Apdovanoti laiškus naujajam Jungtinių Tautų vadovui rašę moksleiviai. Tarp laureatų - du Jurbarko rajono mokiniai

Straipsnis  0 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Susisiekimo ministerijoje gegužės 5 dieną paskelbti ir apdovanoti tarptautinio jaunimo epistolinio rašinio konkurso nacionalinio etapo laureatai, tarp kurių net du moksleiviai iš Jurbarko rajono. 

Geriausiu epistoliniu rašiniu pripažintas Mažeikių Senamiesčio pagrindinės mokyklos moksleivės Beatričės Milaknytės (mokytoja Rita Skurvydienė) tekstas išverstas į prancūzų kalbą ir išsiųstas Pasaulinės pašto sąjungos Tarptautiniam biurui, kur bus vertinamas tarptautinės komisijos, informuoja Susisiekimo ministerija.

Antroji vieta tarptautinio jaunimo epistolinio rašinio konkurso nacionaliniame etape skirta Jurbarko rajono Veliuonos Antano ir Jono Juškų gimnazijos moksleiviui Ryčiui Ramonui ir jo mokytojai Jovitai Mišeikienei. Trečioji vieta atiteko Jurbarko rajono Seredžiaus Stasio Šimkaus mokyklos-daugiafunkcinio centro moksleivei Ingai Laiconaitei (mokytoja Roma Masaitytė).

Šiais metais tarptautinio jaunimo epistolinio rašinio konkurso tema: „Įsivaizduok, kad esi naujojo Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus patarėjas (-a). Kokią pasaulinę problemą patartum jam spręsti pirmiausia ir kaip?“ Konkurse dalyvauja apie 1,5 milijono moksleivių iš viso pasaulio.

Tarptautinis jaunimo epistolinio rašinio konkursas organizuojamas dviem pakopomis. Pirmiausia šalies mokyklose rengiamas nacionalinis etapas. Vertinimo komisijos išrinktas geriausias nacionalinio etapo rašinys siunčiamas Pasaulinės pašto sąjungos Tarptautiniam biurui. Čia vertinami iš visų pasaulio šalių atkeliavę geriausi moksleivių parašyti laiškai.

Tarptautinis jaunimo epistolinio rašinio konkursas rengiamas nuo 1971-ųjų. Jį organizuoja Pasaulinės pašto sąjungos Tarptautinis biuras kartu su Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO). Lietuvoje šį konkursą rengia AB Lietuvos paštas kartu su Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centru. Konkurso partneriai – Susisiekimo bei Švietimo ir mokslo ministerijos.

 

Paskaitykite, ką Jungtinių Tautų generaliniui sekretoriui parašė šeštokė Inga Laiconaitė iš Seredžiaus Stasio Šimkaus mokyklos.

"Sveiki!

 

Aš esu Inga Laiconaitė. Dar tik šeštokė. Mokausi Seredžiaus Stasio Šimkaus mokykloje. Jau daugiau kaip metai mūsų mokykla kartu yra ir daugiafunkcis centras.

 

Gerbiamas Jungtinių tautų organizacijos sekretoriau! Aš žinau, kad pasaulyje yra daug skaudžių problemų: karai, kurie verčia žmones palikti savo šalį ir ieškoti prieglobsčio už tūkstančių kilometrų; žmogaus teisių pažeidinėjimai, kai žmogus negali jaustis esąs saugus. Ne kartą žinių laidose teko matyti pabėgėlių stovyklas, kuriose glaudžiasi savo šalį palikę žmonės.

Taip neturėtų būti! Net nežinočiau, ką Jums patarti šiais klausimais, jeigu būčiau Jūsų patarėja. Tačiau puikiai suprantu, kad ir mes visi, gyvenantys ramiose šalyse, ir tie, kurie ieško naujų namų, negalėtų gyventi, jeigu išnyktų gamta: neliktų švaraus vandens, būtų užterštas oras. Atsarginės planetos juk neturime!

 

Kartais pagalvoju, kad galbūt reikėtų atiduoti žemės likimą į vaikų rankas. Man atrodo, kad mes puikiai susitvarkytume su pasauliui gresiančiais pavojais. Vaikai, mano manymu, yra nesavanaudiški. Jie nori bendrauti, draugauti su visais, juose mažiau pykčio, nori saugoti supantį pasaulį. Kodėl aš taip manau? Kad tai paaiškinčiau, šiek tiek papasakosiu apie save.

