Apie moterų pavardes plačiau. Kodėl pritarta -ė, bet nepritarta -a

Straipsnis  5 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) siekia, kad kalba ne skaldytų, bet jungtų visuomenę. Todėl stengiasi išklausyti visas visuomenės grupes ir išgirsti jų siūlymus. Kalbant apie asmenvardžius pasakytina, kad pavardės yra vienas iš ryškiausių tautinio tapatumo ženklų. Per kelis šimtmečius susiklosčiusioje pavardžių sistemoje moterų pavardės – išvestinės, sudarytos vyriškos pavardės pagrindu; grįžtant prie tarpukario Lietuvos – su šeiminį statusą žyminčiomis priesagomis. Vyriška pavardė, kaip pamatinis giminės asmenvardis, turi visas gramatines galūnes: -as, -a, -ia, -ė, -is, -us, -ius. Moterų pavardės, ar su priesaga, ar be jos, turi galūnę -ė. Kodėl dėl -ė pritarta, bet dėl -a – ne?

Seimo narės Ievos Pakarklytės 2023 m. sausio 6 d. Kalbos komisijai adresuotame rašte siūloma įteisinti lietuvių moterų pavardes su galūne -a, kai vyro pavardės baigmuo yra -a (pvz., vyr. Stoma ir mot. Stoma, vyr. Razma ir mot. Razma). Kol kas vienintelis Seimo narės argumentas šiam pokyčiui buvo neva „sudaromos diskriminacinės sąlygos, kai tam tikriems asmenims yra leidžiama galimybė pasirinkti pavardės darybą, tuo tarpu kitiems asmenims ši galimybė yra ribojama“. Turėta omenyje, kad daroma išimčių, kai šeimoje (giminėje) yra išlaikoma moterų pavardė su galūne -a pagal kitos, ne lietuvių, kalbos taisykles (Čaika, Diuba, Rajevskaja, Freiberga ir kt.). Seimo narei ir buvo atsakyta, kad kitose kalbose yra kitokių dėsningumų ir kitokių moterų pavardžių baigmenų, ir tai yra natūralus dalykas, nekeliantis nuostabos ir nesudarantis sąlygų diskriminacijai. Todėl plėsti būdų ir keisti nutarimo nenumatoma.

Tačiau VLKK neuždaro durų svarstymams, jei rastųsi daugiau kultūrinių argumentų, būtų atlikta išsami poreikio analizė. Sistemos pokyčiai dažniausiai sulaukia aštrių nevienareikšmių visuomenės reakcijų. Kadangi mūsų visuomenė nėra vienasluoksnė, vieniems naujas sprendimas atrodo parankus, o kitiems visai nepriimtinas. Taip nutiko ir 2003 metais Kalbos komisijai greta tradicinių priesaginių, šeiminį statusą žyminčių pavardžių su priesagomis -ienė, -uvienė ir -aitė, -ytė, -utė, -(i)ūtė, įteisinus šeiminio statuso nerodančias moterų pavardžių formas vien su galūne -ė, plg.: vyr. Alekna – mot. Aleknienė, Aleknaitė ar Aleknė; Jablonskis – Jablonskienė, Jablonskaitė ar Jablonskė; Lapėnas – Lapėnienė, Lapėnaitė ar Lapėnė; Baltrus – Baltrienė, Baltrutė ir Baltrė. Kai kurie šaipėsi, kai kurios džiaugėsi. Svarbu pabrėžti, kad patvirtintas, rodos, naujas moterų pavardžių darybos būdas iš tiesų savas, lietuviškas, prikeltas iš užmaršties. XVII a. bažnytinėse krikšto registracijos knygose kai kada krikštijamos mergaitės pavardė buvo rašoma su priesaga -aitė (Raudaitė), o suaugusi ta pati moteris jau vadinama Raudė. Tokios moterų pavardžių darybos paliudijimų išliko tarmėse: vyras, pavyzdžiui, turi pavardę Naudžiūnas, o moteris – Naudžiūnė. VLKK tokį būdą įteisino kaip oficialų.

