimo ilgaamžiškumą?

Kaip užtikrinti katės gyvenimo ilgaamžiškumą?  0

Baigus mokyklą reikėtų nepamiršti pasirūpinti sveikatos draudimu

Baigus mokyklą reikėtų nepamiršti pasirūpinti sveikatos draudimu  0

Dirbtinis intelektas sugeneruotas DI

ChatGPT naudojimas darbe: produktyvumo įrankis ar papildomos rizikos?  0

Komisija priėmė saugaus eismo sprendimus, tačiau vienas iš jų atidėtas kitam posėdžiui

Komisija priėmė saugaus eismo sprendimus, tačiau vienas iš jų atidėtas kitam posėdžiui  0

Rinkimuose į Europos Parlamentą  daugiausiai jurbarkiečių rinkosi socialdemokratus

Rinkimuose į Europos Parlamentą daugiausiai jurbarkiečių rinkosi socialdemokratus  0

Asociatyvi.

Finansiniai sukčiai nesnaudžia. Kaip atpažinti naujas apgavystės schemas  1

Ką daryti įkandus šuniui ir kaip to išvengti

Ką daryti įkandus šuniui ir kaip to išvengti  1

Lietuvių kalbos egzamino temos: apie vaizduotę, kraštutinimus, intymumą ir muziką

Lietuvių kalbos egzamino temos: apie vaizduotę, kraštutinimus, intymumą ir muziką  1

Šienavimo ir želdinių tvarkymo ypatumai: kaip išsaugoti paukščius ir laukinius žvėris

Šienavimo ir želdinių tvarkymo ypatumai: kaip išsaugoti paukščius ir laukinius žvėris  1

Birželis – policijos vykdomos prevencinės priemonės

Birželis – policijos vykdomos prevencinės priemonės  2

VšĮ Šilalės ligoninė ieško gydytojų

VšĮ Šilalės ligoninė ieško gydytojų  0

Hidrauliniai bandymai birželį: kada ir kiek laiko nebus karšto vandens

Hidrauliniai bandymai birželį: kada ir kiek laiko nebus karšto vandens  0

Daugiau saugiklių azartiniams lošimams žmonių saugumui

Daugiau saugiklių azartiniams lošimams žmonių saugumui  0

Ministerija primena: eidami į vaistinę įsigyti receptuose išrašytų vaistų nepamirškite asmens dokumento

Ministerija primena: eidami į vaistinę įsigyti receptuose išrašytų vaistų nepamirškite asmens dokumento  0

Kas šeštas lietuvis prie vairo yra sėdęs išgėręs

Kas šeštas lietuvis prie vairo yra sėdęs išgėręs  0

Prasideda laikraščio „Mūsų laikas“ prenumerata antrajam 2024 metų pusmečiui!

Prasideda laikraščio „Mūsų laikas“ prenumerata antrajam 2024 metų pusmečiui!  1

Jurbarkiečių pamėgtuose paplūdimiuose maudytis saugu

Jurbarkiečių pamėgtuose paplūdimiuose maudytis saugu  0

Svajojate apie ramų ir atpalaiduojantį laiką prie jūros? Turime puikią naujieną!

Svajojate apie ramų ir atpalaiduojantį laiką prie jūros? Turime puikią naujieną!  0

Vairuotojai kviečiami pasitikrinti sveikatą: labiausiai suklusti turėtų 30-mečiai ir 65-mečiai

Vairuotojai kviečiami pasitikrinti sveikatą: labiausiai suklusti turėtų 30-mečiai ir 65-mečiai  0

Nedarbingumo pažymėjimus galės išduoti slaugytojai ir akušeriai

Nedarbingumo pažymėjimus galės išduoti slaugytojai ir akušeriai  0

Europos tamsiąją medunešę bitę siūloma įrašyti į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą

Europos tamsiąją medunešę bitę siūloma įrašyti į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą  0

Asociatyvi

Už šunų nepriežiūrą, ir lojimą – baudos  0

Kaip elgtis miškuose, nesukeliant gaisro pavojaus

Kaip elgtis miškuose, nesukeliant gaisro pavojaus  2

Mūsų partneriai