Iš paskaitos sugrįžus: vaikų ydos – jų tėvų klaidos

Straipsnis  0 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Žinojimas išlaisvina, padeda geriau pažinti save, aiškiai įvardinti savo ir vaikų problemas, įsivertinti save kaip tėvus. Ypač tai svarbu auginantiems paauglius, kurie jau žengia pirmuosius žingsnius į suaugusiųjų gyvenimą – su visomis iš to išplaukiančiomis rizikomis ir pasekmėmis. Tėvystės universitetų nėra, tad labai praverčia paskaitos, kuriose galima sužinoti, kas yra svarbu paaugliams, kaip jie jaučiasi, kokį pasaulį mato bei tuo pačiu pasitikrinti, kiek mes, tėvai, apie juos žinome ir, svarbiausia, ar geri tėvai esame ar buvome. Tokią galimybę turėjo jurbarkiečiai, auginantys paauglius, geras tris šeštadienio, gegužės 14 dienos, valandas praleidę nemokamoje paskaitoje apie lytiškumo ugdymą bei paauglystę. Šią nemokamą paskaitą organizavo Jurbarko visuomenės sveikatos biuro komanda, pakvietusi į Jurbarką jaunus, kvalifikuotus specialistus, patyrusius lektorius: apie paauglystės iššūkius, rizikas, problemas pasakojo lektorius Martynas Asakavičius, akušerė lektorė Goda Šedvilaitė-Intė ir medicinos bei socialinių mokslų daktarė Nijolė Liobikienė.

Susirinkusieji tėveliai, tarp kurių didžioji dauguma buvo mamos, išgirdo tai, kas paprastai pasakojama paaugliams mokyklose – tokios paskaitos organizuojamos visoje Lietuvoje. Paaugliai sužino ne tik apie savo besikeičiančio kūno fiziologiją, lytinio gyvenimo rizikas, bet ir išmoksta įvertinti savo psichologinę bei emocinę sveikatą, kas didžiąja dalimi priklauso nuo tėvų. Būtent gimdytojai yra tas saugumo garantas, tie svarbiausi kertiniai akmenys, padedantys savo vaikams išlaikyti pusiausvyrą ir klojantys pamatus į sėkmingą gyvenimą. Apgailestaujama, kad dažnai nutinka ir taip, kad tėvai ne tik nepadeda savo vaikams, bet dar ir pakenkia, žaloja, turint omeny įvairias prievartos formas.

Dabartiniams paaugliams atvirai ir konkrečiai pasakojama ir jie jau žino, kada merginoms prasideda ir baigiasi vaisingumas, ką reikia žinoti vaikinams apie anksti pradedamo lytinio gyvenimo rizikas – pabrėžiant, kad yra įvairiausių apsisaugojimo priemonių, bet visada išlieka tikimybė pastoti. Kartu su lektoriais aptariama, kada užsimezga žmogaus gyvybė, kada susiformuoja visi naujos gyvybės vidaus organai. Supažindinama ir su lytiškai plintančiomis ligomis, ką svarbu žinoti ir suaugusiems, paauglių tėvams – kad būtų išvengta gimdos kaklelio vėžio, reikia profilaktiškai pasitikrinti. Aptariamos ir abortų pasekmės – anot ekspertų, tai anksčiau ar vėliau neišvengiamai sugrįžta neigiamomis psichologinėmis pasekmėmis.

