Kaip nepaprastosios padėties įvedimas palies Lietuvos gyventojų kasdienybę

Straipsnis  1 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Nuo šių metų lapkričio 10 d. 00:00 iki gruodžio 9 d. 00:00 pasienio ruože prie Lietuvos sienos su Baltarusija ir 5 kilometrų į valstybės gilumą nuo jo bei užsieniečių apgyvendinimo vietose ir 200 metrų aplink juos įvedama nepaprastoji padėtis. Vidaus reikalų ministerijos pranešime atsakoma į pagrindinius gyventojams kylančius klausimus. 

. Kas yra nepaprastoji padėtis ir kodėl ji įvedama?

Nepaprastoji padėtis įvedama pirmą kartą Lietuvos istorijoje. Ši priemonė yra būtina siekiant suvaldyti neteisėtos migracijos krizę, kurią sukėlė įvykiai Baltarusijos ir Lenkijos pasienyje, nes tokia grėsmė reali ir Lietuvos pasienyje. Be to, matomos sąsajos su neramumų kurstymu neteisėtų migrantų apgyvendinimo vietose ir pasienio teritorijose kelia pavojų visuomenės rimčiai. Nepaprastosios padėties įvedimo tikslas – užkardyti galimas grėsmes, kylančias dėl migrantų antplūdžio.

Kiek laiko truks nepaprastoji padėtis?

Nepaprastoji padėtis truks vieną mėnesį, t. y. iki 2021 m. gruodžio 9 d. 00:00 val.

Kiek kilometrų apima pasienio ruožas?

Pagal Valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymą pasienio ruožas – iki 5 km pločio teritorija.

Kur įvedama nepaprastoji padėtis?

Pagal Valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymą pasienio ruožas – iki 5 km pločio teritorija nuo išorinės Lietuvos sienos. Siūloma nepaprastąją padėtį įvesti Lietuvos pasienio su Baltarusija ruože ir papildomai 5 km pločio teritorijoje į šalies gilumą.

5 km atstumu nuo Lietuvos–Baltarusijos sienos (t. y. pasienio ruože) judėti bus galima tik su Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (VSAT) išduodamais leidimais. Asmenims, gyvenantiems šiame ruože ir turintiems nekilnojamojo turto, leidimų nereikės, tačiau būtina su savimi turėti asmens tapatybę įrodantį dokumentą ir gyvenamosios vietos deklaracijos pažymėjimą ar nekilnojamo turto nuosavybės dokumentus.

Kokie pagrindiniai nauji įpareigojimai ar ribojimai atsiranda gyventojams, kurių namai yra 200 m atstumu nuo migrantų centrų?

Gyventojams didelių nepatogumų nekils, tačiau ribojama susirinkimų laisvė šioje teritorijoje, taip pat numatomas draudimas pakeisti nuolatinę gyvenamąją vietą nepaprastosios padėties laikotarpiu, deklaruojant ją nepaprastosios padėties teritorijoje.

Ar galima bus patekti į nepaprastosios padėtie zoną?

Patekti į pasienio zoną bus galima tik su VSAT išduodamais leidimais. Asmenims, gyvenantiems šiame ruože ir turintiems nekilnojamojo turto, leidimų nereikės, tačiau rekomenduojama turėti asmens tapatybę įrodantį dokumentą ir gyvenamosios vietos deklaracijos pažymėjimą ar nekilnojamo turto nuosavybės dokumentus. Patekimas į kitą nepaprastosios situacijos zoną – 5 km pločio nuo pasienio ruožo į šalies gilumą esančią teritoriją – neribojamas, tačiau šioje zonoje galimi patikrinimai, siekiant nustatyti neteisėtų migrantų gabenimą. Dėl patekimo į apgyvendinimo objektus, kuriuose paskelbta nepaprastoji padėtis, taikomos jų veiklą reglamentuojančios taisyklės.

Ar vietos gyventojams reikės turėti leidimus patekti ar judėti teritorijoje, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis?

Ne, leidimų gyventojams nereikės, tačiau privaloma su savimi turėti asmens tapatybę įrodantį dokumentą ir gyvenamosios vietos deklaracijos pažymėjimą ar nekilnojamo turto nuosavybės dokumentus.

Kaip galima gauti leidimą patekti į teritoriją, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis?

Leidimas judėti reikalingas tik 5 km atstumu nuo Lietuvos–Baltarusijos sienos esančioje pasienio zonoje, į šią teritoriją neribojamai patekti galės tik šioje teritorijoje gyvenantys asmenys ir asmenys joje turintys nekilnojamojo turto. Kiti asmenys patekti į šią teritoriją galės tik gavę VSAT leidimą. Dėl patekimo į apgyvendinimo objektus, kuriuose paskelbta nepaprastoji padėtis, taikomos tų objektų veiklą reglamentuojančios taisyklės.

