Kultūra ir istorija

Laikraščiui „Aušra“ – 140 metų

Laikraščiui „Aušra“ – 140 metų  0

2023.03.28 10:16
1883 m. kovo mėn. pradėtas leisti pirmasis Didžiajai Lietuvai skirtas visuomeninis politinis ir literatūrinis laikraštis lietuvių kalba „Aušra“. Ėjo iki 1886 metų.
Knygnešiai. Per vargus ir pavojus nešę lietuvišką žodį

Knygnešiai. Per vargus ir pavojus nešę lietuvišką žodį  0

2023.03.16 09:53
Kovo 16-ąją Lietuvoje pagerbiami knygnešiai, lietuvių kalbos draudimo metais platinę lietuviškas knygas.
Naujajam Jurbarko bibliotekos pastatui – 10 metų

Naujajam Jurbarko bibliotekos pastatui – 10 metų  0

2023.02.25 09:48
Šiais metais Jurbarko rajono savivaldybės viešoji biblioteka, o kartu su ja – ir visi jurbarkiečiai, švenčia nedidelę, bet apvalią, sukaktį – 2013 m. vasario 25-ąją lankytojams duris atvėrė naujasis bibliotekos pastatas, neretai tikrai pelnytai pavadinamas gražiausiu mūsų miesto statiniu.
Dirvinis vieversys

Vieversio diena  0

2023.02.24 09:44
Priešistoriniais laikais manyta, kad pavasario šilumą, o kartu ir išsigelbėjimą nuo bado, šalčio, nepriteklių, ant savo sparnų parneša paukščiai. Galbūt juos kiekvieną pavasarį atsiunčia deivė Paukštė, kurios pėdsakus senosios Europos kultūroje atsekė garsioji mūsų mokslininkė, archeomitologijos pradininkė Marija Gimbutienė. 
Minime laisvės šauklio Romo Kalantos 70 metų gimimo sukaktį

Minime laisvės šauklio Romo Kalantos 70 metų gimimo sukaktį  2

2023.02.22 10:54
Praėjusiais metais per Lietuvą nuvilnijo antisovietinio pasipriešinimo simbolio Romo Kalantos žūties (1972–2022) 50 metų minėjimai. Šiemet jau minime šio laisvės šauklio 70 metų gimimo sukaktį.
Pelenų diena

Pelenų diena  0

2023.02.22 07:58
Pirmoji diena po Užgavėnių, trečiadienis, – Pelenų diena (dar Peleninė, Pelenija, Pelenė, Papelčius), pirmoji Gavėnios diena, kurios metu laikomasi griežto pasninko. Šią dieną prasidėdavo viešosios atgailos laikotarpis. Pelenų dieną bažnyčioje šventinami pelenai, atliekama simbolinė jų barstymo arba patepimo jais apeiga.
E-he-hei! Užgavėnės!

E-he-hei! Užgavėnės!  0

2023.02.21 09:03
Šiandien Užgavėnės, žiemos išlydėjimo ir pavasario sutikimo šventė. Krikščionims tai yra gavėnios – priešvelykinio pasninko ir atgailavimo laikotarpio – išvakarės. 
Senoviniai Naujieji metai – Kumeliuko krikštynos

Senoviniai Naujieji metai – Kumeliuko krikštynos  0

2023.02.20 08:03
Senovėje Naujieji metai prasidėdavo trečiąja žiemos jaunatimi ir buvo vadinami Kumeliuko krikštynomis arba Krikštais. Ši šventė jau nebešvenčiama, išlikusi tik rašytiniuose šaltiniuose.
1918 m. vasario 16-osios atgarsiai Jurbarke

1918 m. vasario 16-osios atgarsiai Jurbarke  0

2023.02.16 09:51
Žvelgdami į praeitį, paprastai matome ten tik pačius didžiausius įvykius bei žmones ir nepastebime, nes dažniausiai apie tai nieko nežinome, aplink juos plytėjusio smulkių nutikimų, paprastų žmonių ir kasdienybės tinklo, kuris ne tik supo tuos įvykius, tačiau neretai ir sudarydavo galimybę jiems susikurti. Kalbėdami apie 1918-ųjų vasario 16-ąją mes...
Šv. Valentino diena

