Festivalis „Jubilate“ dovanoja progą išgirsti pasaulinio lygio atlikėjus
Įsibėgėjantis Tarptautinis sakralinės muzikos festivalis „Jubilate“ nesiliauja stebinti ir džiuginti – birželio pradžioje klausėmės islandų vargonininko Kari Thormar koncerto, o sekmadienį, liepos 30-ąją, koncerte „Muzikiniai tiltai“ Kristijono Donelaičio evangelikų liuteronų bažnyčioje jurbarkiečiai pakviesti į susitikimą su J. S. Bachu ir W. A. Mocartu, kurių kūrinius fortepijonui ir vargonams atliko vienas geriausių Austrijos pianistų ir vargonininkų Michael Schöch.
Kaip koncerto pradžioje pristatydama svečią iš Austrijos sakė festivalio „Jubilate“ iniciatorė ir organizatorė, Jurbarko kultūros centro mėgėjų meno kolektyvo vadovė Laura Matuzaitė-Kairienė, lygiai pieš 10 metų, 2013-ųjų liepą, M. Schöch pakerėjo klaipėdiečių melomanų širdis grodamas Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio koplyčios „Rieger Orgelbau“ vargonų inauguracijos koncerte, o dabar sugrįžęs į Lietuvą savo muziką dovanojo ne tik Klaipėdos, bet ir Jurbarko klausytojams. Tarp gausių M. Schöch įvertinimų – 2011 m. laimėta I-oji premija Tarptautiniame ARD (Vokietijos radijo ir televizijos) vargonininkų konkurse, atvėrusi atlikėjui didžiąsias Europos scenas (Vienos Konzerthause, Leipcigo Gewandhause, Miuncheno filharmonija, Berlyno filharmonija ir kt.). M. Schöch įrašai skamba visose Austrijos ir Vokietijos radijo stotyse.
Koncerte – mažiau žinomi J. S. Bacho ir W. A. Mocarto kūriniai
J. S. Bacho ir W. A. Mocarto kūrinių yra girdėjęs kiekvienas, tačiau koncerte skambėjo kur kas rečiau atliekami šių didžių kompozitorių šedevrai. Fortepijonu M. Schöch atliko J. S. Bacho Chromatinę fantaziją ir fugą BWV 903, kuri yra vienas iš svarbiausių Bacho kūrinių fortepijonui, skambėjusi šimtmečius ir dariusi įtaką tokiems kompozitoriams kaip W. A. Mocartas, F. Mendelsonas, F. Listas ir kt. Fantazija sukurta kaip laisva improvizacija su labai virtuoziškais pasažais, o savo disonansiniais akordais ir šiandien skamba labai moderniai.
Dar vienas fortepijonu atliktas kūrinys – W. A. Mocarto Fantazija c-moll KV 475, kurioje girdisi prieš tai skambėjusios Bacho fantazijos įtaka – skirtingos muzikinės atkarpos su labai skirtingais charakteriais kaitaliojasi viena su kita, tarsi kūrinys būtų laisvai improvizuojamas. Pasak atlikėjo, iš šio kūrinio galima puikiai įsivaizduoti, kaip maždaug skambėjo Mocarto laisvosios, niekur neužrašytos improvizacijos, kuriomis garsėjo šis kompozitorius.
Vargonais M. Schöch atliko W. A. Mocarto Fantaziją f-moll KV 608, kuri buvo sukurta ne vargonams, o automatiniam muzikos aparatui, todėl gyvai grojančiam žmogui ją labai sunku atlikti, J. S. Bacho Trio Sonatą Nr.5 c-dur BWV 529 (Allegro–Largo–Allegro) ir J. S. Bacho bei M. Dupré Simfoniją iš Kantatos BWV 29 – dar vieną „muzikinį tiltą“, nes M. Duprė aranžavo vieną J.S. Bacho Kantatos BWV 29 simfoniją, kuri grojama styginiais instrumentais, trimitais, timpanais ir vargonais – taip atsirado virtuoziškas ir labai efektingas koncertinis kūrinys.
Kūrybiniai ryšiai užsimezgė dėl XVIII amžiaus pradžios istorijos
Džiaugdamiesi galimybe išgirsti pasaulinio lygio menininko pasirodymą Jurbarke, L. Matuzaitės-Kairienės paklausėme, kaip užsimezgė jos ryšiai su Austrijos atlikėju.
Pasirodo, kad šio susitikimo šaknys nusidriekia... į kelių šimtų metų senumo praeitį. „Vienas istorinis įvykis yra ypatingai svarbus Vilkyškių evangelikų liuteronų parapijai – kai Austrijos Zalcburgo žemės gyventojai, išvaryti iš savo krašto dėl tikėjimo, po didžiojo 1709–1711 metų maro apsigyveno Mažojoje Lietuvoje, Vilkyškių miestelyje, – pasakoja Laura. – 2019 metais, artėjant Lietuvos ir Zalcburgo kultūrinių ryšių 50-mečio minėjimui, Vilkyškiuose lankėsi Austrijos Respublikos ambasadorė Lietuvai Yvonne Toncic-Sorinj, kuri kartu su Lietuvos-Austrijos draugijos nariais aplankė ir pagerbė vietas, kuriose kadaise gyveno Zalcburgo žemės žmonės. Simboliška, kad pati ambasadorė yra kilusi iš Zalcburgo, tad Vilkyškių vargonų muzikos festivalio kultūrinių ryšių su Austrija užmezgimas buvo lyg tiltas, 2019 metais nutiestas tarp praeities ir dabarties“.
