IP: 78.57.150.207 Pradėta: 2013.12.31 22:21
Ar Lietuvoje galime kalbėti apie tai, kad skirtingose šalies vietose gyventojai Naujuosius sutinka ne tuo pačiu metu? Laiką skaičiuojame iš Rytų į Vakarus. Rytas prasideda Saulei tekant, anksčiausiai Rytų šalyse, paskui prabėga per Žemės rutulį. Lietuvoje, kuri nutįsusi iš Rytų į Vakarus, Saulė nevienodu laiku pateka ir leidžiasi Rytuose ir Vakaruose, – kalba fizikas J. Vaiškūnas. – Laikas visur vienodas, taip susitarta, jeigu skaičiuosime pagal laiko juostas. Bet jeigu laikysime, kad vidudienis būna tada, kai Saulė yra aukščiausiai, kai šešėlis trumpiausias, tai vidudienis sostinėje ir pajūryje skirsis 14 minučių. Todėl Naujuosius metus Vilniuje žmonės sutiks keturiolika minučių anksčiau nei Klaipėdoje. Jei imtume ryčiausią ir vakariausią Lietuvos taškus, skirtumas tarp jų būtų penkiolika minučių. Visi sutiksime Naujuosius kartu dėl to, kad laikrodžiai visur rodys vienodą, bet ne Saulės, o juostinį laiką. Šis yra žmogaus išradimas, kad didesnėje teritorijoje gyvenantys žmonės turėtų vienodą laiką. Senovėje vidudienį nustatydavo įsmeigę kuoliuką, gnomoną ir matuodavo jo ilgį. Taip skaičiuojant, Rytinėje šalies dalyje vidudienis būtų anksčiau nei Vakaruose. Skaitykite daugiau: Etnokosmologas Vaiškūnas: Vilniuje žmonės Naujuosius sutiks 14 min. anksčiau nei Klaipėdoje

„Mūsų laikas“ pasilieka teisę pašalinti skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pasirašyti kito asmens vardu ar pažeidžia LR įstatymus. Už komentarų turinį atsako juos paskelbę skaitytojai.

Liapis IP: 78.57.217.248 Atsakyta: 2014.01.05 00:43
Ziurekit - matuodavo kuoliuka :D Kuoliukas speju kad visada vienodo ilgio, nebent juda sviesos greiciu. Nereklamuokim gal Vaiskuno.
Mūsų partneriai