Daugėja užterštų nitritais ir nitratais šachtinių šulinių

Straipsnis  2 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Tauragės departamento Jurbarko skyrius (NVSC Jurbarko skyrius), nemokamai organizuoja nėščiųjų arba kūdikių iki 6 mėn. amžiaus, kurių maistui naudojamas šachtinio šulinio vanduo, šachtinių šulinių vandens cheminį ištyrimą azoto grupės junginių – nitritų ir nitratų – kiekiui nustatyti. Primename, kad asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau – ASPĮ) teikia informaciją NVSC Jurbarko skyriui apie jų veiklos teritorijoje nuolat gyvenančias nėščiąsias ar kūdikius iki 6 mėnesių amžiaus, kurių maistui naudojamas šachtinio šulinio vanduo, pateikiant užpildytą nustatytos formos Pranešimą apie nėščiąją arba kūdikį iki 6 mėnesių amžiaus, kurių maistui naudojamas šachtinio šulinio vanduo.

 

Per 2019 m. I pusmetį Jurbarko mieste ir rajone buvo ištirti 9-ių šachtinių šulinių vandens mėginiai nitritų ir nitratų kiekiui nustatyti, iš kurių 5-ių šachtinių šulinių vandens kokybė neatitiko Lietuvos higienos normoje HN 24:2017 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ reglamentuojamų ribinių verčių. Leidžiama nitritų norma – 0,50 mg/l, o nitratų – 50 mg/l.

Padidintas nitratų kiekis rastas 2-juose šachtiniuose šuliniuose (1 – Jurbarko mieste, Serbentų g. ir 1 – Jurbarko r. sav., Raudonės sen., Bartiškių k.). Padidintas nitratų ir nitritų kiekis rastas 3-juose šachtiniuose šuliniuose (1 – Jurbarko r. sav., Šimkaičių sen., Stulgių k., 1 – Jurbarko r. sav., Skirsnemunės sen., Naukaimio k., 1 – Jurbarko r. sav., Raudonės sen., Kybartų k.). NVSC Jurbarko skyriaus specialistai informuoja, kad daugėja užterštų nitritais ir nitratais šachtinių šulinių (2018 metais ištirtas 21 šachtinis šulinys, 6-iuose mėginiuose rastas padidintas nitratų kiekis, iš jų 1-ame rastas padidintas nitritų kiekis; 2017 metais ištirti 24 šachtiniai šuliniai, tik 1 mėginyje rastas padidintas nitratų kiekis; 2016 metais ištirta 17 šachtinių šulinių, 2-juose mėginiuose rastas padidintas nitratų kiekis, 1-ame rastas padidintas nitritų kiekis; 2015 metais ištirti 28 šachtiniai šuliniai, 3-juose mėginiuose rastas padidintas nitratų kiekis). Vartotojai ir ASPĮ informuojami apie ištirtų šachtinių šulinių vandens tyrimų rezultatus. Asmenims, kurių šachtinių šulinių vandenyje nustatoma ribines vertes viršijanti nitratų ir nitritų koncentracija, pateikiama informacija apie galimą pavojų sveikatai bei saugaus vandens ruošimo būdus. Cheminė tarša geriamajame vandenyje yra ypač pavojinga kūdikiams iki 6 mėn. amžiaus ir nėščioms moterims, nes jų organizme nepakanka nitratus skaidančio fermento ir išsivysto methemoglobinemija („pamėlusių kūdikių“ sindromas). Nitritai ir nitratai – toksiniai junginiai, kuriais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Jie nepašalinami nei virinant, nei buitiniais vandens filtrais. Labai svarbu tinkamai prižiūrėti šulinį, kad šis netaptų apsinuodijimo ar susirgimo žarnyno infekcijomis priežastimi.

 

Straipsnis  2 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Protinių dantų rovimas: ką svarbu apie tai žinoti?

Protinių dantų rovimas: ką svarbu apie tai žinoti?  0

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistai atkreipia dėmesį, kad neracionaliai vartojant antibiotikus ir užsiimant savigyda yra žaidžiama savo sveikatos kaina ir didinamas šios grupės vaistų atsparumas, dėl to atsiranda realus pavojus nebeturėti efektyvių vaistų.

„Paskyrėme sau antibiotikų. Ar žinome, kuo rizikuojame?“  0

Nuo ankstyvo amžiaus pradedamas ir ilgus metus trunkantis alkoholio vartojimas lemia rimtas sveikatos problemas.

Negerk, vaikeli, negerk pirmos...  0

Tinklaraštininkė, keturių vaikų mama I. Arnauskienė teigia, kad vaikui susirgus svarbiausia sąmoningai vertinti kiekvieną situaciją, konsultuotis su kompetentingais specialistais ir atsakingai laikytis jų rekomendacijų vartojant nurodytus vaistus.