Kokios priežastys leistų žmonėms prašyti VSAT leidimo atvykti į teritoriją, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis?

Asmenys, kurie nėra nepaprastosios padėties teritorijos pasienio zonos gyventojai ir neturi joje nekilnojamojo turto, patekti į šią zoną galės tik turėdami svarbią priežastį. Kiekvienas atvejis bus vertinamas individualiai.

Ar galima bus lankyti gimines, gyvenančius pasienio zonoje?

Svarbu akcentuoti, kad nors pasienyje susidariusi padėtis ir yra kontroliuojama, tačiau kelia saugumo rizikų, taip pat būtina užtikrinti netrukdomą pareigūnų darbą saugant sieną, todėl rekomenduojama susilaikyti nuo 

Ar galės lankytis Nevyriausybinės organizacijos (NVO) teritorijoje, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis?

Jei NVO norės patekti į pasienio zoną, turės gauti Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) leidimą. Patekti į kitas teritorijas leidimas nereikalingas. Dėl patekimo į užsieniečių apgyvendinimo objektus, kuriuose paskelbta nepaprastoji padėtis, taikomos tų objektų veiklą reglamentuojančios taisyklės.

Ar bus galima važiuoti į sanatoriją Druskininkuose?

Taip, bus galima. Leidimas judėti reikalingas tik 5 km atstumu nuo Lietuvos–Baltarusijos sienos esančioje zonoje.

Ar nebus ribojamas krovinių eismas?

Krovinių eismas ribojamas nebus.

Ar galima bus vykti į sodybą, esančią pasienio zonoje?

Galima, jei turimi jos nuosavybės dokumentai ir esama jos savininku arba jei gautas VSAT leidimas. Tačiau svarbu akcentuoti, kad nors pasienyje susidariusi padėtis ir yra kontroliuojama, tačiau kelia saugumo rizikų, taip pat būtina užtikrinti netrukdomą pareigūnų darbą saugant sieną, todėl rekomenduojama susilaikyti nuo nebūtinų kelionių.

Kokie dokumentai reikalingai asmeniui, norinčiam įrodyti, kad jis gyvena teritorijoje, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis?

Rekomenduojama turėti asmens tapatybę įrodantį dokumentą ir gyvenamosios vietos deklaracijos pažymėjimą ar nekilnojamo turto nuosavybės dokumentus.

Ar teritorijoje, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis, gali būti ribojamas mobilusis ar interneto ryšys?

Šis ribojimas galėtų būti taikomas tik neteisėtiems migrantams, esantiems apgyvendinimo vietose, siekiant užtikrinti Seimo nutarimo „Dėl nepaprastosios padėties įvedimo“ 2 straipsnio 1 punkto nuostatų įgyvendinimą.

Ar galima organizuoti viešuosius, kultūrinius, privačius renginius, susirinkimus teritorijoje, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis?

Seimo nutarime „Dėl nepaprastosios padėties įvedimo“ numatytas susirinkimų draudimas teritorijose, kuriose įvesta nepaprastoji padėtis. Susirinkimas šiame kontekste suprastinas tik atsižvelgiant į Susirinkimų įstatyme pateiktą sampratą, kad tai taikus asmenų susibūrimas, skirtas jų pažiūroms ir viešajai nuomonei laisvai reikšti ir asmenybės pilietinio aktyvumo raiškai visuomenėje ir valstybėje užtikrinti. Atsižvelgiant į tai, draudžiami tik susirinkimai, patenkantys į Susirinkimų įstatymo draudimų taikymo sritį, kiti renginiai nėra draudžiami.

Ar bus galima patekti pas gydytoją / notarą ir kt.?

Priklausomai nuo teritorijos, į kurią norima patekti, taikomi skirtingi reikalavimai. Norint patekti į pasienio ruožą, VSAT leidimas reikalingas, kitur leidimas nereikalingas. Išduodant leidimus, dėl kiekvieno atvejo bus sprendžiama individualiai, tačiau bus būtina turėti tą atvejį pagrindžiančius dokumentus.

Ar galės vykti suplanuoti kultūriniai renginiai Šalčininkų ir Eišiškių miestuose?

Taip, suplanuoti renginiai, jeigu tai nėra susirinkimai, galės vykti.

Ar į Šalčininkų rajono savivaldybės teritoriją (Šalčininkų miestą) galės atvykti iš anksto pakviestos delegacijos iš Lenkijos Respublikos bendradarbiavimo klausimams aptarti?

Taip, delegacijos galės atvykti, tačiau turės gauti leidimus. Atsižvelgus į susidariusią padėtį, raginame susilaikyti nuo nebūtinų kelionių ir nukelti vizitus.

Ar Lietuvos piliečiai galės išvykti į Baltarusiją trumpalaikių kelionių, pavyzdžiui, aplankyti tėvų?

