Dėl kiaulių maro Baltarusijoje - stiprinama kontrolė ir Jurbarko rajone

Straipsnis  1 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Baltarusijoje Gardino srityje nustatytas ir sunaikintas afrikinio kiaulių maro židinys. Dėl užfiksuotos ligos į Lietuvą nebus leidžiama įvežti bet kokių pašarų ir gyvūninės kilmės produktų iš Baltarusijos. Penktadienį, birželio 28 dieną, Jurbarko rajono savivaldybėje rinkosi ekstremalių situacijų komisija aptarti "Dėl iš Baltarusijos kylančios afrikinio maro grėsmės ir prevencijos priemonių Jurbarko rajono savivaldybės teritorijoje". Su afrikinio maro grėsmėmis ir būtinomis imtis apsaugos priemonėmis komisijos dalyvius supažindino Jurbarko valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Algirdas Pocius. Komisijos posėdyje dalyvavo veterinarijos gydytojai, seniūnai, stambūs kiaulių augintojai, rajono ūkininkai, policijos komisariato, visuomenės sveikatos centro atstovai.

Anot A.Pociaus, ekstremali situacija rajone neskelbiama, bet iš anksto, nelaukiant, griežtinama kontrolė.

A.Pocius ragina rajono gyventojus būti budriems - tiek kiaulių augintojus, tiek mėsos produkciją parduodančius ir perkančius.

Kiaulių augintojams patariama neleisti į ūkius pašalinių žmonių, patiems nelankyti kitų kiaulių augintojų ūkių. Pastatai, kur laikomos kiaulės, turi būti uždaryti, užrakinti ir su užrašu, kad pašaliniams įeiti draudžiama. Specialistai pataria nepirkti neaiškių mėsos produktų.

 

Rizika ligai plisti išlieka visuose ūkiuose, nesvarbu, kiek kiaulių laiko - vieną ar šimtus. 

 

Jurbarko rajone smulkių kiaulių augintojų priskaičiuojama apie 300 smulkių kiaulių augintojų (vidutiniškai tokiame ūkyje apie 1-5 kiaules).

 

Jei kils klausimų, A.Pocius ragina skambinti į Jurbarko maisto ir veterinarijos tarnybą telefonais 8 -447 72554, 72 553, 72 556. Ragina tarnybą informuoti apie bet kokį neaiškų atvejį.

 

Beje, tarnybos inspektoriai padidintai kontroliuos ir Jurbarko turgavietę - mėsa prekiaujantys turės pateikti dokumentus, iš kur atvežta mėsa.

 

APIE LIGĄ

Afrikinis kiaulių maras – liga, kurią platina ne tik užsikrėtę šernai ir kiaulės, bet ir erkės. Gydymo nuo šios ligos nėra, sergančios kiaulės ir šernai turi būti naikinami. Lietuvoje šios maro nėra buvę.

Afrikinis kiaulių maras yra ypač pavojinga užkrečiama virusinė kiaulių liga; afrikinis kiaulių maras perduodamas tiesioginio kontakto būdu su ekskretais, sekretais, krauju, sperma, taip pat šį virusą perneša (Ornithodoros) erkės. Netiesioginio kontakto būdu – per apkrėstą inventorių, rūbus, transportą, pašarus, pašarinius priedus, žaliavas ir t. t., šeriant kiaules virtuvių atliekomis. Ši liga per placentą perduodama vaisiui. Paukščiai, musės ir žmonės gali fiziškai pernešti virusą iš užkrėstų kiaulių sveikoms. Kiaulių savininkas gali sukelti infekciją šerdamas kiaules neapdorotomis maisto atliekomis, kuriose yra gyvūninių produktų!!!

Afrikinis kiaulių maras valstybei gali grėsti dideliais ekonominiais nuostoliais, teigia Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas. "Šalys, kurios iš tokių valstybių importuoja maisto produktus, iki trejų metų gali sustabdyti gyvūninės kilmės maisto produktų įvežimą. Kadangi turime nemažą šių produktų eksporto apimtį, tokia grėsmė galėtų sužlugdyti maisto pramonę", - "Lietuvos žinioms" sakė jis. Asociacijos vadovas mano, kad šį klausimą reikėtų kelti europiniu lygiu. Pasak A.Baravyko, saugantis šio maro, be kita ko, būtina mažinti šernų, galinčių pernešti ligą, populiaciją. "O toliau reikia galvoti, ką darysime ateityje. Pavojus arti, jis niekur neišnyks", - teigė jis.
Visą straipsnį galite rasti http://www.balsas.lt/naujiena/740262/asociacijos-vadovas-kiauliu-maras-gali-gresti-pramones-suzlugdymu
Ką reikia žinoti apie afrikinį kiaulių marą.
 