Šv. Valentino diena  0

2023.02.14 08:01
Vasario 14-oji, Šv. Valentino diena, dar vadinama Įsimylėjėlių švente. Lietuvoje ši diena buvo pradėta švęsti tik po nepriklausomybės, taigi, mums tai viena iš naujųjų, iš Vakarų Europos atkeliavusių, švenčių. Daugeliui senosios kartos žmonių ji nelabai priimtina ir netgi pykstama, kad ji esą užgožia Vasario 16-ąją. Vis dėlto, manytume, kad švenčių...
Miniatiūrininkės Lidijos Meškaitytės metų renginiai užbaigti miniatiūrų paroda

Miniatiūrininkės Lidijos Meškaitytės metų renginiai užbaigti miniatiūrų paroda  0

2023.02.06 13:09
Sausio 28-ąją Vinco Grybo memorialiniame muziejuje atidaryta paroda, tarytum užbaigianti dailininkės Lidijos Meškaitytės atminimui skirtus metus – dailės studiją „Formos kalba“ lankančių moterų tapybos miniatiūrų paroda, simbolišku pavadinimu „Kas sakė, kad bus lengva?“
Vasario 5-oji – Šv. Agotos, Gabijos ir Duonos diena

Vasario 5-oji – Šv. Agotos, Gabijos ir Duonos diena  0

2023.02.05 10:27
Vasario 5-ąją nuo seno lietuviai garbino ugnies deivę Gabiją ir kasdieninį maistą – duoną. Kai kur Lietuvoje, o ypač Žemaitijoje, dar ir dabar gyvas paprotys vakare, žarijas užžarstant pelenais, arba rytmetį, įkuriant ugnį, sukalbėti maldelę, kreipiantis į Gabiją: „Švinta Gabieta, sugobta gabėk, sužiebta žibėk“.
Vasario 3-oji – Šv. Blažiejaus ir Linų diena

Vasario 3-oji – Šv. Blažiejaus ir Linų diena  0

2023.02.02 15:15
Vasario 3 d. lietuviai nuo seno šventino linus. Pašventinti linai buvo dedami ant aukuro, prašant gero derliaus. Linų sruoga buvo sukama ant eglės ar kadagio šakelės. Eglė ir kadagys, nuolat žaliuojantys augalai, simbolizavo netrukus prisikelsiančią gyvybę. Tikėta, kad tokia linų sruoga saugo žmogų nuo nelaimių ir ligų. Sušalus, sruogą vyniodavo li...
Vasario 2-oji pagal katalikišką kalendorių – Grabnyčios, Pašvęstojo gyvenimo diena. Mūsų protėviai tądien melsdavosi Perkūnui

Vasario 2-oji pagal katalikišką kalendorių – Grabnyčios, Pašvęstojo gyvenimo diena. Mūsų protėviai tądien melsdavosi Perkūnui  0

2023.02.02 10:10
Grabnyčios (dar vadinama Pašvęstojo gyvenimo diena) – katalikų šventė, švenčiama vasario 2 dieną. Šią dieną bažnyčiose šventinamos graudulinėmis ar grabnyčiomis (lenk. gromnica) vadinamos žvakės, kurios vėliau uždegamos užėjus audrai ir perkūnijai. Tikėta, kad tokios žvakės padės apsisaugoti nuo audrų ir ligų.
Nauja paroda Jurbarko bibliotekoje: asmenybės ir jų mėgstamiausios knygos

Nauja paroda Jurbarko bibliotekoje: asmenybės ir jų mėgstamiausios knygos  0

2023.01.27 13:06
Jurbarko rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje eksponuojama Kauno apskrities viešosios bibliotekos paroda „Asmenybė ir knyga“, supažindinanti su knygomis, kurios paliko ryškų pėdsaką garsių Lietuvos žmonių gyvenime. Gerai žinomiems menininkams, žurnalistams, pramogų pasaulio atstovams, sportininkams, verslininkams buvo pateikti septyni klausim...
Kūrybinis maratonas „Eikš artyn“ – teatro desantas kaimo mokyklose

Kūrybinis maratonas „Eikš artyn“ – teatro desantas kaimo mokyklose  0

2022.12.27 09:09
Koks nuostabus, spalvingas, nepaprastas ir įkvepiantis yra teatro pasaulis! Kartais jis – kaip veidrodis, iškreiptai ir ironiškai atspindintis mūsų realybę. Kai kada – kaip didinamasis stiklas, iki neįsivaizduojamų dydžių išpučiantis mūsų nuodėmes ir dorybes. Kartais – lyg rakto skylutė, padedanti pažvelgti už realybės ribų ir įžiūrėti kažkur čia p...
Šiame name jo vardu dabar pavadintoje gatvėje Antanas Giedraitis-Giedrius su šeima gyveno iki 1944-ųjų, kol pasitraukė į vakarus.

