Sujungė XVI a. Nyderlandų unikalią miniatiūrą ir vaikystės SEKRETUS
Tarptautinės muziejų dienos proga 24 metus prie Jurbarko V. Grybo memorialinio muziejaus veikianti suaugusiųjų dailės studija savo mokslų metus pabaigė atidarydama unikalią parodą „Sekretai". Šie metai paskelbti menininkės miniatiūrininkės Lidijos Meškaitytės metais, tad kūrybingos prie muziejaus vykstančios dailės studijos dalyvės ėmėsi unikalaus miniatiūros žanro Nyderlanduose išpopuliarėjusio lėlių namelio kūrybos.
Projekto dalyvės lankėsi Smalinkuose L. Meškaitytės gimtinėje, skaitė knygą apie kūrėją, domėjosi miniatiūros žanru, išsigrynino idėją ir ėmėsi neįprasto darbo – lėlių namelio kūrimo.
Miniatiūra gyvuoja tik 500–600 metų, ji oficialiai pripažinta tik XIV amžiuje. Palyginimui, skulptūros menai yra vienas iš seniausios dailės žanrų, pirmosios skulptūrėles rastos prieš 40 000 metų, o monumentalios skulptūros istorija siekia 6 tūkstančiai metų. Taigi miniatiūrą tikrai galima laikyti jaunu dailės žanru.
Dailės studija ėmėsi kurti unikalios Olandijoje tam pačiame XVI amžiuje labai populiarios miniatiūros kūrimo – lėlių namų. Lėlių namai niekada nebuvo skirti žaidimams, jie buvo skirti papuošti vestibiuliams, eksponuojami gerai matomose namų vietose, kad būtų galima įvertinti, kokie tie namai turtingi. Vyras rūpindavosi tapybos kolekcijomis, užsakydavo didelius paveikslus, o žmonos – savo nameliais. Tokių namelių pasaulyje išlikę vos keletas pavyzdžių, juos saugo žymiausi pasaulio muziejai Niujorke, Olandijoje, San Franciske.
Ir ši paroda taip pat yra ne žaidimui. Šešiolika autorių miniatiūrisčių savo rankomis kūrė mažučiukus daiktus ir sudėjo į „kevalus“. Taip sujungė XVI amžiaus Nyderlandų miniatiūrinius namelius ir vaikystės žaidimą – sekretus.
Aplankykite parodą, kuri eksponuojama Jurbarko Vinco Grybo memorialiniame muziejuje.
Daugiau apie ją – kitą savaitgalį laikraštyje „Mūsų laikas“.
Šaunuolė ponia Edita.
Naujas senamiesčio traukos centras: ilgai lauktas naujasis Jurbarko viešbutis (video)