Patyčių priežastys – šeimoje

Plačiai aptartas ir patyčių klausimas. Pasirodo, dažniausiai tai yra menkos vaiko savivertės išdava, kuomet susikaupusias negatyvias mintis, emocijas atsineša į mokyklą, gatvę, socialines medijas. Anot lektorių, patyčių priežasčių taip pat reikia ieškoti vaiko šeimoje. Paaiškėjo, kad daugėja paauglių, kurių tėvai gyvena atskirai – tendencija, kad tokių išsiskyrusių šeimų daugėja, kas išmuša vaikams pagrindą iš po kojų. Mama ir tėtis yra du kertiniai akmenys, kurie ir padeda vaikui išlaikyti pusiausvyrą visomis prasmėmis. Patyčios yra skaudulys. Įvairios apklausos rodo, kad didžioji dauguma paauglių yra bent kartą patyrę stiprias patyčias, tuo pačiu pripažindami, kad bent kartą ir patys yra tyčiojęsi iš kitų. Neseniai atliktas tyrimas parodė, kad didžioji dalis paauglių patyčias patiria būtent mokykloje, kuomet smurtauja kiti vaikai. Antroje vietoje nurodomas smurtas, patiriamas iš mokyklos administracijos, mokytojų, gatvėje. Konstatuojama, kad gana nemažas procentas paauglių nurodo patyčias patiriantys iš savo tėvų. Aukos tampa smurtautojais, sako ekspertai lektoriai, primindami, kad prie paauglio elgesio gali prisidėti ir aplinka, socialiniai tinklai. 

Nuo tėčio priklauso ir dukros ateitis

Menkas savęs vertinimas yra problema – ateinama su tuo į paauglystę. Paprašyti tyliai save įvertinti balų sistemoje nuo 0 iki 10, dauguma paauglių sau parašo šešetą – merginos dažniausiai nepatenkintos savo išvaizda, o vaikinai – elgesiu. Tokia menka savivertė nėra gerai, bet yra išeitis. Mokslininkai kartoja paprastą tiesą, kurią reikia žinoti tėvams – vaikus reikia mylėti besąlygiška meile, be jokių sąlygų, kad „aš tavimi rūpinuosi, ir tu turi priimti mano sąlygas“. Vaikas turi jausti, kad jis yra mylimas ne už kažką. Rūpintis vaiku, domėtis, kaip jam sekasi. Jei nepavyko užmegzti to ryšio, visada galima bandyti savo klaidas ištaisyti – užtenka gero žodžio, apsikabinimo.

Ir dar svarbu prisiminti, kad tėčiai yra labai svarbūs ne tik berniukams, bet ir mergaitėms. Berniukai iš tėčių mokosi ryžtingumo, rūpestingumo, nebijoti priimti sprendimus, suklysti, nes tėtis visada padės. Mergaitėms reikia tėčio dėmesio, rūpesčio, kad jos galėtų pasitikėti vyrais, kad nereikėtų to dėmesio ieškoti ir dažnai nusivilti jau suaugus. Ryšio su tėčiais trūksta. Lektoriai, lankydamiesi mokyklose ir bendraudami su paaugliais pastebi, kad didžioji dauguma paauglių, jei ir yra užmezgę glaudesnį ryšį, tai greičiausiai su mama. Tėčiai vaikų auklėjime dažnai lieka nuošaly.

Lektorių patarimas vienas – niekada neabejoti vaikų meile, o vaikai visada turi žinoti ir jausti, kad jūs esate tie, kurie visada išties pagalbos ranką. Taigi reikia tik vieno – besąlygiškos meilės.

Straipsnis  0 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Nuo šiandien ūkininkai jau gali išsiimti leidimus lengvatiniams gazoliams

Nuo šiandien ūkininkai jau gali išsiimti leidimus lengvatiniams gazoliams  0

Liepos mėnesį vykdomos prevencinės priemonės

Liepos mėnesį vykdomos prevencinės priemonės  0

Pamirštas Jurbarko tiltas pagaliau sulaukė tvarkytojų

Pamirštas Jurbarko tiltas pagaliau sulaukė tvarkytojų  1

Asociatyvi

Rekomendacijos kaip saugoti sveikatą kaitros metu  0

Gydytoja akušerė-ginekologė Justina Kačerauskienė (kairėje) ir gydytoja akušerė-ginekologė Vilma Čepulienė

Gydytojų akušerių-ginekologų konsultacijos – Jurbarko ligoninėje  2

Pateikė rekomendacijas dėl Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietų

Pateikė rekomendacijas dėl Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietų  0

Policijos pareigūnai įspėja – sukčiavimų nemažėja, o šiuo metu populiariausios tokios schemos:

