Panemunės koplyčia: iš tolo gerai matoma, bet sunkiai prieinama (video)
Ne. Tai ne Panemunės pilies koplyčia. Tai Naukaimio, arba mauzoliejinė koplyčia, esanti Panemunės kaime, paribyje su Naukaimiu, Skirsnemunės seniūnijoje, Jurbarko rajone, apie 7 km į šiaurės rytus nuo Skirsnemunės. Iš tolo gerai matomas nedidelis žemės plotelis, apaugęs medžiais, - tarsi sala vandenyne, - įkalintas dirbamų laukų. Čia nėra privažiavimo, 200 m į pietus teka Antvardės upelis.
Atokiai stovinti koplyčia aklinai uždaryta masyviomis geležinėmis durimis ir langinėmis. Aplinka prižiūrėta, atlikta pastato remonto darbų (sumūryti įėjimo laiptai, sutvarkytas akmenų grindinys aplink cokolį).
Tarpukaryje aplinkinės žemės priklausė ponams Jasinskiams. Netoli koplyčios, į vakarų pusę, stovėjo Panemunės dvaras. Koplyčioje buvo rengiamos pamaldos, į kurias eidavo vietos žmonės.
Sovietmečiu koplyčia buvo įtraukta į Respublikinio žemėtvarkos projektavimo instituto parengtą „Lietuvos TSR Jurbarko rajono gamtos, istorijos ir kultūros paminklų katalogą“, turėjo suteiktą saugotino objekto eilės numerį „89sg“, kartografuota 1969-1972 m. laikotarpyje. Trumpame katalogo įraše nurodyta prasta mūrinės Panemunės koplyčios būklė: apleista, išdaužytais langais, išluptomis grindimis. Taip pat nurodyta buvusio Panemunės dvaro (eilės nr. „88sg“) vieta: Antvardės upelio dešinysis krantas, 600 m į vakarus nuo kelio Raseiniai-Šilinė, 600 m į šiaurės vakarus nuo Zosės Vitkauskienės sodybos.
Koplyčia mūrinė, su laidojimo rūsiu. Tūris kompaktinis, stačiakampio plano, su pusapskrite apside, 1 aukšto. Stogas dvišlaitis, dengtas skardos lakštais. Priekinio fasado frontone, virš įėjimo durų, sumūrytas reljefinis kryžius.
Siūlome iš arčiau pamatyti šį kuklų, bet iš tolo žvilgsnį traukiantį statinį.
Panaudota Vikipedijos info
Kai mano pažįstami, iš kitų kraštų, teiraujasi ką aplankyti atvykus į mūsų miestą, visada patariu. N...
Muziejų darbą paralyžiuoja vidiniai nesutarimai