2027-ieji paskelbti Lidijos Meškaitytės metais
Lietuvos Respublikos Seimas 2027-uosius paskelbė miniatiūros meistrės Lidijos Meškaitytės metais.
Už nutarimą, kuriuo 2027-ieji paskelbti poeto, diplomato Oskaro Milašiaus, Palaimintojo arkivyskupo Jurgio Matulaičio ir Lietuvos ir Šventojo Sosto konkordato bei trijų nepalūžusių moterų Dalios Grinkevičiūtės, Lidijos Meškaitytės ir Liūnės Sutemos metais, spalio 15 d. vieningai balsavo 97 posėdyje dalyvavę parlamentarai.
2027 m. sukanka 150 metų, kai gimė poetas, diplomatas ir rašytojas Oskaras Milašius, ne tik praturtinęs tiek Lietuvos, tiek Europos literatūros paveldą, bet ir reikšmingai prisidėjęs prie Lietuvos tarptautinio pripažinimo ir politinio įvaizdžio formavimo.
2027 m. bus minimos palaimintojo arkivyskupo Jurgio Matulaičio 100-osios mirties metinės ir sukanka 100 metų, kai buvo ratifikuotas Lietuvos Respublikos ir Šventojo Sosto konkordatas.
2027 m. taip pat minimos tremtinės, gydytojos, rašytojos D. Grinkevičiūtės, tapybos miniatiūros meistrės L. Meškaitytės ir išeivijos poetės Liūnės Sutemos 100-osios gimimo metinės.
Kaip teigiama nutarime, šios trys moterys savo kūryba ir gyvenimu paliko gilų pėdsaką lietuvių kultūroje ir atmintyje, o jų biografijos ir kūrybinė veikla atskleidžia ne tik tragiškus likimus, bet ir gilų humanizmą bei kūrybinę rezistenciją sudėtingomis istorijos aplinkybėmis.
Dalia Grinkevičiūtė, knygoje „Lietuviai prie Laptevų jūros“ aprašiusi žiaurią sovietų režimo priespaudą, tapo moralinio tvirtumo ir žmogaus teisių gynimo simboliu, jos kūryba liudija egzistencinę kovą už tiesą ir istorinę atmintį.
Lidija Meškaitytė sudėtingomis sąlygomis sukūrė apie 700 miniatiūrų, kuriose jaudinamai vaizdavo Lietuvos kraštovaizdį, gamtos trapumą ir asmeninį ryšį su gimtine, jos kūryba ne tik vertinama kaip unikalus indėlis į Lietuvos dailės paveldą, bet pripažinta ir tarptautiniu mastu.
Liūnė Sutema (Zinaida Nagytė-Katiliškienė) išeivijoje per savo poeziją išlaikė stiprų emocinį ir intelektualinį ryšį su Lietuva, jos kūryboje ryški tėvynės netekties tema, apmąstoma egzistencinę laikyseną ir kūrybinį balsą formavusi išeivijos patirtis.
„Šios trys išskirtinės moterys – Dalia Grinkevičiūtė, Lidija Meškaitytė ir Liūnė Sutema – liudijo sovietų okupacijos metų patirtį ir moters vietą sudėtingoje istorinių lūžių epochoje, o jų kūryba, įprasminusi išlikimo, rezistencijos ir asmeninio ryšio su savo žeme temas, neabejotinai yra aktuali ir šiandien“, – teigiama Seimo nutarime.
Nutarimu taip pat siūloma Lietuvos Respublikos Vyriausybei iki 2025 m. liepos 1 d. parengti Oskaro Milašiaus, Palaimintojo arkivyskupo Jurgio Matulaičio ir Lietuvos Respublikos ir Šventojo Sosto konkordato, Nepalūžusių moterų Dalios Grinkevičiūtės, Lidijos Meškaitytės ir Liūnės Sutemos metų programas ir jas patvirtinti, o 2025 metų, 2026 metų ir 2027 metų valstybės biudžete numatyti lėšų Vyriausybės patvirtintoms Oskaro Milašiaus, Palaimintojo arkivyskupo Jurgio Matulaičio ir Lietuvos Respublikos ir Šventojo Sosto konkordato, Nepalūžusių moterų Dalios Grinkevičiūtės, Lidijos Meškaitytės ir Liūnės Sutemos metų programoms įgyvendinti.
Skelbiant atmintinus metus Seimas atsižvelgia į istorinės, politinės, sociokultūrinės atminties išsaugojimo svarbą, taip pat į valstybei svarbių įvykių, asmenybių sukaktis.
Losing Bitcoin due to uncertainties and issues can be life-draining for anyone who has invested in B...
Marijampolės apskrities pareigūnai išaiškino vyro nužudymą