Kraštietis, uždegęs „Žiburėlį“ visos Lietuvos vaikams  0

2022.12.23 10:49
Kraštotyrininkas iš Girdžių Vytautas Lekutis „Mūsų laiko“ skaitytojams vėl atveria savo neišsemiamus lobynus – išsaugotus unikalius su Jurbarko kraštu susijusius leidinius bei primena iškilius kraštiečius. Šį kartą Vytautas pats papasakos apie pedagogą, pasakų kūrėją, žurnalų vaikams steigėją ir leidėją Antaną Giedraitį-Giedrių. Šį iškilų Jurbarko ...
Buvusioje Šilinės smuklėje įsikūręs Panemunių regioninio parko lankytojų centras.

Pilių parkas 30-metį pasitiko šventine konferencija  0

2022.12.09 11:16
Pilių parku, o kartais – ir Nemuno muziejumi liaudyje vadinamas Panemunių regioninis parkas šiais metais mini savo veiklos 30-metį. Todėl gruodžio 6-ąją jo darbuotojai visus susidomėjusius sukvietė į šventinę nuotolinę konferenciją, skirtą šiai progai.
Ekskursijoje „Jie garsino Jurbarką“ – įdomūs faktai apie žymius jurbarkiečius

Ekskursijoje „Jie garsino Jurbarką“ – įdomūs faktai apie žymius jurbarkiečius  1

2022.12.01 15:09
Lapkričio 22 d. Turizmo ir verslo informacijos centras pakvietė jurbarkiečius į Suaugusiųjų mokymosi savaitei „Mokymosi siluetai“  skirtą ekskursiją po Jurbarko miestą „Jie garsino Jurbarką“. Gidė Nijolė Paulikienė parengė naują maršrutą po mūsų miestą, kuriuo eidamas būrelis moterų ir vienas vyras sužinojo daug negirdėtų ir įdomių, netgi pikantišk...
Sukaktis. Prieš 34 metus Jurbarke pirmą kartą iškelta trispalvė

Sukaktis. Prieš 34 metus Jurbarke pirmą kartą iškelta trispalvė  1

2022.11.04 14:24
Visų Šventųjų dienos ir Vėlinių išvakarėse vertėtų kalbėti apie gyvenimo ir mirties prasmę, bet šį kartą rašysime apie laisvę, tuo labiau, kad yra rimta proga – artėja atmintina diena, kai Jurbarke, dar sovietmečiu, pirmą kartą buvo iškelta trispalvė. Šis įvykis ir pati diena, liudininkų pasakojimais, buvo tarsi pirmasis laisvės gurkšnis, po kurio ...
Žodžio meistrus į Veliuoną sukvietė Novelės atlaidai

Žodžio meistrus į Veliuoną sukvietė Novelės atlaidai  0

2022.10.17 12:49
Kiekvienam savi atlaidai. Didelė šventė, kai gali pasidžiaugti kuriančiais žmonėmis, jų meniškais tekstais, galiausiai – pasimėgauti meistrišku gebėjimu žongliruoti žodžiais. Kaip tik dėl to į Veliuonos novelės premijos vakarą, tarsi tikintieji į atlaidus, ketvirtadienio popietę rinkosi lietuviško žodžio meistrai, o paskui juos – ir visi mėgstantys...
Šv. Juozapo parapijos vargonininkė Lina Lukošienė ir brolis Mykolas iš Paulių kapucinų vienuolyno.

Vadžgiryje jau gaudžia bažnyčiai padovanoti vargonai  0

2022.10.11 20:35
Lai šių vargonų muzika skamba Dievo garbei ir jūsų visų džiaugsmui. Tokiais žodžiais ypatinga proga į gausiai susirinkusius spalio 9-ąją, sekmadienį, Vadžgirio Šv. Juozapo bažnyčioje kreipėsi vadžgiriškė Lina Lukošienė, Šv. Juozapo parapijoje vargonaujanti beveik 30 metų. Tą sekmadienį, po vidurdienio, šioje bažnyčioje vyko ypatinga šventė, kurios ...
Melno taikos nubrėžta riba. Antšvenčiai, Smalininkų sen.