 

Aš gyvenu mažame beišnykstančiame kaimelyje. Likusi tik viena sodyba, apsupta dviejų upelių, miško ir tekančios vienos iš švariausių upių – Dubysos. Prieš daug metų mano tėveliams labai patiko Margupio šlaituose augantys kadagiai. Senesnieji gretimo kaimo gyventojai pasakojo, kad čia kadagiai auga labai seniai, tačiau daug jų buvo iškirsta, norint padidinti arklių ir galvijų ganyklas.

 

Ant vieno kalnelio, kur mes su broliu ir sese maži labai mėgome žaisti, buvo pridygę labai daug mažų kadagiukų. Mes augome kartu, bet dabar nuėję jų aplankyti matome, kad jie jau didesni už mus! Smagu, kad mūsų ,,draugai“ išaugo į galingus krūmus. Kadagyne ramu, švarus oras. Norisi ten ilgiau pabūti, pasvajoti. O kas aplinkui?

 

Labai gaila, kad žmonės nemyli gamtos. Dar ir dabar miške ar pakelėje galima pamatyti išmestą buitinę techniką, polietileno maišus su šiukšlėmis, kurios, jeigu nėra surenkamos, nesuyra daugelį metų. Nuėjus prie Dubysos liūdna rasti poilsiautojų paliktus šiukšlynus: sudaužytus butelius, maisto pakuotes, polietileno maišelius, kuriuos vėjas neša į pievas ir mišką, kur yra paukštelių ir žvėrelių namai. O ilgai nesuyrančios atliekos jiems gali būti mirtinos.

Mes su broliais ir sesėmis vasarą labai mėgstame maudytis Dubysoje. Kartais tenka pareiti sužeistom kojom. Įbridus į upę, išlipi kruvina koja, nes kažkas neatsakingai pasielgė, sudaužydamas ar įmesdamas stiklus. Aš manau, kad tikrai ne vaikai šitaip elgiasi gamtoje.

 

Mano tėtis, keliautojas, speleologas, lankosi daugelyje pasaulio šalių. Matydamas, kaip įvairiose šalyse saugoma gamta, sugalvojo išsaugoti šį gamtos kūrinį, kad ne tik mes, bet ir ateities kartos galėtų juo džiaugtis. 2004 metais tėtis kreipėsi į Aplinkos ministeriją, kad Margupio kadagynas būtų įtrauktas į Europos ekologinį tinklą „Natūra 2000“. Tik 2012 metais buvo įsteigtas Valstybinis Margupio botaninis draustinis, kuriame saugomi ne tik kadagiai, bet ir stepinės pievos. Na o mes, vaikai, nusprendėme šį pavasarį su broliu Luku sukurti filmą apie gamtą, kuri mus supa. Filme mes pasakojome apie Margupio kadagyną, jo istoriją, jame pasivaikščiojome. Norėjome parodyti žmonėms, ką gali padaryti viena, tegul ir nemaža šeima. Pristatę šį mūsų sukurtą filmą bendruomenei, viliamės, kad ir kiti supras švarios gamtos svarbą ir patys saugos aplinką, kurioje gyvena..

 

Šiuo metu kadagynas sutvarkytas, pastatyti informaciniai stendai. Namuose įrengėme informacinį centrą, kuriame įkurdinta ilgalaikė fotografijų paroda „Sausupio beieškant“. Lankytojai gali pavartyti knygas apie Lietuvos augalus ir kadagius, gali apsilankyti ir žiemos sode, kuriame mano mama augina įvairiausias gėles.

 

Pas mus dažnai atvažiuoja lankytojų, tarp jų – ir vaikų. Jiems įdomu pamatyti kadagyną, asilus, šeimos muziejų, žiemos sodą, tėvelio kabinetą – „urvą“. Aplankę kadagyną, apžiūrėję muziejus ir gėlynus, lankytojai sėdi pašiūrėje prie laužo, išsiverda arbatos. Ir smagiai praleidžiam laiką! Kadagyno lankytojams taip pat kyla minčių, kaip jie galėtų saugoti ir gražinti savo aplinką.

Gerbiamas Jungtinių Tautų Organizacijos vadove, šiuo pasakojimu apie savo šeimos sumanymus ir darbus aš norėjau pasakyti, kad dideli darbai prasideda nuo gerų idėjų. O padėti jas įgyvendinti galime ir mes, vaikai. Tik reikia daugiau mumis pasitikėti! Aš įsivaizduoju, kad kartu su mumis, didele ir draugiška Laiconų šeima, kadagyne galėtų darbuotis bei lakstyti ir vaikai, pabėgę iš kariaujančių šalių.