Taigi, nors galūnės -a ir -ė rodo gramatinę moteriškąją giminę ir tas leidžia puikiai skirti vyrų ir moterų vardus, pvz.: Jovita ir Jovitas, Aldona ir Aldonas, Birutė ir Birutis, tačiau pavardžių lauke yra kitaip: Burba, Varna, Abišala ir taip pat Lapė, Lingė, Zubė, Žuvelė pirmiausia atpažįstamos kaip vyrų (giminės) pavardės. Taip pat iš moters pavardės formos nesunkiai atpažįstame, kuri lietuviška: Kovalevska, Kovalevskaja ar Kovalevskė; Petkevič, Petkeviča ar Petkevičė. Šiuo atveju svarbu ne pavardės etimologinė kilmė, o daryba (etimologiniu požiūriu didžioji lietuvių pavardžių dalis ne baltiškos kilmės). Nebūdingų lietuvių kalbai moterų pavardžių formų tuo tarpu nutarta į taisykles netraukti, o tarp piliečių pavardžių pasitaikančios įvairios moterų pavardžių formos atspindi ir tautinę šalies gyventojų įvairovę, ir istorijos posūkius (kas gimęs tremtyje, kas išeivijoje, kas grįžęs su užsienine pavarde). Nė vienai tradicijai neužkertamas kelias, kartu neabejotina, koks yra savas.

Primename, kodėl ieškota nepriesaginio moterų pavardžių darybos būdo. Dėl to, kad moters pavardės su priesagomis parodo jų šeiminį statusą, vyrų pavardės – nerodo ir tai galėtų sudaryti nelygias galimybes, pavyzdžiui, įsidarbinant. Todėl 2003 m. Moterų ir vyrų lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba rekomendavo Kalbos komisijai nustatyti tokį moterų pavardžių darybos variantą, kuris „neteiktų galimos informacijos apie jų vedybinį statusą“.

Kalbos komisijai įteisinus nepriesaginį moterų pavardžių darybos būdą su galūne -ė galimybė susidaryti diskriminacijos sąlygoms panaikinta. Tokiu darybos būdu gali pasinaudoti tiek ištekėjusi moteris, tiek tėvai – suteikdami pavardę dukrai. Visuomenėje gausu pavyzdžių, kai aukštas pareigas užima tiek moterys, turinčios pavardę su priesaga -ienė, pvz.: Degutienė, Juknevičienė, Navickienė, tiek pavardes su priesagomis -aitė, -ytė, -utė, -(i)ūtė, pvz.: Grybauskaitė, Šimonytė, o pastaruoju laiku ir su nepriesaginės darybos pavarde – Skaistė, ir kitos, savo tautinės kalbos, pavarde – Dobrowolska. Be to, nors nėra dažnos, bet galimos ir dvigubos pavardės, pvz., Morkūnaitė-Mikulėnienė. Akivaizdu, kad pasirinkimo daug. Svarbu paminėti, kad tuokiantis moteriai nėra privalu atsisakyti savos pavardės. Atsižvelgiant į tai, kad pavardė – giminės asmenvardis, keliaujantis iš kartos į kartą dešimtmečiais ir šimtmečiais, tais gyvenimo momentais, kai svarstoma, ar priimti sutuoktinio pavardę, ar pakeisti prigimtinę savo giminės į vyro, patartina pasidomėti, kokios moterų pavardės toje giminėje. Naują pavardę priimti su pagarba.

 

Parengė Aurelija Baniulaitienė, Aistė Pangonytė

Rekomenduojami video:
Straipsnis  5 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Prasideda sulos sezonas – ką svarbu žinoti

Prasideda sulos sezonas – ką svarbu žinoti  0

Kaip atpažinti psichologinį smurtą darbe?