2019 metais Laura pati važiavo į Klaipėdą pasiklausyti ir susipažinti su vargonininku ir pianistu Michael Schöch, o 2020-aisiais jau planavo jo pasirodymą Vilkyškių vargonų muzikos festivalyje. Deja, visus planus tuomet sujaukė Covid-19 pandemija.
Jurbarkiečiams pasisekė dėl Vilkyškių nesėkmės
Ilgai planuotas ir organizuotas M. Schöch pasirodymas galėjo įvykti tik šiemet, tačiau Vilkyškių vargonų muzikos festivalis negavo Lietuvos kultūros tarybos finansavimo, tad austrų virtuozo koncertas buvo perkeltas į Jurbarko sakralinės muzikos festivalį „Jubilate“. Jurbarkiečiams pasisekė, nes evangelikų liuteronų bažnyčioje jau stovi „Steinmayer“ vargonai, pasak austrų vargonininko, tikrai labai puikūs, geros būklės ir tinkami profesionaliems vargonų muzikos koncertams. Be to, į bažnyčią neseniai atgabentas fortepijonas „Estonia“, ilgus metus nenaudojamas stovėjęs Klaipėdos evangeliškosios teologijos centro koridoriuose, o dabar atgijęs visu gražumu antrajam gyvenimui. Laura džiaugiasi, kad šis instrumentas M. Schöch nenuvylė, o leido dar labiau pradžiuginti klausytojus ir atskleisti atlikėjo aistrą fortepijoninei muzikai.
Atlikėjas planuoja į Lietuvą grįžti dar ne kartą
Visą savaitgalį bendravusi su atlikėju iš Austrijos, Laura sutiko su „Mūsų laiko“ skaitytojais pasidalinti trumpu jo pasakojimu apie save bei įspūdžiais apie mūsų šalį.
Nors yra vienas iš žymiausių dabarties Austrijos vargonininkų ir pianistų, Michael Schöch kilęs ne iš muzikų šeimos – jo tėvas buvo geležinkelių inžinierius, dirbęs visoje Europoje, taip pat ir Lietuvoje, o mama – namų šeimininkė. Michael – antrasis iš šešių vaikų šeimoje. Vis dėlto, meilė muzikai atėjo iš vaikystės – visi jo broliai ir seserys groja mažiausiai dviem muzikos instrumentais. Šeimoje grojama pianinu, klarnetu, saksofonu, akordeonu, vargonais, trimitu ir kitais instrumentais, dažnai rengiami šeimyniniai koncertai.
Michael. pasidžiaugė visai neseniai, tik liepos 7 d., sukūręs šeimą. Jo žmona Karina – smuikininkė, grojanti įvairiuose Austrijos orkestruose. Karina, kaip ir Michael, yra kilusi iš Insbruko, tačiau iki studijų jie vienas kito nepažinojo.
Vargonininkas labai daug koncertuoja, jau ateinančią savaitę jį girdės Berlyno, Berno miesto Šveicarijoje ir net Norvegijos klausytojai.
Lietuvoje M. Schöch labai patinka, jis čia lankosi jau šeštąjį kartą ir visada sugrįžta koncertuoti į Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio koplyčią, yra turėjęs koncertų Vilniuje, o šįkart – ir Jurbarke.
Atlikėjas, kaip pianistas, labai norėtų sudalyvauti ir Tomo Mano festivalyje. Be to, Laura jam aprodė Panemunės pilį, kurioje svečias išbandė pilies menėje stovintį rojalį ir prisipažino mielai grojantis klavesinu, tad Laurai jau gimė keletas įdomių kūrybinių idėjų kitų metų Tarptautiniam senosios muzikos festivaliui Panemunės pilyje. O jau važiuojant į Vilniaus oro uostą, stabtelėta Kaune, kur atlikėjas J. S. Bacho bei M. Dupre Simfonijos iš Kantatos BWV 29 skambėjimą išbandė didžiausiais Lietuvoje istoriniais Kauno arkikatedros bazilikos vargonais.
Neabejojame, kad visi, kas dalyvavo koncerte, džiaugiasi muzikinės kultūros puoselėtoja Laura Matuzaite-Kairiene, kurios organizuojami Tarptautinis sakralinės muzikos festivalis „Jubilate“ ir Tarptautinis senosios muzikos festivalis Panemunės pilyje leidžia Jurbarko krašto gyventojams prisiliesti prie pasaulinės muzikos grandų ir nedideliame miestelyje prie Nemuno dovanai gauti tik didžiųjų miestų gyventojams pasiekiamus koncertus.
I lost all of the $60,000 in BTC investments, along with my time and efforts, due to a bad encounter...
Sporto klubo Pantera sportininkai 2018 m Baltijos šalių MMA mėgėjų čempionate tapo bendros komandinės įskaitos vicečempionais