 
Informacija kiaulių laikytojams!

Kiaulių laikytojai, kurie įtaria, kad jų kiaulės serga, turi nedelsiant kreiptis į savo vietos veterinarijos gydytoją arba Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pareigūnus!

Naudojant biologinės saugos priemones, kiaulių laikytojai gali apsaugoti savo kiaules, jeigu bus laikomasi bent jau šių reikalavimų:

• Patikrinti kiaules ne mažiau kaip du-tris kartus per savaitę dėl neįprastų požymių ar elgesio!

• Stebėti naujai įsigytų kiaulių sveikatos būklę.

• Izoliuoti sergančias kiaules, nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją, kol bus nustatyta ligos priežastis!

• Laikytis tinkamų biologinės saugos priemonių, užkertant kelią laukinių gyvūnų kontaktui su laikomomis kiaulėmis, nelaikyti kiaulių lauke.

• Valyti ir dezinfekuoti drabužius, įrangą ir transporto priemones, įvažiuojančias į fermą ir išvažiuojančias iš jos.

• Neleisti į kiaulių laikymo vietą pašalinių asmenų ar transporto priemonių.

·  Nešerti kiaulių virtuvės atliekomis, kadangi tai pagrindinis galimo užkrato šaltinis!

·  Sumedžiotus šernus doroti tam skirtose vietose, atliekas saugiai naikinti tam skirtose vietose.

·Nenaudoti šernų šėrimui atliekų, kuriose gali būti gyvūninių produktų!

Įtarus ligą nedelsiant informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą visa parą veikiančiu nemokamu telefonu 8 800 40 403 arba tiesiogiai kreiptis įValstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinį padalinį, kurį galite rasti kiekviename rajone ar pranešti jus aptarnaujančiam privačiam veterinarijos gydytojui.

Informacija keliaujantiems gyventojams!

Gyventojams, grįžtantiems iš Baltarusijos Respublikos, griežtai draudžiama vežtis gyvūninius produktus ir laikinai draudžiama vežtis savo reikmėms pašarus ir pašarinius priedus, kadangi jų sudėtyje gali būti užkrėstų gyvūninių produktų!
Informuojame, kad sienos kirtimo postuose sugriežtinta keleivių bagažo kontrolė ir visi aukščiau minėti produktai bus paimami naikinimui!

Informacija medžiotojams!

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja medžiotojus, kurių medžioklės plotų vienetai ribojasi su Baltarusijos Respublika, kad privaloma į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinį padalinį pristatyti kiekvieno pasienio regione sumedžioto šerno organus afrikinio kiaulių maro tyrimams!

Afrikinio kiaulių maro liga žmonėms nepavojinga. Ja serga tik kiaulės ir šernai.
 
 
 
SVARBU: ką turi žinoti kiaulių augintojai

BIOLOGINIO SAUGUMO PRIEMONIŲ REIKALAVIMAI KIAULIŲ LAIKYMO VIETOSE

 
1. Biologinio saugumo priemonių reikalavimai kiaulių laikymo vietose (toliau – Reikalavimai) nustato minimalias biologinio saugumo priemones, taikomas kiaulių laikymo vietose ir skirtas apsaugoti kiaules nuo užkrečiamųjų ligų sukėlėjų, pareigas gyvūnų savininkams ir laikytojams bei asmenims, dirbantiems ar besilankantiems kiaulių laikymo vietose, reikalavimus kiaulių laikymo vietoms ir jų suskirstymo į rizikos grupes tvarką.