Antibiotikai: atsisakyti negalima, pamilti draudžiama  0

Dantys prarado baltumą? Problemą spręskite efektyviai

Dantys prarado baltumą? Problemą spręskite efektyviai  0

Pekine įkalinto raudoniškio pasakojimas: kaip koronavirusas Kiniją pavertė norvegišku kalėjimu

Pekine įkalinto raudoniškio pasakojimas: kaip koronavirusas Kiniją pavertė norvegišku kalėjimu  1

Komikas Airidas Jankus teigia, kad norint įveikti depresiją svarbiausia nenuleisti rankų ir nuosekliai rūpintis savo sveikata.

Supratau: kovojame ne su ligomis, o su simptomais  0

Jurbarkietis - Lietuvos jaunučių šachmatų čempionas

Jurbarkietis - Lietuvos jaunučių šachmatų čempionas  2

Atvirose rajono karate pirmenybėse - įspūdingas jurbarkiečių iškovotų medalių skaičius

Atvirose rajono karate pirmenybėse - įspūdingas jurbarkiečių iškovotų medalių skaičius  1

Gydytojas Robertas Badaras pataria vadovautis taisykle – kas per daug, tas visada nesveika.

Kad vaistai netaptų kasdieniu valgiu  0

Paskelbtas geriausias 2019 metų rajono sportininkas

Paskelbtas geriausias 2019 metų rajono sportininkas  2

Anot odontologijos skyriaus vadovės, burnos higienistės Sandros Burčikaitės, tik taisyklinga asmeninė burnos ir dantų priežiūra namie bei reguliarus profesionalios burnos higienos atlikimas pas kompetentingus specialistus gali užtikrinti gerą dantų bei burnos higieną ir užkirsti kelią sunkioms bei ilgo gydymo reikalaujančioms ligoms.

Kiek gali kainuoti šypsena?  2

Geriausių 2019 metų rajono sportininkų apdovanojimuose palikta intriga

Geriausių 2019 metų rajono sportininkų apdovanojimuose palikta intriga  0

Akimirka iš RKL varžybų.

Pirmąjį metų savaitgalį sporto komplekse liejosi krepšinio aistros  0

Trečią vietą iškovojęs Ąžuolas Norkūnas (pirmas iš kairės)

Jurbarko delegacija iš tarptautinio šachmatų turnyro grįžo su medaliais (nuotraukos)  0

Anot gydytojos vaikų odontologės Erikos Mažeikės, mažų vaikų dantų valymas bei taisyklingų kasdienės burnos ir dantų higienos įpročių skiepijimas yra tėvų atsakomybė, todėl patariama kantriai pradėti vaikus to mokyti vos išdygus pirmajam pieniniam dantukui.

Investicija į dantų šepetuką atsiperka šimteriopai  0

Gimnazijos sporto salėje virė naktinio tinklinio kovos (NUOTRAUKOS)

Gimnazijos sporto salėje virė naktinio tinklinio kovos (NUOTRAUKOS)  0

Girdžių triatlono varžybų kaina – 4 tūkst. eurų, kai visam rajono sportui skirta 8 tūkst. eurų

Girdžių triatlono varžybų kaina – 4 tūkst. eurų, kai visam rajono sportui skirta 8 tūkst. eurų  4

Indrė Trusovė teigia, kad svarbiausia yra neieškoti tobulybės, kuri neegzistuoja, nes viskas, net ir sveikas gyvenimo būdas, turi būti paremtas balansu, o ne griežtais draudimais ar fanatizmu, kuris ilgai netrunka.

„Vaikas mus išmokė gyventi kitaip“  0

Ankstesnių apdovanojimų akimirka.

Renkami geriausi rajono sportininkai. Kviečia siūlyti kandidatus  1

Pasak gydytojos dietologės A. Jauniškytės-Ingelevičienės, pastebėjus vaiko nutukimo riziką rekomenduojama pasikonsultuoti su specialistu, nes tuomet tėvams bus lengviau suprasti galimas priežastis ir po truputį stengtis jas šalinti.

Vaikas sėdi ramiai? Duokime jam saldainį!  0

Gedutė Mašiotaitė, Vakaris Puidokas, Gintarė Malinauskaitė, Kristupas Girdžijauskas, Viltė Kačinskaitė.

Veliuonos šokėjai sužibėjo šokių čempionate  2

„Sodros“ instrukcija: kaip visada gauti ligos išmoką

„Sodros“ instrukcija: kaip visada gauti ligos išmoką  0

Prizininkai Lietuvos nacionalinės dziudo asociacijos čempionate

Prizininkai Lietuvos nacionalinės dziudo asociacijos čempionate  0

Mūsų partneriai