Panemunės pilyje duris atvėrė Menininkų rezidencija-svečių namai
Vilniaus dailės akademijos (VDA) Panemunės pilyje duris atvėrė Menininkų rezidencija-svečių namai – vieta, į kurią norisi sugrįžti, nes čia patogu, jauku kaip namuose ir jautiesi tikrai ypatingas. Šią pilies erdvių aurą kuria jaukiai, skoningai ir su meile įrengti kambariai, kurių interjerą kūrė tikri savo srities profesionalai. Kiekvieno kambario sienas puošia itin originalūs VDA studentų tapyti paveikslai, akį traukia puikios knygos, laukiančios savo skaitytojo. Čia patogios lovos, šviesios, šiltos pastelinės spalvos, pagarba architektūrinėms detalėms ir pasakiškas vaizdas pro langą...
„Reiktų pradėti nuo to, kad mes nesame tipinis viešbutis“, – perspėja svečių namus kuruojanti projektų vadovė Aida Kirkickienė, paaiškinusi, kad Panemunės pilies, kaip aukštojo mokslo įstaigos padalinio, pagrindinis tikslas yra dalyvauti bendruose meno ir mokslo procesuose, pilyje priimti Lietuvos ir užsienio menininkus, mokslininkus trumpiems ar ilgiems vizitams. Menininkų rezidencija – vieta, kur kūrėjai gali atvažiuoti ieškoti įkvėpimo, kurti, vykdyti mokslinius tyrimus. Esant laisvų vietų, priimame ir visus norinčius. Juk, kaip sakoma, visi yra menininkai, bet tik menininkai tai žino“, – šypsosi Aida, kurios pačios giminės šaknys driekiasi giliai į Panemunės pilies ir jos palivarkų istoriją, todėl svečius ji gali ne tik svetingai priimti, bet ir patarti, ką pamatyti apylinkėse.
Kaip namuose
Pasidomėjome, kuo dabartinė VDA Panemunės pilies Menininkų rezidencija skiriasi nuo anksčiau veikusio viešbučio. „Esminis skirtumas yra svetingumo formatas“, – sako pašnekovė, paaiškinusi, kad čia apsistoję svečiai jausis kaip namuose, o ne viešbutyje. Nėra tradicinės registratūros, svečiams įrengta itin erdvi virtuvė, veikia skalbykla. Sudarytomis sąlygomis patogu gyventi net mėnesį ar ilgiau. „Menininkų rezidencija – tai erdvė, kurioje menininkai ir mokslininkai atvyksta ne vienai nakčiai, o mėnesiui ar net trims. Todėl būtina užtikrinti gyvenimo tarsi namuose privalumus. Virtuvėje gyventojai ras visą gaminimui reikalingą įrangą bei indus ir įrankius trisdešimčiai asmenų“, – sako pašnekovė.
Kalbant apie interjerą, centrine ašimi išliko klasikinis interjeras, tačiau naujumo įnešė daugiau nei pusšimtis šiuolaikinio meno kūrinių iš Vilniaus dailės akademijos muziejaus. „Istorijos ir šiuolaikybės derinys yra tai, kas jungia pilies istoriją ir dabartinių šeimininkų – Vilniaus dailės akademijos – veiklą“, – apibendrina projektų vadovė. Menininkų rezidencijoje įrengta 12 kambarių: vienas vienvietis, keturi dviviečiai, trys triviečiai, vienas keturvietis, du mini liuksai ir dar istorinis Žemaitijos seniūno Antano Anupro Gelgaudo privatus apartamentas. Triviečiai ir keturviečiai kambariai pritaikyti studentų praktikoms ar šeimoms.
Jaukus trečiame aukšte esantis kambarys. Meninkų rezidencijoje vienu metu gali gyventi iki 34 asmenų.
Interjerą kūrė architektė, scenografė ir istorikas
Kambarių interjeras vertas atskiro straipsnio – apie kiekvieną jų galima būtų ir mokslinį darbą parašyti, mat kuriant interjerą prisidėjo Vilniaus dailės akademijos dėstytojai: architektė Vidutė Povilauskaitė, scenografė Jurgita Jankutė-Mirinavičienė ir pilies direktorius, architektūros istorikas ir architektas dr. Marius Daraškevičius. Kadangi tekstilė istoriniuose interjeruose itin svarbi, tad ir rezidencijoje estetiką didžiąja dalimi formuoja XVIII amžiaus Toile de Jouy prancūziško rašto štampuotos drobės portjeros, užuolaidos, lovų užtiesalai, pagalvėlės. Meno kūrinius atrinko ir erdvėse priderino interjero dizainerė Giedrė Miller.
Didelis dėmesys buvo skirtas patogioms lovoms. „Juk miego ne namuose kokybė itin svarbu, todėl tam skyrėme ypatingą dėmesį. Kiekvienas kambarys turi vonios kambarį“, – pasakoja Aida.
Erdvioje virtuvėje gyventojai ras visą gaminimui reikalingą įrangą, indus ir įrankius trisdešimčiai asmenų.
Netrūksta erdvės
Erdviausia (ir, ko gero, prabangiausia) svečių namų vieta yra istorinis Gelgaudo apartamentas – dviejų kambarių butas, kuriame yra salonas su židiniu ir erdvus miegamasis. Mini liuksai turi poilsio zonas. Taip pat yra erdvus kambarys asmenims su negalia pirmame aukšte. Kambarių erdvumas atitinka keturių žvaigždučių standartą. „Turime net keletą kambarių, kur galima apsistoti su šeimomis – apartamentai, triviečiai ir keturvietis kambarys, taip pat esame ir gyvūnams draugiška vieta“, – pabrėžia Aida.
Rezidencijos svečiams šiuo metu siūloma nemokama stovėjimo aikštelė, belaidis internetas, galimybė naudotis virtuve ir skalbykla. Menininkams suteikiama galimybė naudotis kūrybinių dirbtuvių erdvėmis. „Šią vasarą tikimės pasiūlyti daugiau veiklų, pvz. dviračių nuomą“, – nudžiugina projektų vadovė.
Menininkų rezidencijos-svečių namų veiklą kuruos projektų vadovė Aida Kirkickienė, pati, beje, kilusi iš Pilies I kaimo.
Kainos negąsdina
Menininkų rezidencijoje vienu metu gali gyventi iki 34 asmenų. Kambarių kainos priklauso nuo jų dydžio, šiuo metu – nuo 55 Eur už vienvietį kambarį iki 99 Eur už apartamentus. Pusryčiai į kambario kainą neįskaičiuoti, tačiau pirmame aukšte esančiame restorane „Kuknia“ visada tiekiami.
„Kol kas neturime internetinės užsakymo sistemos, tad rezervacijos yra priimamos telefonu ir elektroniniu paštu“, – paaiškina Aida.
Kviečiame pasilepinti Menininkų rezidencijoje.
Losing Bitcoin due to uncertainties and issues can be life-draining for anyone who has invested in B...
Marijampolės apskrities pareigūnai išaiškino vyro nužudymą