Kuo Jurbarko kraštui svarbi Melno sutartis?  1

2022.09.26 14:15
Viena iš svarbesnių datų šiais metais, betarpiškai siejama su Jurbarko rajonu, konkrečiai Mažosios Lietuvos etnografiniu regionu – Smalininkais – yra 1422 m. rugsėjo 27 d. Lenkijoje, netoli Torūnės, prie Melno ežero, pasiekta diplomatinė taika – pasirašytos paliaubos tarp Lenkijos karalystės, Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės bei politinę galią p...
Jurbarko kultūros centre atidaryta Mindaugo Pauliuko tapybos darbų paroda

Jurbarko kultūros centre atidaryta Mindaugo Pauliuko tapybos darbų paroda  0

2022.09.16 11:20
Vakar, rugsėjo 15 d., Jurbarko kultūros centre atidaryta Mindaugo Pauliuko tapybos darbų paroda. M. Pauliukas yra baigęs tapybos bakalauro studijas Vilniaus dailės akademijoje, menotyros magistro laipsnį įgijo Vytauto Didžiojo universitete. Autorius yra surengęs 30 personalinių parodų ir dalyvavo 50-yje bendrų parodų. Viena tokių parodų ir atkeliav...
Jurbarko esperanto klubas „Horizonto“ paminėjo 50 metų sukaktį

Jurbarko esperanto klubas „Horizonto“ paminėjo 50 metų sukaktį  0

2022.09.11 09:22
Šiais metais Jurbarko esperanto klubas „Horizontas“ švenčia 50 metų jubiliejų. Šia proga rugsėjo 10 dieną Raudonės pilyje vyko renginys, kuriame dalyvavo ir svečiai iš kitų Lietuvos esperanto klubų, klubo rėmėjai.  
B. Fainšteinas su žmona Zita lankėsi Jurbarko rajono savivaldybės bibliotekoje, kur vyko jo autorinės parodos ir knygos pristatymas.

Dailininko ir rašytojo Beno Fainšteino viešnagė Jurbarke  1

2022.09.07 09:02
Šimkaičiuose gimęs ir augęs dailininkas-rašytojas Benas Fainšteinas, čia baigęs 7 klases iš gimtojo krašto patraukė gyventi į Kauną, kur pabaigė to laikmečio „5-tą vidurinę“. Vėliau aukštąjį išsilavinimą įgijo tuometiniame Lietuvos valstybiniame kūno kultūros institute [red. p. dabartiniame Lietuvos sporto universitete]. Pirmasis pomėgis – dailė, a...
Kūrybingas Jurbarko jaunimas kviečia į pogrindžio vakarienę

Kūrybingas Jurbarko jaunimas kviečia į pogrindžio vakarienę  0

2022.08.18 13:37
Tokio renginio, ko gero, Jurbarke dar nebuvo. Talentingas kūrybingas Jurbarko jaunimas nori originaliai prisistatyti – ir save, ir savo kūrybą, - ir kviečia į pirmąją pogrindžio vakarienę.
Į Sudargą vilios ir Jurbarko krašto menininkės piešinys (pristatymas su šventiniu koncertu)

Į Sudargą vilios ir Jurbarko krašto menininkės piešinys (pristatymas su šventiniu koncertu)  3

2022.08.12 14:50
Sekmadienį jurbarkiečiai kviečiami į gatvės meno kūrinio Sudarge (Šakių rajone) pristatymą. Rugpjūčio 14 d. 17 val., pieš pat Žolines, Sudargo krašte (M. Sederevičiaus 2, Burgaičiai), bus oficialiai pristatytas menininkės, Jurbarko A. Giedraičio-Giedriaus gimnazijos pedagogės, Jurgitos Davidavičienės kūrinys.  Šventinėje programoje numatytas įamžin...
Šventiškas šeštadienis Viešvilėje – nuo kinologų pasirodymų iki ponios kostiumų

Šventiškas šeštadienis Viešvilėje – nuo kinologų pasirodymų iki ponios kostiumų  0

2022.08.08 12:19
Šeštadienį netrūko veiklos ir pramogų Viešvilėje, kur vyko miestelio šventė. Šventės metu Viešvilės gyventojus ir svečius džiugino kinologai su tarnybiniais šunimis, „Jada“, Vilma Krasauskaitė bei Egidijus Bavikinas, o vakare vyko diskoteka. Taip pat buvo ir prekybos kiemelių.
Į Vadžgirio bažnytėlę atkeliavo už suaukotus pinigus nupirkti vargonai

