Jurbarko esperantininkai ruošiasi paminėti net du šimtmečius
Gruodžio 14–15 dienomis Kaune vyks Lietuvos esperantininkų sąjungos 100 metų jubiliejaus renginiai, kuriuose aktyviai dalyvaus ir Jurbarko esperantininkai, savo šimtmetį minėsiantys jau kitais metais. Jurbarko esperanto klubas savo gyvavimą skaičiuoja nuo 1972 metų, tačiau šiame krašte pirmieji esperantininkai pasirodė jau 1920 metais. Būtent šių metų pavasarį Jurbarko gimnazijoje įsikūrė esperanto būrelis, o nuo 1972 m. Jurbarke vyko organizuotas esperantininkų judėjimas, veikė esperanto klubas „Horizonto“. Šio sąjungos šimtmečio proga „Mūsų laiko“ skaitytojas, esperantininkas Laimundas Abromas, išsamiai papasakojo ir apie Lietuvos esperantininkų sąjungą (LES), ir apie Jurbarko esperantininkus, kurie savo šimtmetį minės jau kitais metais.
LES – visuomeninė organizacija, vienijanti šią kalbą mokančius bei ją platinančius žmones, taip pat palaikančius tarptautinės kalbos (esperanto) idėją asmenis. Esperanto – labiausiai paplitusi dirbtinė kalba. Esperanto nėra ir niekada nebuvo gimtoji kalba jokiai tautai. Šios dirbtinės kalbos kūrėjas Liudvikas Lazaras Zamenhofas, Balstogėje (Lenkijos Bialystokas) gyvenęs žydų okulistas, pirmąją esperanto kalbos knygą Unua Libro („Pirmoji knyga“) išspausdinęs 1887 m. Kurdamas esperanto kalbą, L. L. Zamenhofas norėjo, kad ją būtų galima lengvai išmokti ir kad ji taptų pagalbine tarptautine, palengvinanti bendravimą tarp kalbančių skirtingomis kalbomis. Kalbos pavadinimas kilęs iš pseudonimo (Dr. Esperanto), kuriuo naudojosi L. L. Zamenhofas, spausdindamas pirmą savo darbą šia tema. Pažodžiui tai reiškia „tas, kuris tikisi“.
Lietuvos esperantininkų sąjungos pradžia Lietuvoje – 1919 metai. Rugpjūčio 21 dieną Kaune ji buvo įkurta, o gruodžio 15 dieną oficialiai įregistruota. Šios sąjungos kūrėjas ir pirmasis vadovas buvo profesorius Aleksandras Dambrauskas (Adomas Jakštas) – prelatas, poetas, rašytojas, publicistas, literatūros kritikas, mokslininkas. Ši visuomeninė organizacija 1919-1940 metais buvo viena veikliausių tuometinėje Lietuvoje veikusių tokio pobūdžio organizacijų. Leido esperanto kalbos vadovėlius, organizavo kalbos kursus norintiems išmokti šią kalbą, leido knygas esperanto kalboje ir apie esperanto lietuviškai, leido žurnalą „Litova Stelo“(Lietuvos žvaigždė). Šiuo metu Lietuvoje yra per 6 tūkst. aktyvių esperantininkų. Jų tarpe – ir jurbarkiečiai.
Jurbarko esperantininkai tokie aktyvūs ir ryškūs, kad išrenkami ir į pačios sąjungos valdybą, komisiją. Kaip pasakojo L. Abromas, 1993 metais į Lietuvos esperantininkų sąjungos valdybą yra išrinktas jurbarkietis esperantininkas Antanas Gvildys, o jis pats, Laimondas, – į revizijos komisiją. 2017 metais LES valdybos nariu išrinktas Stasys Raulynaitis, Jurbarko esperanto klubo „Horizonto“ pirmininkas.
Daugiau skaitykite 2019 11 29 d. „Mūsų laiko“ numeryje.
jurbarkėlio ryškiausi žvaigždynai: cvirkai, icikevičiai ..... O kiek nusipelniusių valstybei, moksl...
Genocido ir rezistencijos centras: P. Cvirka aktyviai kolaboravo su sovietų valdžia