Kaip atpažinti psichologinį smurtą darbe?  0

Lietuva vienijasi gerumui – šiandien prasideda „Maisto banko“ akcija

Lietuva vienijasi gerumui – šiandien prasideda „Maisto banko“ akcija  0

Lietuvos Respublikos Seimo narys Ričardas Juška sveikina su Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena

Lietuvos Respublikos Seimo narys Ričardas Juška sveikina su Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena  0

Mantas Bendžius

Tarp „Auksinių scenos kryžių“ nominantų – jurbarkiškis Mantas Bendžius  0

Jurbarko savivaldybės kandidatų į merus lemiama dvikova: Skirmantas Mockevičius prieš Daivarą Rybakovą

Jurbarko savivaldybės kandidatų į merus lemiama dvikova: Skirmantas Mockevičius prieš Daivarą Rybakovą  14

Kovo mėnesį – eismo dalyvių elgesio kelyje kontrolės priemonės

Kovo mėnesį – eismo dalyvių elgesio kelyje kontrolės priemonės  0

Kovo 8 d. vyks Jurbarko politinių kalinių ir tremtinių sąjungos ataskaitinis susirinkimas

Kovo 8 d. vyks Jurbarko politinių kalinių ir tremtinių sąjungos ataskaitinis susirinkimas  2

Baigėsi vilkų medžioklės sezonas

Baigėsi vilkų medžioklės sezonas  0

mother_and_baby_184098

Darbo kodekso pakeitimai auginantiems vaikus iki 3 metų  0

Tas prakeiktas nuolankumas, arba kuo skiriasi didmiesčio ir provincijos žiūrovas

Tas prakeiktas nuolankumas, arba kuo skiriasi didmiesčio ir provincijos žiūrovas  2

Tamsioji interneto pusė: priklausomybė nuo ekranų, patyčios ir sukčiavimai

Tamsioji interneto pusė: priklausomybė nuo ekranų, patyčios ir sukčiavimai  0

Mobilusis telefonas kelyje

Mobilusis telefonas kelyje  1

Pelenai. Kaip panaudoti arba kaip išmesti?

Pelenai. Kaip panaudoti arba kaip išmesti?  0

Rudenį vairuotojai galės įsigyti naujo dizaino numerio ženklus su Vyčiu

Rudenį vairuotojai galės įsigyti naujo dizaino numerio ženklus su Vyčiu  1

Paskutinė galimybė užsiprenumeruoti žurnalą „Jurbarko laikas“ šiems, 2023 metams

Paskutinė galimybė užsiprenumeruoti žurnalą „Jurbarko laikas“ šiems, 2023 metams  0

Laikinai uždaromas iš Statybininkų g. iki Statybininkų g. 2D Jurbarke privažiavimas

Laikinai uždaromas iš Statybininkų g. iki Statybininkų g. 2D Jurbarke privažiavimas  0

Migracijos departamento vardu prisidengę sukčiai bando rinkti duomenis apie Ukrainos karo pabėgėlius

Migracijos departamento vardu prisidengę sukčiai bando rinkti duomenis apie Ukrainos karo pabėgėlius  0

Lietuvoje bus dar daugiau vėjo elektrinių: Jurbarko rajone suprojektuota 11, planuojamos dar 3

Lietuvoje bus dar daugiau vėjo elektrinių: Jurbarko rajone suprojektuota 11, planuojamos dar 3  0

Krašto apsaugos ministerija paskelbė šių metų šauktinių sąrašus

Krašto apsaugos ministerija paskelbė šių metų šauktinių sąrašus  0

Sausį vykdomos respublikinės prevencinės eismo dalyvių kontrolės priemonės

Sausį vykdomos respublikinės prevencinės eismo dalyvių kontrolės priemonės  0

Nepaleisdami nė vieno fejerverko, padarysite daug gerų darbų

Nepaleisdami nė vieno fejerverko, padarysite daug gerų darbų  5

Asociatyvi

VERT Jurbarko rajono gyventojams nustatė geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo kainas  1

Asociatyvi

Taryba patvirtino žemės mokesčio tarifus: nenuskriaudė nei rinkėjų, nei savęs  0

Mūsų partneriai