II. GYVŪNŲ SAVININKO IR LAIKYTOJO PAREIGOS

5. Gyvūnų savininkas ir laikytojas privalo:

5.1. įtaręs, kad jo laikomos kiaulės serga užkrečiamąja liga, nedelsiant pranešti Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai ir veterinarijos paslaugas teikiančiam privačiam veterinarijos gydytojui bei nedelsiant kiaulių laikymo vietoje pradėti taikyti būtiniausias biologinio saugumo priemones, siekiant, kad liga neišplistų;

5.2. prireikus sudaryti sąlygas veterinarijos gydytojui apžiūrėti gyvūnus, juos vakcinuoti, imti kraujo ar kitus mėginius laboratoriniams tyrimams ir taikyti kitas veterinarines priemones;

5.3. jeigu kiaulės jų laikymo vietoje vakcinuojamos, kiaulių vakcinavimo planus suderinti su atitinkama Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorine valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba vadovaujantis Užkrečiamųjų ligų kontrolės programos, patvirtintos Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2006 m. balandžio 12 d. įsakymu Nr. B1-281 (Žin., 2006, Nr. 48-1760), nuostatomis;

5.4. užtikrinti, kad kiaulių gydymui būtų naudojami tik Veterinarinių vaistų registre įregistruoti veterinariniai vaistai;

5.5. užtikrinti, kad kiaulių laikymo vietoje būtų reguliariai naikinami graužikai ir kiti kenkėjai;

5.6. informuoti kiaulių laikymo vietos darbuotojus, kad jie nesilankytų kitose kiaulių, šernų, šernakiaulių laikymo, šernų medžioklės ir išdorojimo vietose, skerdyklose, šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo vietose ir kad informuotų gyvūnų savininką ar laikytoją apie lankymąsi jose prieš patekdami į gyvūnų savininko ar laikytojo kiaulių laikymo vietą;

5.7. kiaulių laikymo vietoje registruoti kiaulių laikymo patalpų lankytojus lankytojų žurnale;

5.8. uždrausti kiaulių laikymo vietos darbuotojams įsinešti į kiaulių laikymo patalpas gyvūninio maisto;

5.9. uždrausti šerti kiaules maisto atliekomis;

5.10. užtikrinti, kad mėšlas būtų šalinamas reguliariai;

5.11. užtikrinti, kad nugaišusios kiaulės būtų pašalinamos iš jų laikymo vietos, o šalutiniai gyvūniniai produktai būtų tvarkomi teisės aktų nustatyta tvarka.

 

III. reikalavimai kiaulių laikymo vietoms


6. Siekiant sumažinti graužikų dauginimosi galimybes, teritorija, esanti aplink kiaulių laikymo patalpą ir vietą, turi būti reguliariai tvarkoma.

7. Teritorija, esanti aplink kiaulių laikymo vietą, turi būti atskirta fiziniu barjeru, kuris neleistų šernams, bešeimininkiams ar laukiniams gyvūnams patekti į kiaulių laikymo vietą (-as); šis reikalavimas taikomas ir tuo atveju, kai kiaulės laikomos lauke palaidos.


8. Kiaulių laikymo vieta turi būti įrengta taip, kad:

8.1. būtų galima kontroliuoti transporto priemonių ir asmenų patekimą į jos teritoriją ir kiaulių laikymo patalpas;

8.2. į ją įvažiuojančių transporto priemonių keliai nesikirstų su keliais, transporto priemonių, dirbančių kiaulių laikymo patalpose;

8.3. į ją įvažiuojančios transporto priemonės ratus galima būtų išdezinfekuoti užpurškiant ant jų dezinfekcines medžiagas ir (arba) į ją įvažiuojanti transporto priemonė turėtų pervažiuoti dezinfekcinį barjerą, pripildytą dezinfekcinių medžiagų, kurios esant temperatūrai, nurodytai gamintojo instrukcijoje, neužšals ir kurių rekomenduojama koncentracija, nurodyta gamintojo instrukcijoje, išsilaikys. Siekiant tinkamai išdezinfekuoti dezinfekcinėmis medžiagomis transporto priemonės ratų paviršių, transporto priemonės ratai dezinfekciniame barjere turi apsisukti mažiausiai 1,5 karto;