Taip, Lietuvos piliečiai, kurie turės visus reikalingus dokumentus sienai kirsti (pvz.: vizą, išvykimo priežastį nurodančius dokumentus), galės išvykti, tačiau VSAT sargybos vyresnysis kiekvieną atvejį vertins individualiai. Nors pasienyje susidariusi padėtis ir yra kontroliuojama, tačiau kelia saugumo rizikų, taip pat būtina užtikrinti netrukdomą pareigūnų darbą saugant sieną, todėl rekomenduojama susilaikyti nuo nebūtinų kelionių.

Pagal Vidaus reikalų ministerijos ir LRT. inf.

Straipsnis  1 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Kompensacijos už augintinio ženklinimą atsimuša į biurokratinę sieną

Kompensacijos už augintinio ženklinimą atsimuša į biurokratinę sieną  1

Renginiuose uždarose erdvėse privaloma dėvėti respiratorius

Renginiuose uždarose erdvėse privaloma dėvėti respiratorius  0

ADVENTUR parodoje Jurbarkas – po GYVYBĖS medžiu

ADVENTUR parodoje Jurbarkas – po GYVYBĖS medžiu  0

Ligoninių pertvarka piktina Jurbarko rajono gydytojus: liks operacijos, kurias galėtų atlikti ir beždžionės

Ligoninių pertvarka piktina Jurbarko rajono gydytojus: liks operacijos, kurias galėtų atlikti ir beždžionės  6

Ilginamas mobilaus tyrimų punkto Jurbarke darbo laikas

Ilginamas mobilaus tyrimų punkto Jurbarke darbo laikas  0

Atnaujinama izoliacijos tvarka: trukmė mažinama iki savaitės

Atnaujinama izoliacijos tvarka: trukmė mažinama iki savaitės  0

Gyventojai suskubo ženklinti augintinius – artėja svarbus terminas

Gyventojai suskubo ženklinti augintinius – artėja svarbus terminas  0

Asociattyvi

Seimas nepritarė kasmetiniam automobilių taršos mokesčiui  0

Medienos granulės: krosnelė ir jos naudojimas

Medienos granulės: krosnelė ir jos naudojimas  0

Pagrindinės automobilių dalys ir kaip jas išsirinkti?

Pagrindinės automobilių dalys ir kaip jas išsirinkti?  0

Medinės durys ir kaip tinkamai jas prižiūrėti?

Medinės durys ir kaip tinkamai jas prižiūrėti?  0

Policijos viršininkas iššūkius pasitinka su stipriai atsinaujinusiu kolektyvu

Policijos viršininkas iššūkius pasitinka su stipriai atsinaujinusiu kolektyvu  8

VšĮ „Žaliasis regionas“ direktorė Gaiva Mačiulaitienė ir transporto vadybininkė Aušra Juciuvienė

2022 metais planuojami nauji viešojo transporto maršrutai  2

Įsigaliojo draudimas žvejoti masalui naudojant žuvelę

Įsigaliojo draudimas žvejoti masalui naudojant žuvelę  0

Į vėjo parką Skirsnemunėje – apie 90 mln. eurų investicijų

Į vėjo parką Skirsnemunėje – apie 90 mln. eurų investicijų  0

Informacija dėl kalėdinių eglučių surinkimo

Informacija dėl kalėdinių eglučių surinkimo  0

Fondas 2021 metais verslams skyrė rekordišką sumą – 22,2 tūkst. Eur

Fondas 2021 metais verslams skyrė rekordišką sumą – 22,2 tūkst. Eur  2

Investuok mažiau, tačiau uždirbk daugiau. Kur juda verslininkai?

Investuok mažiau, tačiau uždirbk daugiau. Kur juda verslininkai?  1

Sausio mėnesį planuojamos vykdyti eismo dalyvių kontrolės priemonės

Sausio mėnesį planuojamos vykdyti eismo dalyvių kontrolės priemonės  0

Internete parduodami rajono apdovanojimo ženklai

Internete parduodami rajono apdovanojimo ženklai  1

Kvietimas suskubti norintiems itin spartaus interneto kaime

Kvietimas suskubti norintiems itin spartaus interneto kaime  0

SAM informuoja apie Galimybių paso pakeitimus nuo gruodžio 28 d.

SAM informuoja apie Galimybių paso pakeitimus nuo gruodžio 28 d.  0

Savame miške eglutę galima kirsti be leidimo, tačiau ne bet kurią

Savame miške eglutę galima kirsti be leidimo, tačiau ne bet kurią  0

Pratęsiamas naujų pirmosios pagalbos rinkinių vairuotojams terminas

Pratęsiamas naujų pirmosios pagalbos rinkinių vairuotojams terminas  0

Mūsų partneriai