Juk taip gali būti?"

 


Projektas: Gera ir čia, Lietuvoje - Jurbarko jaunimo sėkmės istorijos

 

Straipsnis  0 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Konferencija Naujamiesčio progimnazijoje: ką jaučia, mąsto ir kalba mokiniai

Konferencija Naujamiesčio progimnazijoje: ką jaučia, mąsto ir kalba mokiniai  0

Paaiškėjo jaunimo talentų konkurso nugalėtojai

Paaiškėjo jaunimo talentų konkurso nugalėtojai  0

Big bendas "JADA"

Trečiasis jaunimo talentų konkursas – su savomis žvaigždėmis  0

Puikias Konstitucijos žinias jurbarkietis naudos naujame darbe Seime

Puikias Konstitucijos žinias jurbarkietis naudos naujame darbe Seime  1

Jurbarko talentas tarp pasaulio geriausių šachmatininkų - 40-as

Jurbarko talentas tarp pasaulio geriausių šachmatininkų - 40-as  2

A. Sodeikos meno mokyklos mokytojas įvertintas pasauliniu lygiu (video)

A. Sodeikos meno mokyklos mokytojas įvertintas pasauliniu lygiu (video)  1

Rajono meno kūrėjams paskatinti – 3700 eurų

Rajono meno kūrėjams paskatinti – 3700 eurų  1

Merginoms karinė tarnyba – svajonė

Merginoms karinė tarnyba – svajonė  3

Daugiausiai premijų susižėrė D. Arlauskaitės treniruojami imtynininkai.

Paskatinti ir rajono sportininkai: jiems išdalinta apie 4,5 tūkst. eurų  1

Gabrielė Gudiškytė su tėčiu, ją paruošusiomis trimis mokytojomis. Gabrielė vienintelė rajone surinko net tris 100-ukus.

Šiųmetiniams šimtukininkams - ne tik padėkos raštai, bet ir piniginis paskatinimas  1

Jurbarko gimnazijos išleistuvėse pagerbė savo šimtukininkus

Jurbarko gimnazijos išleistuvėse pagerbė savo šimtukininkus  1

Paskutinio skambučio akimirka Veliuonos gimnazijoje

Veliuonos gimnazijos abiturientų išleistuvėse įteikta 19 padėkos raštų  0

Gimnazistė apdovanota DofE sidabro ženkleliu

Gimnazistė apdovanota DofE sidabro ženkleliu  0

Studentas savo gimtą kraštą tiria naudodamas duomenis iš kosmoso

Studentas savo gimtą kraštą tiria naudodamas duomenis iš kosmoso  4

Vasaros stovyklos organizatoriai jau planuoja naujas veiklas

Vasaros stovyklos organizatoriai jau planuoja naujas veiklas  1

Jurbarko gimnazistai žinių sėmėsi Molėtų astronomijos observatorijoje

Jurbarko gimnazistai žinių sėmėsi Molėtų astronomijos observatorijoje  0

Iš savanorystės Karibų salose – su ekologine misija

Iš savanorystės Karibų salose – su ekologine misija  0

Bibliotekoje – talentingų jaunųjų krašto dailininkų piešiniai (nuotraukos)

Bibliotekoje – talentingų jaunųjų krašto dailininkų piešiniai (nuotraukos)  0

ATVIRA JAUNIMO ERDVĖ užaugo – tapo ATVIRU JAUNIMO CENTRU

ATVIRA JAUNIMO ERDVĖ užaugo – tapo ATVIRU JAUNIMO CENTRU  0

Rajono sportininkų premijoms šiais metais išleista per 8 tūkst. eurų

Rajono sportininkų premijoms šiais metais išleista per 8 tūkst. eurų  0

Tradicinėje kalėdinių nominacijų šventėje – gera žinia visam rajonui

Tradicinėje kalėdinių nominacijų šventėje – gera žinia visam rajonui  1

Jaunojo atlikėjo dovana jurbarkiečiams - nemokamas kalėdinis koncertas

Jaunojo atlikėjo dovana jurbarkiečiams - nemokamas kalėdinis koncertas  1

Konkurso nugalėtoja - Paulina Kerutytė

mEFEKTAS. Apdovanoti ir Metų jaunimo lyderiai, ir talentų konkurso nugalėtojai (VIDEO)  0

Vakaro scečias - dainininkas Alen Chicco

Jaunimo talentų konkurse - net 20 dalyvių, tarp kurių bus ir dainininkų, ir raiderių (VIDEO)  0

Mūsų partneriai