8.4. darbuotojai ir lankytojai įeitų į kiaulių laikymo patalpas ir išeitų iš kiaulių laikymo patalpų tik per tam skirtą įėjimo / išėjimo punktą, kuriame turi būti įrengtos persirengimo patalpos ir dušai. Visiems darbuotojams ir lankytojams turi būti sudaryta galimybė nusiprausti, persirengti darbiniais ar specialiais vienkartiniais drabužiais ir persiauti darbiniais ar specialiais vienkartiniais batais. Dušuose turi būti šiltas vanduo, pakankamai higienos priemonių, rankšluosčių. Darbuotojų drabužiai ir batai turi būti švarūs, drabužiai – reguliariai skalbiami, batai – reguliariai valomi ir dezinfekuojami;

8.5. įeinant į ją ar išeinant iš jos darbuotojai ir lankytojai negalėtų išvengti perėjimo per dezinfekcinius kilimėlius, užpildytus dezinfekciniu skysčiu pagal gamintojo instrukciją.

 

IV. KIAULIŲ ATVEŽIMAS Į KIAULIŲ LAIKYMO VIETĄ IR IŠVEŽIMAS IŠ JOS

9. Kiaulės į kiaulių laikymo vietą atvežamos ir iš jos išvežamos transporto priemonėmis, skirtomis kiaulėms pervežti ir išvalytomis bei išdezinfekuotomis teisės aktų nustatyta tvarka.

10. Transporto priemonių, kuriomis į kiaulių laikymo vietą atvežamos ir iš jos išvežamos kiaulės, vairuotojai negali lankytis kiaulių laikymo patalpoje.

11. Kiaulių pakrovimo į transporto priemonę vieta turi būti įrengta taip, kad būtų išvengta tiesioginio kontakto tarp transporto priemonių vairuotojų, atvežančių ar išvežančių kiaules, ir darbuotojų bei transporto priemonių vairuotojų, atvežančių kiaules pakrovimui iš kiaulių laikymo patalpų arba išvežančių pakrautas kiaules į kiaulių laikymo patalpas.

12. Draudžiama kiaules iš parodų, aukcionų arba kitų masinio susibūrimo vietų atvežti į kiaulių laikymo vietą, išskyrus tuos atvejus, kai kiaulės prieš jų atvežimą į kiaulių laikymo vietą buvo laikomos atskiroje, su kiaulių laikymo patalpa (-omis) nesusisiekiančioje patalpoje ir karantinuojamos 21 dieną.

13. Į kiaulių laikymo vietą leidžiama atvežti naujai įsigytas kiaules tik tuo atveju, jei jos ištirtos vadovaujantis Užkrečiamųjų ligų kontrolės programa.

 

V. REIKALAVIMAI KIAULIŲ LAIKYMO PATALPŲ DARBUOTOJAMS IR LANKYTOJAMS


14. Darbuotojai, dirbantys kiaulių laikymo patalpose, privalo:

14.1. prieš darbą nusiprausti duše, persirengti persirengimo patalpoje darbiniais ar specialiais vienkartiniais drabužiais ir persiauti darbiniais ar specialiais vienkartiniais batais;

14.2. po darbo ir (arba) darbo metu laikinai išėję iš kiaulių laikymo patalpų sudėti naudotus drabužius ir batus į tam numatytą vietą ir nusiprausti duše.

15. Draudžiama darbuotojams ir lankytojams į kiaulių laikymo patalpą atsinešti gyvūninio maisto.

16. Draudžiama darbuotojams, dalyvavusiems kiaulių pakrovime į transporto priemones, nenusiprausus duše ir nepersirengus drabužių bei nepersiavus batų lankytis kiaulių laikymo patalpose.

17. Kiaulių laikymo vietos ir kiaulių laikymo patalpų darbuotojams, kitiems asmenims, kurie nėra nuolatiniai kiaulių laikymo vietos darbuotojai, bet atlieka darbus kiaulių laikymo vietoje ar vykdo kiaulių laikymo vietos kontrolę ir lankytojams nerekomenduojama lankytis kiaulių laikymo patalpose, jei per praėjusias 48 valandas jie lankėsi kitose kiaulių, šernų, šernakiaulių laikymo vietose, šernų medžioklės ar jų pirminio apdorojimo vietose, skerdyklose, šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo vietose. Kiekvienas asmuo, norintis patekti į kiaulių laikymo vietą, privalo apie lankymąsi per praėjusias 48 valandas kitose kiaulių, šernų, šernakiaulių laikymo vietose, šernų medžioklės ar jų pirminio apdorojimo vietose, skerdyklose, šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo vietose informuoti kiaulių laikymo vietos savininką, laikytoją ar atsakingą asmenį, kuris priima sprendimą dėl asmens patekimo į kiaulių laikymo vietą galimybės.