Policijos pareigūnai įspėja – sukčiavimų nemažėja, o šiuo metu populiariausios tokios schemos:  0

Nuotekas tvarkau ir vandenį išgaunu individualiai: dažniausiai užduodami klausimai

Nuotekas tvarkau ir vandenį išgaunu individualiai: dažniausiai užduodami klausimai  0

Mero Skirmanto Mockevičiaus kvietimu, gegužės 27 dieną rajone  lankėsi LR socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, viceministras Martynas Šiurkus. Prisijungė ir kraštietis Seimo narys Ričardas Juška. Svečiai iš Vilniaus savivaldybės mažojoje salėje susitiko su savivaldybės suburta komanda, koordinuojančia pagalbą karo pabėgėliams iš Ukrainos. Tą dieną svečiai lankėsi ir Vadžgiryje, Jurbarko r. viešojoje bibliotekoje, Smalininkuose, kur turėjo progą pabendrauti su ukrainiečiais, vietiniais savanoriais.

Susitikime su ministre įvardintas didžiausias rajono skaudulys  0

Tauragės miesto gimtadienyje vieningai suskambėjo apskrities Dainų šventė

Tauragės miesto gimtadienyje vieningai suskambėjo apskrities Dainų šventė  0

CARITAS SKELBIA HUMANITARINĖS PAGALBOS UKRAINOS ŽMONĖMS RINKIMO AKCIJĄ

CARITAS SKELBIA HUMANITARINĖS PAGALBOS UKRAINOS ŽMONĖMS RINKIMO AKCIJĄ  0

Aplinkosauginis projektas „Mes rūšiuojam. Vasara“ kviečia mažinti atliekas bendruomeniškai

Aplinkosauginis projektas „Mes rūšiuojam. Vasara“ kviečia mažinti atliekas bendruomeniškai  0

Birželį kelių policijos pareigūnų vykdomos prevencinės priemonės

Birželį kelių policijos pareigūnų vykdomos prevencinės priemonės  1

Turite gerų nenaudojamų daiktų – dalinkitės jais, užuot kaupę savo sandėliukuose

Turite gerų nenaudojamų daiktų – dalinkitės jais, užuot kaupę savo sandėliukuose  0

Jurbarke lankysis Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė

Jurbarke lankysis Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė  4

VERT paaiškino, kaip pasirinkti elektros tiekėją, kad netektų permokėti

VERT paaiškino, kaip pasirinkti elektros tiekėją, kad netektų permokėti  0

Vyriausybė pritarė, kad medžiotojams būtų privaloma apdrausti civilinę atsakomybę

Vyriausybė pritarė, kad medžiotojams būtų privaloma apdrausti civilinę atsakomybę  0

Asociatyvi

VMI: jurbarkiečiai už praėjusius metus dar nesumokėjo beveik 144,4 tūkst. eurų GPM  2

Iniciatyva šalies savivaldybėse „Kas man priklauso“

Iniciatyva šalies savivaldybėse „Kas man priklauso“  0

Esminiai Kelių eismo taisyklių pakeitimai nuo 2022 m. birželio 1 d.

Esminiai Kelių eismo taisyklių pakeitimai nuo 2022 m. birželio 1 d.  0

Aktyviau ginkluojasi bei mokosi šaudyti ne tik vyrai, bet ir moterys

Aktyviau ginkluojasi bei mokosi šaudyti ne tik vyrai, bet ir moterys  0

VMI priminimų sulauks ir nedeklaravusieji pajamų, ir nepateikusieji turto deklaracijų

VMI priminimų sulauks ir nedeklaravusieji pajamų, ir nepateikusieji turto deklaracijų  1

Seimas įteisino galimybę mirusiojo pelenus, išpildant jo valią, išbarstyti jūroje ir upėse

Seimas įteisino galimybę mirusiojo pelenus, išpildant jo valią, išbarstyti jūroje ir upėse  0

Orai šaltės ir daugumoje rajonų prognozuojamas lietus

Orai šaltės ir daugumoje rajonų prognozuojamas lietus  0

Mūsų partneriai