Į Vadžgirio bažnytėlę atkeliavo už suaukotus pinigus nupirkti vargonai  0

2022.08.01 15:03
Rugpjūčio 1-ąją į Vadžgirį atkeliavo ilgai laukti vargonai, nupirkti už paaukotus pinigus. „Jau atkeliavo!  Vargonai Vadžgirio bažnytėlėje! Aleliuja!  Reikės jūsų, bičiuliai, pagalbos: ir pakelti, ir padėti, ir  įrankių ir patarimų!“, - pirmadienį savo feisbuko paskyroje pasidžiaugė Vadžgirio Šv. Juozapo bažnyčios vargonininkė Lina Lukošienė. 
Jurbarkiečiai gausiai rinkosi į „Mano vasara“ koncertą

Jurbarkiečiai gausiai rinkosi į „Mano vasara“ koncertą  1

2022.07.31 23:56
Nors penktadienį, liepos 29-ą dieną, Jurbarke buvo įvairiausių renginių daugiausiai jurbarkiečių ir miesto svečių atėjo į Dainų slėnį, kuriame vyko įvairių atlikėjų koncertas „Mano vasara“. „Mūsų laiko" duomenimis koncerte susirinko apie šešis šimtus žiūrovų.
Panemunės pilies kiemelyje - užburiantis dykumos bliuzas (video)

Panemunės pilies kiemelyje - užburiantis dykumos bliuzas (video)  1

2022.07.29 13:35
Jurbarko LIONS klubas, šiais metais minėdamas 25-uosius veiklos metus, kviečia su muzika kilniai išlaisvinti giliausias emocijas - rugpjūčio 4 dieną, 19 val., pasinerti į Panemunės pilies kieme skambėsiantį užburiantį dykumos bliuzą... Jūsų laukia išties neeilinis vakaras – SAMBA TOURE (Malis) koncertas. Įsigydami bilietą  (30 Eur) suteiksite ne ti...
Skirsnemunės skyriaus teatras „Pakeleivis“ 1

Bijotuose po šimtamečiais ąžuolais – pirmoji regiono teatrų sueiga  0

2022.06.22 16:26
Prasidėję 2022-ieji metai bijotiškiams atnešė džiugią naujieną – Bijotai paskelbti Mažąja Lietuvos kultūros sostine. Tai vertė pasitempti, susitelkti ir ruoštis pasidalinti savo kultūra su visa Lietuva. Bijotų dvaro festivalio komanda taip pat atsakingai ruošėsi dėliodami programą, nes juk visi kultūros keliai ves į Bijotus. Norėjosi savo ištikimie...
Veliuonos užaugintas genijus sugrįžo namo

Veliuonos užaugintas genijus sugrįžo namo  0

2022.06.09 12:31
Ten, kur širdis, ten turi būti ir to žmogaus atmintis. Tokie žodžiai skambėjo apie Veliuoną ir šio miestelio užaugintą Šarūną Šimulyną, kietą ir užsispyrusį grafiką, skulptorių, dailininką, poetą, rašytoją, simboliškai sugrįžusį į savo gimtąją Veliuoną. Šį genijų namo sugrąžino jo atmintimi besirūpinanti šeima – našlė Regina Violeta bei dukros Ula ...
Svečių ir veliuoniškių stabtelėjimas prie Veliuonos bibliotekos, po žydinčia obelimi.

Sugrįžti – per knygą ir atsiminimus  0

2022.05.27 11:41
Jurbarko rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Veliuonos filiale lankėsi pedagogė Vilija Janušauskienė ir Marijampolio mokyklos legenda, buvęs matematikos mokytojas, vėliau ilgametis direktorius Algimantas Masaitis. Garbaus amžiaus kraštietis, visą gyvenimą pašventęs Vilniaus krašto švietimui ir lietuvinimui, dalinosi šiltais prisiminimais apie...
800 kilometrų pėsčiomis per Ispaniją Šv. Jokūbo keliu

800 kilometrų pėsčiomis per Ispaniją Šv. Jokūbo keliu  0

2022.05.24 08:38
Tai ne tik ėjimas 800 kilometrų kelionėje. Tai savęs ir šalies, kuria eini, kultūros pažinimas, bendravimas su įvairiausių tautybių bei patirčių žmonėmis ir aktyvus poilsis. Man trečia akis neatsivėrė, bet sužinojau, kad viskas, ko mums gali prireikti, telpa 5–6 kg kuprinėje. TIK ĖJIMAS, o gal tikėjimas, kad bus tik geriau ir gražiau, kad visad tur...
Mūsų partneriai