18. Darbuotojams, turėjusiems tiesioginį ar netiesioginį kontaktą su kiaulių gaišenoms laikyti skirtais konteineriais ir (ar) šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo įmonės transporto priemone ar jos vairuotoju, draudžiama įeiti į kiaulių laikymo patalpas prieš tai nenusiprausus duše ir nepersiavus nešvarių darbinių batų bei nepersirengus nešvarių darbinių drabužių.

19. Lankytojams:

19.1. draudžiama lankytis kiaulių laikymo vietoje be kiaulių laikymo vietos savininko, laikytojo ar atsakingo asmens leidimo. Lankytojas, gavęs kiaulių laikymo vietos savininko, laikytojo ar atsakingo asmens leidimą, privalo užsiregistruoti lankytojų žurnale;

19.2. nerekomenduojama lankytis kiaulių laikymo patalpose, jei per praėjusias 48 valandas jie lankėsi užsienyje, kitose kiaulių, šernų, šernakiaulių laikymo vietose, šernų medžioklės ar išdorojimo vietose, skerdyklose ir šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo vietose;

19.3. prieš patenkant į kiaulių laikymo patalpą, privaloma nusiprausti duše, persirengti darbiniais ar specialiais vienkartiniais drabužiais ir persiauti darbiniais ar specialiais vienkartiniais batais;

19.4. išeinant iš kiaulių laikymo patalpų, privaloma persirengti naudotus darbinius ar specialius vienkartinius drabužius ir persiauti darbinius ar specialius vienkartinius batus bei nusiprausti duše.

 

VI. ŠALUTINIŲ GYVŪNINIŲ PRODUKTŲ TVARKYMAS


20. Gyvūnų savininkas ar laikytojas turi užtikrinti, kad:

20.1. kiaulių laikymo vietoje susidarę šalutiniai gyvūniniai produktai būtų tvarkomi teisės aktų nustatyta tvarka;

20.2. nugaišusios kiaulės iš kiaulių laikymo patalpų būtų surenkamos ir sukraunamos į kiaulių gaišenoms laikyti skirtus konteinerius, laikomus ir saugomus gyvūno savininko ar laikytojo numatytoje vietoje;

20.3. kiaulių laikymo vietoje naudojama transporto priemone kiaulių gaišenoms laikyti skirti konteineriai būtų vežami ir pakraunami į šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo įmonės transporto priemonę taip, kad ši neįvažiuotų į kiaulių laikymo vietą;

20.4. kiaulių laikymo vietoje naudojama transporto priemonė, kuria kiaulių gaišenoms laikyti skirti konteineriai vežami ir pakraunami į šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo įmonės transporto priemonę, būtų kiekvieną kartą po jos naudojimo išplauta ir išdezinfekuota gyvūno savininko ar laikytojo numatytoje plovimo ir dezinfekavimo vietoje.

 

VII. KIAULIŲ LAIKYMO VIETŲ SUSKIRSTYMAS Į RIZIKOS GRUPES


21. Kiaulių laikymo vietos skirstomos į rizikos grupes:

21.1. mažos rizikos kiaulių laikymo vieta – kiaulių laikymo vieta, kurioje iki galo įgyvendintos šių Reikalavimų nuostatos ir iš kurių leidžiama prekyba kiaulėmis šalies viduje, su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis narėmis ir trečiosiomis šalimis;

21.2. padidintos rizikos kiaulių laikymo vieta – kiaulių laikymo vieta, kurioje įgyvendintos šių Reikalavimų tik 5.1–8.3 punktų nuostatos ir iš kurių leidžiama prekyba kiaulėmis šalies viduje ir su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis narėmis;

21.3. didelės rizikos kiaulių laikymo vieta – kiaulių laikymo vieta, kurioje įgyvendintos šių Reikalavimų tik 5 punkto nuostatos ir iš kurių leidžiama prekyba kiaulėmis šalies viduje.

22. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, atsižvelgdamos į gyvūnų savininkų ar laikytojų priimtus sprendimus dėl šių Reikalavimų įgyvendinimo, suskirsto kiaulių laikymo vietas į rizikos grupes ir apie tai pateikia informaciją Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriui elektroniniu paštu gss@vet.lt.

Rekomenduojami video:
Straipsnis  1 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Išbandymo terminas darbovietėje – ką verta žinoti

Išbandymo terminas darbovietėje – ką verta žinoti  0

Pasibaigus vilkų medžioklės sezonui – svarstymai, kad vilkų Lietuvoje per daug

Pasibaigus vilkų medžioklės sezonui – svarstymai, kad vilkų Lietuvoje per daug  0

Žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas prasidės gegužės 2 d. – ką galima padaryti jau dabar?

Žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas prasidės gegužės 2 d. – ką galima padaryti jau dabar?  0

Ryšių reguliavimo tarnyba: skaitmeninių sukčių metodai tobulėja

Ryšių reguliavimo tarnyba: skaitmeninių sukčių metodai tobulėja  0

Vienišo asmens išmoką gauna 230 tūkstančių žmonių: ji skiriama be prašymo

Vienišo asmens išmoką gauna 230 tūkstančių žmonių: ji skiriama be prašymo  0

Baudžiamųjų bylų dėl smurto artimoje aplinkoje skaičius nemažėja

Baudžiamųjų bylų dėl smurto artimoje aplinkoje skaičius nemažėja  0

VDI: darbuotojas neturėtų pradėti dirbti, kol neturi pasirašytos darbo sutarties

VDI: darbuotojas neturėtų pradėti dirbti, kol neturi pasirašytos darbo sutarties  0

Briedžiukas ir  bobausis

Miškuose – grybų loterija  0

Kultūros ministerija vietoj Kultūros dienos kviečia švęsti Pasaulinę meno dieną

Kultūros ministerija vietoj Kultūros dienos kviečia švęsti Pasaulinę meno dieną  0

Daugiabučiuose bus vykdoma legioneliozės prevencija termošoku

Daugiabučiuose bus vykdoma legioneliozės prevencija termošoku  1

Asociatyvi

Vaikų gynimo dienos minėjimas perkeliamas į gegužę  0

Kviečiama teikti kandidatūras Metų mokytojo premijai gauti

Kviečiama teikti kandidatūras Metų mokytojo premijai gauti  0

Miškas

Ar galima savo miške kirsti sausuolius?  0

Eitvydas Bingelis ir Dovilė Vainorė

Prekybos žmonėmis parduotuvė: šokiruojantis būdas atkreipti dėmesį į problemą  0

Ar tvarumas ir ekologiškumas yra tas pats?

Ar tvarumas ir ekologiškumas yra tas pats?  0

Atėjo laikas keisti padangas. Ką daryti su senosiomis?

Atėjo laikas keisti padangas. Ką daryti su senosiomis?  0

Policijos prevencinės priemonės šalies keliuose balandžio mėnesį

Policijos prevencinės priemonės šalies keliuose balandžio mėnesį  0

Žolės deginimo prevencija: ką svarbu padaryti šiandien?

Žolės deginimo prevencija: ką svarbu padaryti šiandien?  0

Asociatyvi

Pasikeitė geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainos  1

Sekmadienį pereisime prie vasaros laiko

Sekmadienį pereisime prie vasaros laiko  0

Pensijos tolsta, darbuotojai sensta. Laikas keisti požiūrį ir darbdaviams

Pensijos tolsta, darbuotojai sensta. Laikas keisti požiūrį ir darbdaviams  0

Draudžiama demonstruoti ir platinti nacistinius, komunistinius, totalitarinių ar autoritarinių režimų simbolius

Draudžiama demonstruoti ir platinti nacistinius, komunistinius, totalitarinių ar autoritarinių režimų simbolius  0

Laimingiausia pasaulio šalis – Suomija, Lietuvoje – laimingiausias jaunimas

Laimingiausia pasaulio šalis – Suomija, Lietuvoje – laimingiausias jaunimas  0

Sužinokite, kada už netvarkingus automobilius baudas galės išrašyti aplinkosaugininkai

Sužinokite, kada už netvarkingus automobilius baudas galės išrašyti aplinkosaugininkai  0

Mūsų partneriai